یک پناهنده پس از ۴۰ سال رییس شورای پناهندگان استرالیا شد

تهران- ایرنا - برای نخستین بار در ۴۰ سال گذشته، شورای پناهندگان استرالیا رئیس جدیدی را انتخاب کرده است که تجربه زندگی به عنوان پناهنده را داشته است.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از پایگاه خبری « ای بی اس نیوز» استرالیا، «جاسمینا باجراکتارویچ هیوارد» به عنوان اولین شخصی که تجربه پناهجویی دارد به ریاست جدید "شورای پناهندگان استرالیا" منصوب شد.

وی در مصاحبه ای با خبرنگاران گفت: «من فکر می‌ کنم نگرش استرالیا (درباره پناهندگان) یکسان نیست و با وجود این که در بدو ورود به استرالیا از تنوع این کشور شگفت زده شده بودم اما احساس می کنم استرالیا  همچنان راه درازی در تغییر نگرش خود نسبت به پناهندگان پیش رو دارد.»

رئیس  جدید شورای پناهندگان استرالیا گفت: «من از همه استرالیایی‌ ها می‌ خواهم تا به پناهندگان از دریچه دیگری نگاه کنند و به آنچه پناهندگان به کشورشان می آورند از جمله مهارت‌ ها، دانش، آموزش و عزم و تحمل به عنوان خصایل عالی انسانی توجه بیشتری کنند. »

باجراکتارویچ هیوارد ششمین فردی است که این سازمان را در تاریخ ۴۰ ساله خود رهبری می کند و در عین حال  نخستین شخصی  است که تجربه زنده به عنوان یک پناهنده را در این سمت دارد.

وی در ادامه تصریح کرد: «افراد با سابقه پناهندگی خودشان خبره زندگی پناهندگان و چالش های آن هستند و با همه نقاط قوت و ضعف آن آشنایی دارند، به همین دلیل است که باید در مرکز رهبری برای تصمیم گیری هایی باشند که بر زندگی پناهجویان تأثیر می گذارد.»
«جاسمینا باجراکتارویچ هیوارد» تجربه شخصی پناهجویی اش را بخش مهمی از رویکرد او در شغل جدیدش ارزیابی و خاطر نشان کرد: «زمانی که فرصت و منابع در اختیار چنین افرادی  قرار داده شود، بدلیل داشتن تجربه های زیسته و دست اولی می توانند در بهترین موقعیت برای خلق موثرترین راه حل ها برای  مواجه با چالش ها پناهندگان و همچنین دولت میزبان آن قرار  بگیرند. گرچه فراتر از تجربه زیسته، تحصیلات، تخصص، مهارت ها و ظرفیت های گوناگون نیز ضروری می باشد.»
او پناهجویی از کشور بوسنی و هرزگوین با پدر و مادری از قومیت های مختلف است که در سال ۱۹۹۳ در استرالیا اسکان داده شد. در طول جنگ « بوسنی »، دولت استرالیا برای مردم کشورهای یوگسلاوی سابق دسته بندی خاصی در نظر گرفته بود.
« باجراکتارویچ هیوارد » مددکار اجتماعی و هماهنگ کننده خدمات اجتماعی در سازمان «ان اس دبلیو» بود که طی ۳۰ سال گذشته در حوزه «درمان و توانبخشی بازماندگان شکنجه و تروما در زمینه پناهندگی» در استرالیا و خارج از این کشور کار کرده است.
در پایان این گزارش امده است « باجراکتارویچ هیوارد» به نقش بسیار مهم شورای پناهندگان در زمینه تحولات اخیر در مناطقی مانند افغانستان، اتیوپی، میانمار و سودان نیز اشاره کرد.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha