کتاب «چهارمردان، خیابان انقلاب» قم رونمایی شد

قم ـ ایرنا ـ نخستین کتاب تاریخ شفاهی شهر قم با عنوان «چهارمردان، خیابان انقلاب» به همت سازمان فرهنگی، هنری و ورزشی شهرداری به مناسب «روز قم» رونمایی شد.

به گزارش روز جمعه از روابط‌عمومی شهرداری قم، مدیرعامل سازمان فرهنگی، هنری و ورزشی شهرداری قم در این آیین، با اشاره به اینکه باید با تولید آثار هنری درباره تاریخ قم، هویت اصیل این شهر را به مردم به ‌ویژه نسل جوان معرفی کنیم؛ تولید کتاب‌های تاریخ شفاهی را یکی از اقدام‌های این سازمان برای تحقق این امر برشمرد.

ابوالقاسم مقیمی با اشاره به نگارش کتاب تاریخ شفاهی چهارمردان گفت: گردآوری تاریخ شفاهی چهار محله قدیمی دیگر قم از جمله باغ پنبه، خیابان ارم، خیابان یخچال قاضی نیز تا پایان سال در دستور کار قرار دارد که پس از چاپ به ‌صورت کتاب در اختیار علاقه‌مندان قرار خواهد گرفت.  

وی با اشاره به اینکه هویت هر شهر با معرفی ظرفیت‌های آن شکل می‌گیرد، گفت: ضرورت دارد تا برای ایجاد تعلق به شهر؛ تاریخ، ظرفیت‌ها و شخصیت‌های شهر به مردم معرفی شوند که معرفی اماکن تاریخی و رخدادهای شهر یکی از کارهایی است که می‌توان انجام داد.

وی افزود: متاسفانه در سال‌های پس از انقلاب تاریخ‌نگاری برای شهر قم کمتر صورت گرفته است و مردم با اماکن تاریخی قم مانند مقابر گنبد سبز که مقابر نخستین شاهان شیعی است، آشنایی خوبی ندارند.

مقیمی؛ «محله چهارمردان» را قطب انقلاب اسلامی دانست و گفت: در تاریخ‌نگاری این محله تلاش شده است تا رخدادها، ظرفیت‌ها و تاسیسات آن به همشهریان قمی و مردم ایران معرفی شود.

وی از ساخت خانه موزه شهیدان مهدی و مجید زین‌الدین و تملک خانه شهید شفیعی و شهید فخری زاده برای احداث خانه موزه خبر داد و گفت: همه این اقدام‌ها در معرفی هویت و ظرفیت‌های قم اثرگذار است که تلاش می‌کنیم هر چه سریع‌تر آماده‌سازی و در دسترس همشهریان و زایران شهر کریمه اهل ‌بیت(ع) قرار گیرد.

در پایان این جلسه کتاب چهارمردان، خیابان انقلاب با حضور اعضای شورای شهر، خانواده معظم شهدا و جمعی از همشهریان محله چهارمردان رونمایی شد.

این کتاب به قلم حسن قریشی به رشته تحریر درآمده و به چاپ رسیده است که در این جلسه لوح تقدیری از طرف هیات‌ امنای مسجد چهارمردان و سازمان فرهنگی، هنری و ورزشی شهرداری قم به وی اهدا شد.

در این کتاب ۲۸۰ صفحه‌ای به موضوع‌هایی مانند علت نامگذاری خیابان، رویدادهای محله چهارمردان، معرفی بزرگان و شهیدان مسجد، آیین‌ها و سنت‌ها و مرکزهای تاریخی و فرهنگی خیابان انقلاب اسلامی (چهارمردان) شهر قم پرداخته ‌شده است که می‌تواند منبع علمی از تاریخ محله چهارمردان برای پژوهشگران باشد. 

علاقه‌مندان برای تهیه کتاب «چهارمردان، خیابان انقلاب» می‌توانند در قم با شماره تلفن ۳۷۸۴۹۵۳۱ با پیش‌شماره ۰۲۵ سازمان فرهنگی، هنری و ورزشی شهرداری قم تماس بگیرند. 

استان قم بیش از ۶ هزار و ۹۰ شهید تقدیم انقلاب کرده‌ است و در این استان یکهزار و ۲۹۳ شهید از ۹ کشور جهان وجود دارد؛ استان قم همچنین ۱۱ هزار و ۳۶۱ جانباز تقدیم انقلاب اسلامی کرده است و ۵۹۱ آزاده و بیش از ۴۰۰ شهید مدافع حرم دارد.

جمعیت ایثارگری استان قم (شهیدان، جانبازان، آزادگان، ایثارگران و خانواده‌های ایشان) حدود ۷۰ هزار تَن هستند./

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha