کتاب «مجلس نامه غم» اثر برگزیده دوسالانه کتاب عاشورا شد

همدان- ایرنا- معاون فرهنگی و هنری حوزه هنری استان همدان گفت که کتاب «مجلس نامه غم» با موضوع تاریخ تعزیه همدان در نخستین دوره دوسالانه کتاب عاشورا به عنوان اثر برگزیده در بخش ادبیات نمایشی انتخاب و معرفی شد.

«تیمور آقامحمدی» روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این اثر از مجموعه دانشنامه استان همدان در سال ۱۳۹۹ به قلم اسماعیل مجللی نوشته و به چاپ رسیده است. 

وی افزود: در این اثر علاوه بر پرداختن به بحث تعزیه در همدان به مواردی همچون وجود تعزیه خوانان در عهد ناصری، تعزیه ترکی و همچنین شاعران نسخه های تعزیه ترکی در استان همدان پرداخته شده است.

معاون فرهنگی و هنری حوزه هنری استان همدان گفت: مطالب دیگری که این کتاب را به یک اثر بومی ملی تبدیل کرده، بررسی نقش و جایگاه زنان در شکل گیری و اجرای تعزیه در دوره قاجار و همچنین نقش یهودیان طهران قدیم در نسخه های تعزیه است.

او  افزود: ضمیمه این کتاب پنج نسخه تعزیه است که سه مجلس مربوط به اسلام آوردن ابوذر (از نسخه های نایاب و اجرا نشده مربوط به تکیه دولت)؛ عزاداری موسی (از نسخ غریب که تاکنون اجرا نشده) و عباس هندو با زبان فارسی است و همچنین دو مجلس ترکی مربوط به شهادت امام حسین (ع) و شهادت امام رضا (ع) در این مجموعه گنجانده شده است.

آقامحمدی خاطرنشان کرد: نویسنده این کتاب از شبیه خوانان و پژوهشگران تعزیه کشور است که اجرای تعزیه در بیشتر مناطق کشور، داوری سوگواره های تعزیه در سطوح ملی، برگزاری کارگاه های تخصصی آموزشی تعزیه، نگارش ده ها مقاله با موضوع تعزیه و چاپ در نشریات مختلف را در کارنامه هنری خود دارد.

به گزارش ایرنا، دوسالانه کتاب عاشورا هر دو سال یکبار، کتاب هایی با مضامین عاشورایی، ادبیات، فرهنگ و آیین عاشورایی را شناسایی و ارزیابی می کند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha