مدیران جمعی از اندیشکده‌ها با رییس مرکز پژوهش‌های مجلس دیدار کردند

تهران - ایرنا - مدیران جمعی از اندیشکده‌ها در نشستی با رییس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، راهکارهای افزایش همکارهای دو جانبه را بررسی کردند.

به گزارش ایرنا از روابط عمومی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، مدیران تعدادی از اندیشکده های کشور روز چهارشنبه با بابک نگاهداری رییس مرکز پژوهش های مجلس دیدار کرده و راهکارهای افزایش تعامل و همکاری های دو جانبه را مورد بررسی قرار دادند.

نگاهداری در این نشست با تاکید بر این نکته که برای تدوین و تصویب قوانین باید اقدامات محتوایی و علمی لازم در تهیه پیش نویس قوانین انجام شود، گفت: برای به نتیجه رساندن قوانین مهم و ضروری در کشور نیازمند دو مولفه مهم است. نکته اول اینکه تعامل با نمایندگان صورت بگیرد و همچنین محتوای قوانین از کیفیت لازم برخوردار باشد و واصول قانون نویسی رعایت شود.

وی سپس به تشریح نحوه تعامل مجلس شورای اسلامی و مرکز پژوهش با اندیشکده ها پرداخت و افزود: در این زمینه دو نوع نگاه وجود دارد. برخی اندیشکده ها معتقد هستند که باید در جلسات کمیسیون ها حضور داشته باشند و نظر خود را به صورت مستقیم با نمایندگان طرح کنند.

نگاهداری با اشاره به نگاه دیگر در نحوه تعامل مجلس و اندیکشده ها گفت: در نگاه دوم برخی معتقد هستند مرکز پژوهش های به نوعی موازی اندیکشده ها قرار بگیرد.

رییس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: مرکز در تهیه گزارش ها باید اندیکشده ها را مشارکت داده و حقوق معنوی آن ها را هم حفظ کند و در گزارش ها به زحمات اندیشکده ها اشاره شود و دیدگاه های این مراکز علمی مورد استفاده قرار گیرد.

وی با بیان اینکه مرکز پژوهش های مجلس چتر خود را برای همکاری با همه مراکز علمی در کشور باز کرده، گفت: در این همکاری حفظ مالکیت معنوی اندیشکده  از مهم ترین رویکردهای مرکز پژوهش های مجلس است. این همکاری یک بازی  برد - برد است که هم خواسته های اندیشکده ها  و نگاه های آن ها در امر قانون گذاری مورد استفاده قرار می گیرد و هم فعالیت های مرکز پژوهش های مجلس تقویت می شود.  

نگاهداری با اشاره به یکی از مشکلات مرکز پژوهش های مجلس در انجام فعالیت های خود گفت: ۹۰ درصد تلاش مرکز پژوهش ها معطوف به تهیه گزارش و پیش نویس طرح ها  و لوایح شده است. این امر باعث شده که متاسفانه مساله یابی و مساله نویسی خیلی کم صورت بگیرد.

وی ادامه داد: مساله یابی در کشور ما با نگاه بخشی انجام می شود. در صورتی که مردمی سازی تصمیم گیری ها نیازمند نگاه فرا بخشی است.

 نگاهداری با تاکید بر این گزاره که رویکرد کارگزاری پیرو مرکز پژوهش های مجلس باید جایگزین کارفرمایی پیش رو شود، بیان داشت: افراد برای ورود به دولت و مجلس ابتدا باید در دانشگاه رشد کرده و سپس وارد اندیشگاه ها و پژوهشکده ها شود و بعد وارد دولت و مجلس شوند و این امر باید یک جریان سیال باشد.

در این نشست مدیران اندیشکده ها به طرح دیدگاه ها و نظرات خود پرداخته و ابراز امیداوری کردند که همکاری اندیشکده ها با مرکز پژوهش های مجلس گسترش پیدا کند.

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha