دفاع تمام قد رییس مجمع نمایندگان یزد از کشاورزان شرق اصفهان

یزد- ایرنا- رییس مجمع نمایندگان استان یزد ضمن دفاع از کشاورزان شرق اصفهان و تاکید بر رسیدگی به مشکلات این قشر گفت: مطالبات چندین ساله مردم این منطقه برحق است و دولت باید برای رفع مشکلات آنها وارد عمل شود.

به گزارش ایرنا، محمدصالح جوکار روزشنبه در نشست با رسانه‌های جمعی استان یزد افزود: ما به عنوان ساکنان یکی از کم آب ترین مناطق کشور که سال هاست برای تامین آب شرب، حفظ حیات و کانون جمعیتی استان از طریق منابع مختلف تلاش می کنیم، با تمام وجود مشکلات معیشتی کشاورزان شرق اصفهان را که سال‌هاست به دلیل کم آبی، موفق به کشت محصول نشده و معیشت خود را از دست داده اند، درک می کنیم .

وی اظهار داشت: مردم شرق اصفهان بسیار متدین هستند و بخش قابل توجهی از شهدای این استان مربوط به همین مناطق است، مشکلات و فشارهای ناشی از کم آبی در این منطقه باعث شده بعضا تاسیسات انتقال آب شرب یزد در این نواحی مورد تعرض و تخریب قرار گیرد، این در حالی است که ساکنان این مناطق بهتر از هر کس دیگری آگاهند که میزان آب انتقالی برای شرب شهروندان یزدی ، دردی از مشکل کم آبی آنان برای کشت را کم نمی کند اما برای رساندن حرف خود به گوش مسئولان بعضا شاهد بروز چنین حوادثی هستم.

جوکار تصریح کرد: تخریب تاسیسات انتقال آب شرب استان یزد، مشکلی از کشاورزان اصفهان حل نمی کند اما باعث ایجاد مشکل برای تامین آب شرب کسانی می شود که از نظر پیوستگی فرهنگی و تاریخی بیشترین قرابت را با ساکنان این مناطق دارند و خود زخم خورده اقلیم گرم و خشک بیابانی و کویری مرکز ایران هستند، این در حالی است که اقداماتی مانند تغییر الگوی کشت، افزایش بهره وری از منابع آب و دیگر اقدامات لازم در این زمینه روی زمین مانده است.

وی ادامه داد: هم اکنون از خط انتقال آب شرب استان یزد مناطق بهارستان و ورزنه نیز برخوردار می شوند و بخش از آب انتقالی از طریق این خط قبل از ورود به استان یزد به شهروندان استان اصفهان تحویل می شود و این ریشه در فرهنگ ما دارد ، اگر یزد بی آب بماند، جمعیت این استان تخلیه و قطعا بخشی از آن به استان اصفهان مهاجرت خواهند کرد و مشکلات یزد بی آب را نخستین استانی که متحمل خواهد شد، اصفهان است.

رییس مجمع نمایندگان استان یزد میزان سهمیه تخصیصی آب انتقالی به استان از زاینده رود را ۹۸ میلیون متر مکعب اعلام کرد و گفت: از این میزان همواره کمتر از ۵۵ میلیون متر مکعب به استان یزد تحویل شده که بخشی از آن هم به شهرهای استان اصفهان که در مسیر خط انتقالی قرار دارند، تحویل می شود.

جوکار افزود: برای رفع ابهامات شهروندان استان اصفهان که بعضا ادعاهایی را تحت عنوان استفاده از آب زاینده رود در یزد برای مصارف غیرشرب یا گلخانه ها شنیده اند، چندی قبل، از نمایندگان اصفهان در مجلس و مسئولان این استان، هیاتی به یزد سفر کردند و هر منطقه ای که مد نظر آنان بود، را  مورد بازدید قرار دادند تا از این مباحث ابهام زدایی شود و در اصل هدف طرح چنین مباحثی فقط ایجاد ناامنی در کشور از سوی جریان های مخالف نظام مانند منافقین است.

نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: به منافع مشترک استان ها و مسائلی مانند آب که با حیات مردم پیوند خورده است، نباید نگاه سیاسی و جناحی شود و مسوولان و دلسوزان کشور مطالبات به حق همه طرف های این گونه مسائل را باید مورد توجه قرار دهند و برای رفع دغدغه همه شهروندان تلاش کنند.

بر اساس اعلام ایرج موفق رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان، سهم آب اختصاصی به صنایع این استان ۱۸۵ میلیون متر مکعب است که با صرفه جویی های انجام شده در سال گذشته این میزان هم اکنون ۱۳۰ میلیون متر مکعب رسیده که حدودا دو و نیم برابر میزان سالانه آب انتقالی برای شرب استان یزد است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha