تکمیل بیمارستان‌های نیمه تمام مطالبه عمومی مردم لرستان

خرم‌آباد - ایرنا - تکمیل سه بیمارستان نیمه تمام و افزایش تخت‌های درمانی از مطالبات اولویت دار مردم لرستان در حوزه بهداشت و درمان است که در آستانه سفر رییسی جمهوری با جدیت بیشتری دنبال می‌شود.

به گزارش ایرنا اگرچه توسعه زیرساخت های بهداشت ودرمان و ساماندهی هرچه بیشتر وضعیت نظام سلامت از اولویت های نظام جمهوری اسلامی است اما با وجود خدمات قابل توجه، همچنان کمبودهایی در زمینه تخت های بیمارستانی، تجهیزات و اعتبارات مورد نیاز برای تکمیل مراکز بهداشتی و توسعه زیرساخت های بهداشت و درمان لرستان وجود دارد که رسیدگی به این موارد در اولویت مطالبات مردم استان قرار دارد.

لرستان طی سال های اخیر از خدمات نظام سلامت بهره گرفته است اما به دلیل شرایط جغرافیایی و پراکندگی مناطق، در حال حاضر کمبود و خلاهایی در زیرساخت های بهداشت و درمان آن قابل لمس بوده و رسیدگی هرچه بیشتر به این حوزه یکی از مطالبات همیشگی مردم است.

اگرچه طی این سال ها تلاش شده است با حضور متخصصان و خرید تجهیزات پزشکی بیشتر رنگ و بوی محرومیت از چهره لرستان پاک شود اما همچنان کمبود تخت بیمارستانی، تجهیزات و زیرساخت های لازم مردم این دیار را برای بهره مندی از خدمات بهتر پزشکی، روانه پایتخت و دیگر استان های همجوار می کند.

ایجاد یکهزار و ۱۵ تخت با تکمیل بیمارستان های نیمه تمام  

قائم مقام دانشگاه علوم پزشکی لرستان گفت: در حال حاضر سه بیمارستان نیمه تمام نیایش خرم آباد، گهر دورود و رازی کوهدشت به شدت با مشکل کمبود اعتبار مواجه هستند و این در حالیست که در صورت تکمیل این طرح ها، علاوه بر کاهش حجم کار دیگر بیمارستان ها و کادر درمان استان، مشکل کمبود تخت نیز برطرف می شود.

دکترعلی فرهادی با بیان اینکه لرستان حداقل یکهزار تخت بیمارستانی نیاز دارد تا به حد استاندارد برسد تصریح کرد: ظرفیت سه بیمارستان در حال ساخت، یکهزار و ۱۵ تخت است که برای تکمیل و بهره برداری از این طرح ها، یکهزار و ۶۰۰ میلیارد تومان نیاز است.

وی با تاکید بر ضرورت تخصیص اعتبار به طرح های بهداشتی و درمانی استان افزود: در حال حاضر ۴۰ طرح بهداشتی درمانی لرستان در حال اجرا است که نیازمند تامین اعتبار ۱۰۸ میلیارد تومانی برای تکمیل و خدمات دهی هستند.

وی اظهار داشت: لرستان در زمینه تامین تجهیزات پزشکی پیشرفته با کمبودهای فراوانی مواجه و نیازمند تجهیزات پزشکی پیشرفته، شتاب دهنده های خطی، پرتودرمانی و رادیوتراپی است به نحوی که بیماران این استان همچنان در استان های دیگر سرگردان هستند.

وی با اشاره به کمبود سرانه تخت های بیمارستانی در لرستان ادامه داد: تامین اعتبار تکمیل بیمارستان های نیمه تمام استان حجم زیادی از کمبود سرانه تخت استان را برطرف خواهد کرد.

فرهادی همچنین به بدهی ۲۰۰ میلیارد تومانی دانشگاه علوم پزشکی لرستان اشاره کرد و گفت: به دلیل شیوع بیماری کووید ۱۹، تجهیزات و داروی بسیاری از شرکت ها خریداری شده که به دلیل کمبود منابع مالی تاکنون امکان پرداخت این بدهی ایجاد نشده است.

وی عنوان کرد: با توجه به اینکه سال های گذشته چند پایگاه اورژانس ۱۱۵ در استان راه اندازی شده در حال حاضر استان با کمبود آمبولانس مواجه است و پایگاه های تکمیل شده و آماده خدمات رسانی بدون آمبولانس هستند.

۲ هزار و ۳۵۵ تخت بیمارستانی دولتی در لرستان فعال است

وی گفت: ۱۸ بیمارستان وابسته به این دانشگاه با ظرفیت ۲ هزار و ۳۵۵تخت، سه بیمارستان تامین اجتماعی با ظرفیت ۲۳۱ تخت، یک بیمارستان ارگان های نظامی با ظرفیت ۲۹ و پنج بیمارستان خصوصی با ظرفیت ۲۵۷ تخت در این استان فعال است.

فرهادی اظهار داشت: اکنون۲۷۹ تخت مراقبت های ویژه شامل ۱۹۸ تخت آی سی یو، ۸۱ تخت سی سی یو،۷۰ تخت ان آی سی یو ۶ تخت پی آی سی یو(بخش مراقبت های ویژه کودکان و نوجوانان)، ۱۵۰ تخت دیالیز و ۸۲ اتاق عمل در بیمارستان های استان وجود دارد.

وی عنوان کرد: ۵۸۹ پزشک عمومی، ۳۰۸ پزشک متخصص و فوق تخصص، ۷۶ دندانپزشک و ۵۷ داروساز در استخدام این دانشگاه هستند و اکنون ۲۲۴ داروخانه و ۴۳۰ مطب در استان فعالیت می کنند.

وی افزود: ۹۱۹ مرکز بهداشتی در استان فعال است که از این مجموع ۶۲ مرکز جامع سلامت شهری، ۱۲۴ پایگاه بهداشتی، ۸۵ مرکز جامع سلامت روستایی  و ۶۴۸ خانه بهداشت هستند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha