هیچ مرجع رسمی آمار شاخص فلاکت استان کرمانشاه را اعلام نکرده است

کرمانشاه- ایرنا- معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمانشاه با اشاره به انتشار برخی خبرها در فضای مجازی که در مورد شاخص فلاکت استان منتشر شده است، گفت: تاکنون هیچ منبع و مرجع رسمی آمار فلاکت استان کرمانشاه را اعلام نکرده است.

 به گزارش روز شنبه روابط عمومی استانداری کرمانشاه بهزاد باباخانی، افزود: شاخص فلاکت اقتصادی حاصل‌ جمع نرخ تورم سالانه و نرخ بیکاری سالانه است، در حالی که اکنون در میانه سال قرار داریم.

شاخص فلاکت از شاخص های مهم اقتصادی است که نمایی کلی از وضعیت تورم، کسب و کار، تولید، رشد اقتصادی و حتی جرم و جنایت را نشان می دهد و این شاخص که از حاصل جمع نرخ تورم و نرخ بیکاری به دست می‌آید، بیانگر وضعیت رفاهی مردم است.

او افزود: بر اساس آخرین گزارش های رسمی مرکز آمار ایران نرخ بیکاری سالیانه استان کرمانشاه پس از قریب به ۱۰ سال صدرنشینی با ۲ رتبه بهبود در جایگاه سوم قرار گرفته است.

باباخانی همچنین بیان داشت: نرخ تورم استان از ابتدای سال ۱۴۰۰ تاکنون ۱۰ رتبه بهبود یافته است و در جایگاه یازدهم کشور قرار داریم.

او با بیان اینکه این روزها برخی کانال ها در فضای مجازی با استناد به اطلاعات منتشر شده توسط یک پایگاه خبری شاخص فلاکت استانها را بازنشر می دهند، گفت: این موضوع قابل تأمل است زیرا چنین شاخصی اصولاً توسط هیچ مرجع رسمی آماری از جمله مرکز آمار ایران یا بانک مرکزی اعلام نشده و بر این اساس قابل استناد نیست. 

«نرخ فلاکت» استان کرمانشاه در دهه ۹۰ نوسان زیادی داشته و گاهی اختلاف آن با نرخ کشوری تا ۱۲.۴ درصد هم رسیده اما در سال ۹۸ وضعیت رفاهی کرمانشاهی‌ها در مقایسه با میانگین کشور، بسیار نزدیک شده و به ۴۸.۶ درصد رسیده است.

استان ۲ میلیون نفری کرمانشاه پر از ظرفیت های بزرگ و متعدد اقتصادی و درآمدزایی است؛ از وجود ۶۰۰ هزار جوان ۱۵ تا ۲۹ ساله و بیش از ۹۰۰ هزار هکتار زمین آماده کشت با منابع آبی مناسب گرفته تا وجود معادن متعدد و ظرفیت های پرشمار گردشگری و داشتن چهار بازارچه و ۲ گمرک رسمی در ‌مرز عراق.

کرمانشاه با وسعت حدود ۲۵ هزار کیلومتر مربع، ۱.۵ درصد از مساحت کل کشور (هفدهمین استان) را به خود اختصاص داده و شامل ۱۴ شهرستان، ۳۱ بخش، ۳۲ شهر، ۸۶ دهستان است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha