چهار کشور عربی و غربی خواهان بازگشت دولت غیرنظامی در سودان شدند

تهران - ایرنا - چهار کشور عربستان، امارات، آمریکا و بریتانیا امروز (پنجشنبه) با صدور بیانیه‌ای، خواستار بازگشت دولت غیرنظامی، پایان حالت فوق‌العاده و آزادی بازداشت شدگان در سودان شدند.

به گزارش امروز (پنجشنبه) رسانه‌های عربی منطقه، سعودی، امارات، ایالات متحده آمریکا و بریتانیا با صدور بیانیه‌ مشترکی، خواستار بازگشت دولت غیرنظامی در سودان شدند.

این کشورها دیشب در بیانیه مشترک خود بر لزوم حمایت از صلح در سودان تاکید کرده و خواستار بازگشت دولت و نهادهای انتقالی به رهبری غیرنظامیان در این کشور شدند.

در این بیانیه مشترک که وزارت امور خارجه آمریکا نیز آن را منتشر کرده، آمده است: ما خواستار بازگشت کامل و فوری قدرت به دولت و نهادهای انتقالی تحت رهبری غیرنظامیان در سودان هستیم.

این بیانیه همچنین بر آزادی همه افراد دستگیرشده در جریان حوادث پس از 25 اکتبر (کودتای نظامی در سودان) و لغو وضعیت فوق‌العاده در سودان تاکید کرده است.

حمایت از گفت‌وگو در سودان

رسانه‌های منطقه گزارش دادند که این چهار کشور در بیانیه خود با اشاره به این که «در سودان جدید جایی برای خشونت وجود ندارد»، افزودند: در این مرحله همه طرف‌های سودانی را به گفت‌وگوی سازنده ترغیب و تشویق می‌کنیم و از همه می‌خواهیم که صلح و امنیت را برای مردم این کشور در اولویت برنامه‌های خود قرار دهند.

پس از سرنگونی رژیم «عمر البشیر» از 11 آوریل 2019 یک دولت غیرنظامی با همکاری نظامیان قدرت را در این کشور در دست گرفته بودند. اما دوشنبه گذشته «عبدالفتاح البرهان» فرمانده ارتش سودان، به بهانه برقراری امنیت، با انجام کودتایی، انحلال دولت و شورای حاکمیت را اعلام و وضعیت فوق‌العاده در کشور برقرار کرد.

ارتش پس از اعلام حکومت نظامی در خارطوم، «عبدالله حمدوک» نخست‌وزیر و شماری از اعضای کابینه او و برخی از رهبران احزاب و فعالان سیاسی را بازداشت کرد.

این اقدامات از سوی سازمان ملل متحد و بسیاری کشورها مورد انتقاد شدید قرار گرفت و ایالات متحده در اقدامی تنبیهی تمام کمک‌های خود به سودان را متوقف کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha