بادامچیان: اطلاع از بودجه و تفریغ آن حق عام است

تهران - ایرنا - دبیرکل حزب موتلفه اسلامی گفت: اسناد و موارد محرمانه و سری به طور علنی اعلام نمی‌شود اما اطلاع مردم از بودجه و تفریغ آن حق عام است که در اصل ۵۵ قانون اساسی به آن اشاره شده و رییس مجلس هم باید به این اصل توجه داشته باشد.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از روابط عمومی حزب موتلفه اسلامی، اسدالله بادامچیان در بیان مواضع هفتگی این حزب با تشکر از ارائه به موقع گزارش دیوان محاسبات از تفریغ بودجه ۹۹، گفت: اعلام شده انتشار تفریغ تبصره‌های ۱، ۴، ۵ و ۱۴ ماده واحده دارای طبقه بندی است و فقط در اختیار رییس مجلس قرار می‌گیرد.

دبیرکل حزب موتلفه اسلامی ادامه داد: بدیهی است که اسناد و موارد محرمانه و سری به طور علنی اعلام نمی‌شود اما اطلاع مردم از بودجه و تفریغ آن حق عام است که در اصل ۵۵ قانون اساسی به آن توجه شده و رییس مجلس هم باید به این اصل توجه داشته باشد.

وی تاکید کرد: دیوان محاسبات کشور باید با متخلفین از بودجه برخورد کند زیرا در گزارش آمده است که از ۲۷۲ تبصره و بند فقط ۲۸ درصد احکام تحقق یافته است و بقیه یا اجرا نشده، یا اهداف قانونگذار به هنگام اجرا محقق نشده، یا بخشی به طور ناقص اجرا شده و یا ۳۴۵ دستگاه اجرایی دریافت‌ها و پرداخت‌های خود را از طریق خزانه داری کل انجام نداده‌اند.

بادامچیان افزود: نمایندگان محترم مجلس به این امر توجه لازم را داشته باشند زیرا طبق اصل ۵۳ باید کلیه دریافت‌های دولت به خزانه واریز شود و پرداخت‌ها طبق ردیف بودجه انجام شود تا بی نظمی در خزانه و بیت المال پدید نیاید.

دبیرکل حزب موتلفه اسلامی اظهار امیدواری کرد که نمایندگان از هم اکنون تمهیدات لازم را برای بازنگری در بودجه نویسی و تنظیم بودجه ۱۴۰۱ را در نظر بگیرند.

وی با بیان این که مجلس باید تحرک بیشتری از خود نشان دهد، افزود: نزدیک به دو سال از عمر مجلس یازدهم می گذرد و انتظارات از این مجلس و رییس مجلس برآورده نشده است.

بادامچیان در بخش دیگری با محکوم کردن جنایات داعش در افغانستان، گفت: این جنایات با هدفی مشخص در جهت اجرای توطئه خبیثانه آمریکا در ایجاد جنگ بین شیعه و سنی در آن کشور صورت گرفته است.

دبیرکل حزب موتلفه اسلامی یادآور شد: حاکمان فعلی افغانستان مسوول برقراری امنیت همه شهروندان هستند و باید پاسخگوی مردم مظلوم این کشور باشند.

وی افزود: انفجار در دو مسجد در قندوز و قندهار در روز جمعه که عید مسلمانان است، ضد موازین انسانی، وجدانی و دینی در تمام مذاهب است و اگرحاکمان نتوانند جلوی این اقدامات خائنانه را بگیرند ملت افغانستان خود باید اقدام کنند.

بادامچیان در ادامه درباره مذاکرات برجامی و درخواست‌های اروپایی‌ها تاکید کرد: مذاکره باید نتیجه لازم را داشته باشد و آمریکا و همدستانش باید بدانند که ایران از حقوق حقه و مسلم خود گامی عقب نخواهد گذاشت.

وی اضافه کرد: آمریکا اگر در پی مذاکره باشد، ناچار است با لغو تحریم ها، آزاد کردن دارایی‌های ایران، قبول راستی آزمایی زمان‌دار ایران، احترام به قوانین بین الملل و احترام به حقوق حقه ملت ایران، مسیر را هموار سازد.

بادامچیان تصریح کرد: با زیاده خواهی های آژانس بین الملل انرژی هسته ای، دلیلی برای ماندن ایران در پیمان ان، پی، تی باقی نمانده است و عضویت ایران در این پیمان هیچ فایده‌ای ندارد.

دبیرکل حزب موتلفه اسلامی درباره انتخابات عراق هم گفت: احترام به نتایج آرای مردم عراق امری ضروری است و تقلب در انتخابات قابل قبول نیست.

بادامچیان در پایان با تبریک هفته وحدت اظهار داشت: وحدت مسلمانان خواست پیامبر اسلام است و رمز پیروزی و اعتبار مسلمانان می باشد.

وی با بیان اینکه مسلمانان با خطر توطئه‌های تفرقه انداز عوامل بیگانه و استکبار جهانی روبرو هستند گفت: باید وحدت را با هوشیاری و گذشت حفظ کرد و کشورهای منطقه به ویژه کشورهای اسلامی باید با تمسک به قرآن و حبل الهی در خنثی کردن طرح‌های تفرقه آمیز و مقابله با درگیری و تنش کوشا باشند.

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha