تکمیل تونل" اسپژ"، تنها طرح ملی شهرستان "سلسله" نیازمند توجه ویژه دولت

خرم‌آباد - ایرنا - احداث تونل " اسپژ" تنها طرح ملی شهرستان سلسله در استان لرستان است که پس از گذشت ۶ سال باوجود ضرورت در بهره‌برداری اما به دلیل تزریق قطره چکانی اعتبار همچنان در مراحل اولیه متوقف شده و نیازمند توجه ویژه دولت است.

به گزارش ایرنا شهرستان سلسله یکی از مستعدترین مناطق کشاورزی و کم نظیرترین تفریحگاه‌های طبیعی لرستان و حتی غرب کشور به شمار می‌رود که مردم آن سالها به دلیل نبود زیرساخت‌های مناسب، سهم چندانی از ارزش افزوده کشاورزی و صنعت گردشگری نداشته اند.

شهرستان سلسله در شمال لرستان با یکهزار و ۵۴۳ کیلومتر مربع وسعت، ۲ بخش مرکزی و فیروزآباد و بیش از ۸۰ هزار نفر جمعیت دارد.

این شهرستان به واسطه محصور بودن در دل کوه های سترگ زاگرس از سالیان گذشته تاکنون در بن بستی ارتباطی قرار گرفته و نتوانسته است آنگونه که باید و شاید در حوزه های عمرانی و اقتصادی شاهد رشد و توسعه ای درخور و شایسته باشد.

سلسله در مسیر ارتباطی شهرهای غربی به مرکز استان قرار دارد و بخشی از کریدور غرب به شمال محسوب می شود اما هنوز از بسیاری زیرساخت های ارتباطی لازم بهره مند نیست، ازجمله اینکه نبود کارخانجات بزرگ برای اشتغال جوانان، سلسله را به شهرستانی مهاجرفرست تبدیل کرده است و بسیاری از جوانان آن بعد فراغت از دانشگاه به دنبال یافتن کار راهی شهرهای بزرگ و اغلب در شهرهای محل کار خود ساکن می شوند.

تخصیص اعتبارات قطره چکانی  و معطلی تونل " اسپژ" به عنوان تنها طرح ملی سلسله 

معاون برنامه ریزی و هماهنگی امور اقتصادی فرمانداری سلسله نیز گفت: مشکل اصلی تمامی طرح های در حال اجرای این شهرستان، تزریق قطره چکانی اعتبارات با توجه به مشکلات اقتصادی موجود است.

هادی مومنی اظهار داشت: طرح های بزرگ و مهمی در سلسله وجود دارد که بیش از یک دهه از آغاز عملیات اجرایی آنها می گذرد اما به دلیل مشکلات اعتباری روند پیشرفت بسیار کندی دارند.

وی با اشاره به طرح احداث تونل "اسپژ" به عنوان تنها طرح ملی و مهمترین مطالبه مردم سلسله تصریح کرد: سال ۹۴ به علت موقعیت خاص منطقه "پرسک"، نقش مهم آن در کاهش مسیر ارتباطی شهرستان به بروجرد و به‌ منظور افزایش ایمنی محور و کاهش ۱۰۰ کیلومتری طول مسیر ارتباطی ۲ شهرستان، حفر این تونل در دستور کار قرار گرفت و قرار شد ظرف مدت ۳۶ ماه به بهره برداری برسد.

مومنی افزود: ظرف این مدت تنها با تخصیص سه میلیارد تومان، فقط ۱۰۰ متر حفر تونل صورت گرفته و طرح در همین حد باقی مانده است.

زیرساخت گردشگری و تکمیل ۲ طرح نیمه تمام، خواسته مردم سلسله از دولت

وی ادامه داد: هم اکنون ارتباط استان کرمانشاه با مرکز کشور به ویژه اصفهان، از طریق محور صحنه، نهاوند، بروجرد و نجف آباد است اما با بهره برداری از تونل اسپژ، جاده راهبردی اصفهان به کرمانشاه از محور هرسین، نورآباد، الشتر، بروجرد و نجف‌آباد عبور می کند.

به گفته مومنی ،در آغاز عملیات اجرایی این پروژه رقمی حدود ۴۱میلیارد تومان برای تکمیل و بهره برداری از آن نیاز بود در حالی که اکنون حداقل ۲۰۰ میلیارد تومان تنها برای احداث تونل بدون احتساب هزینه چهارخطه کردن مسیر نیاز است.

وی ادامه داد: بیش از یک دهه از شروع طرح احداث مصلی الشتر نیز می گذرد و اکنون تکمیل آن به ۵۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد و به حالت تعطیل درآمده است.

مومنی با انتقاد از کلنگ زنی های بی حاصل بدون در نظر گرفتن هزینه در ادوار گذشته تصریح کرد: بی شک شهرستان سلسله در حوزه طرح های عمرانی نیازمند کار جهادی و نگاه ویژه رییس جمهوری است.

تصفیه‌خانه فاضلاب الشتر، ۲۰ سال در انتظار بهره برداری

دفع فاضلاب در شهر بیش از ۴۵ هزار نفری الشتر، مرکز شهرستان سلسله به شیوه قدیمی و سنتی و با استفاده از حفر چاه انجام می شود و شهروندان آن در نقشه کشی ساختمان های مسکونی خود باید حتما مکانی را برای حفر چاه فاضلاب نیز در نظر بگیرند.

با وجود اینکه سال ۸۰ عملیات اجرایی طرح احداث تصفیه خانه فاضلاب شهر الشتر آغاز شده هنوز به بهره برداری نرسیده است و دفع فاضلاب های شهری به شیوه سنتی و با استفاده از روش حفر چاه صورت می گیرد که مشکلات بسیاری را برای شهروندان بهمراه دارد.

جداول، خیابان و کوچه های شهر الشتر هم متاسفانه به دلیل دفع فاضلاب های آشپزخانه و حمام منازل مسکونی، از بهداشت خوبی برخوردار نیستند و اکثر مواقع هم به دلیل حجم زباله های موجود در آن ها سرریز می کنند.

یک شهروند الشتری می گوید: حفر چاه فاضلاب از سال های گذشته تاکنون مشکلاتی را برای حفاران سنتی بهمراه داشته و حتی برخی چاه کن ها در این راه جان خود را از دست داده اند ضمن آنکه تخلیه هرچند سال یکبار چاه، آلودگی های زیست محیطی بسیاری را به همراه دارد.

زیرساخت گردشگری و تکمیل ۲ طرح نیمه تمام، خواسته مردم سلسله از دولت

نیاز ۹۰ میلیارد تومانی برای تکمیل تصفیه خانه فاضلاب الشتر 

مدیر اداره آب و فاضلاب شهرستان سلسله در این باره اظهار داشت: طرح جمع‌ آوری، انتقال و تصفیه فاضلاب شهر الشتر پس از مطالعه و کارشناسی ‌های لازم، سال ۸۰ آغاز و تاکنون عملیات اجرایی مربوط به خط انتقال به طول چهار کیلومتر، خط اصلی به طول ۲۳ کیلومتر و خط فرعی آن به طول ۶۰ کیلومتر به میزان حدود ۹۵ درصد انجام شده است.

بهروز حسنوند با اشاره به تملک ۳۲ هکتار زمین و دیوارکشی حصار زمین تصفیه‌ خانه فاضلاب الشتر عنوان کرد: شروع عملیات اجرایی بخش های سیویل ( عملیات ساختمانی) و مکانیکال تصفیه خانه فاضلاب الشتر شهریور ماه سال ۹۶ آغاز شد و بخش سیویل آن دارای ۶۵ درصد پیشرفت فیزیکی است اما به دلیل نبود اعتبار، پروژه در حال حاضر تعطیل است.

طرح ۱۰ ساله چهارخطه الشتر - فیروزآباد در بن بست اعتبار

طرح احداث چهارخطه فیروزآباد- الشتر نیز یکی از مهمترین مطالبات مردم شهرستان به شمار می رود، این مسیر به دلیل بار ترافیکی بالا و حادثه خیز بودن نزد اهالی شهرستان سلسله به "جاده مرگ" شهرت یافته است.

این جاده  عرض کم و بار ترافیکی بسیار بالایی دارد که سبب وقوع حوادث جانی و مالی فراوانی برای ترددکنندگان شده است، بنابراین بهره برداری از آن می تواند باعث کاهش تصادفات منجر به فوت و حفظ سلامت مسافران این مسیر ارتباطی شود.

عملیات اجرایی تعریض و چهارخطه کردن جاده الشتر به فیروزآباد، سال ۹۰ در ۲ قطعه تعریف و آغاز شد که قطعه نخست آن به طول حدود هشت کیلومتر سال ۹۵ به بهره برداری رسید و عملیات قطعه دوم آن نیز آغاز شده اما به دلیل معارضان محلی در مقاطعی متوقف شد و اکنون هم به دلیل نبود اعتبار تعطیل است.

به گفته فرماندار سلسله برای تکمیل و بهره برداری هرچه سریعتر از طرح چهارخطه الشتر - فیروزآباد ۲۰ میلیارد تومان نیاز است که امید می رود با توجه به حساسیت ها و پیگیری استاندار لرستان و توجه ویژه رییس جمهوری هرچه سریعتر شاهد بهره برداری از این طرح ضروری باشیم.

مرتضی مهدوی کیا تاکید کرد: ضروری است با توجه به اهمیتی که این مسیر در اتصال روستاهای بخش فیروزآباد با شهر الشتر و همچنین استان‌های غربی دارد، اقدامات لازم به منظور تامین امنیت جانی و مالی شهروندان و مسافران جهت تکمیل و بهره برداری طرح  چهارخطه صورت گیرد.

زیرساخت گردشگری و تکمیل ۲ طرح نیمه تمام، خواسته مردم سلسله از دولت

کشاورزی و گردشگری سلسله بدون ارزش افزوده اقتصادی

اقتصاد سلسله بر مبنای کشاورزی و گردشگری استوار است، این شهرستان کوچک با دارا بودن بیش از ۴۰ هزار هکتار اراضی مرغوب آبی و دیم، یکی از مهمترین قطب های تولید کلزا، چغندرقند، گردو، زعفران، عسل و ماهیان سردآبی (قزل آلا) در لرستان است اما هنوز صنایع فرآوری و بسته بندی مورد نیاز این محصولات برای برندسازی ( ایجاد نام تجاری)، صادرات و کوتاه شدن دست دلالان و واسطه ها برای کمک به معیشت کشاورزان این شهرستان وجود ندارد.

مساله ای که باعث شده است سود حاصل از دسترنج کشاورزان و تولیدکنندگان این خطه به جیب دلالان برود و کشاورزان آن همچنان درگیر تنگناهای اقتصادی و معیشتی باشند.

سلسله با جوشش بیش از ۴۰۰ چشمه و سراب، سه منطقه نمونه گردشگری، ۶ رودخانه دائمی و فصلی و آب و هوایی معتدل و کوهستانی یکی از مناطق گردشگری پربازدید لرستان محسوب می شود که همواره پذیرای گردشگرانی از سراسر کشور بوده اما همچنان فاقد زیرساخت های گردشگری مورد نیاز است.

زیرساخت گردشگری و تکمیل ۲ طرح نیمه تمام، خواسته مردم سلسله از دولت

یک شهروند الشتری ( شهر الشتر مرکز شهرستان سلسله است) می گوید: در منطقه "کهمان" یک سفره خانه برای پذیرایی از گردشگران دارد اما نبود هتل، مراکز اقامتی و رستوران هایی جهت رفع نیاز گردشگران غیربومی یکی از مهمترین مشکلات موجود در مسیر کار است.

وی افزود: حمایت از سرمایه گذاران و اعطای برخی امتیازات مناسب به آنان منجر به رونق صنعت گردشگری و توسعه اقتصادی شهرستان می شود، اما این امر سالها مغفول مانده و نیازمند نگاه ویژه دولت است چراکه با توجه به مواهب طبیعی فراوان در شهرستان، اگر صنعت گردشگری شکوفا شود بسیاری از جوانان جویای کار ماندگار می شوند.

گفتنی است قرار است آیت الله سید ابراهیم رییسی رییس جمهوری و اعضای هیات دولت، در آینده نزدیک به لرستان سفر کنند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha