۲۹ آبان ۱۴۰۰،‏ ۱۱:۵۴
کد خبرنگار: 2193
کد خبر: 84539750
۰ نفر

برچسب‌ها

شهرستان داراب و مقامی که نباید به آن افتخار کرد

شیراز- ایرنا- مسئول مرکز اورژانس ۱۱۵ شهرستان داراب گفت: بر اساس آمارها در سه سال گذشته این شهرستان با ۸۰ کشته و بیش از ۶ هزار مصدوم حوادث ترافیکی و جاده ای بیشترین آمار را در بین شهرستانهای استان فارس به خود اختصاص داده است.

هادی کشاورز روز شنبه در مصاحبه با ایرنا افزود: یکی از بیشترین ماموریت های اورژانس داراب انتقال مصدومین حوادث به بیمارستان است که مشکلات زیادی را به همراه داشته که متاسفانه در شهر داراب بیشترین مصدومین راکبین موتورسیکلت هستند و در جاده های تصادفات رخ به رخ که صدمات جبران ناپذیری بهمراه داشته است.

سرهنگ محمدعلی اسحاقی رئیس پلیس راه داراب نیز در خصوص حادثه جاده ای این شهرستان گفت: داراب در صدر آمار تصادفی های جاده ای استان قرار دارد و این نتیجه جاده های غیرایمن و رانندگان متخلف است.

وی در ادامه افزود: یکی دیگر از علل حوادث در جاده های داراب  عدم رعایت اخلاق در رانندگی است که موجب شده این شهرستان به لحاظ تلفات رانندگی نیز در صدر استان قرار گیرد.

اسحاقی مهمترین علت حوادث شهرستان داراب را عدم رعایت مقررات راهنمایی و رانندگی به ویژه سرعت مطمئنه و مجاز - سبقت وتجاوز به چپ -  استفاده از تلفن همراه حین رانندگی - عدم رانندگی بین خطوط - عدم رعایت حق تقدم - عدم توجه به جلو و رعایت فاصله مناسب با وسیله نقلیه جلویی - استفاده از مشروبات الکلی حین رانندگی - عدم استفاده از کلاه ایمنی توسط راننده و ترک نشینان موتورسیکلت عنوان کرده و خواستار رعایت این قوانین شد.

اصغر فرودی معاون استاندار و فرماندار ویژه داراب نیز در مصاحبه با ایرنا گفت: علی رغم فعالیت مناسب راه سازی ولی سرعت احداث جاده در مسیر داراب به شیراز و داراب و بندرعباس بسیار کند است.

وی در ادامه افزود: بیش از ۷۰ کیلومتر بزرگراه هم اکنون در داراب در حال ساخت است و بیش از ۷۰ کیلومتر دیگر هنوز دوطرفه و بشدت ناایمن و خطرآفرین است.

معاون استاندار و فرماندار ویژه داراب از مسئولین استان و کشور خواست تا هر چه سریعتر مطالبات پیمانکار را پرداخت کنند و اعتبار قابل ملاحظه ای را برای تکمیل این محور ترانزیتی اختصاص دهند.

رضایی رئیس اداره راه و شهرسازی داراب نیز از آماده بودن بیش از ۳۰ کیلومتر از این محور مواصلاتی خبر داده و گفت: یکی از دلایل تاخیر در افتتاح این ۳۰ کیلومتر نبود قیر جهت آسفالت است که در صورت تامین سریعا بخشی از این محور به بزرگراه تبدیل خواهد شد.

شهاب سلیمی مدیرعامل انجمن توسعه پایدار شهرستان داراب نیز گفت:  ناقص بودن بزرگراه محور شیراز به بندرعباس در محور داراب به طول ۱۴۰ کیلومتر سبب شده روزانه شاهد تصادفات متعدد در این محور موصلاتی باشیم.

وی از مسئولین وزارت راه و شهرسازی و مسئولین استان خواست تا در خصوص تامین اعتبار جهت احداث و تکمیل بزرگراه داراب به فسا و داراب به بندرعباس هر چه سریعتر اقدام نبود تا شاهد کشته شدن مردم در این محور نباشیم.

مدیرعامل انجمن توسعه پایدار داراب در ادامه به کشته های حوادث ترافیکی و جاده ای اشاره کرده و گفت: بیش از ۸۰ کشته و ۶ هزار تن مصدوم حاصل نبود جاده های مناسب و گاها عدم رعایت قوانین و مقررات رانندگی توسط مردم می باشد.

سلیمی نارضایتی مردم داراب را جدی دانسته و به مسئولین شهرستان و استان در قبال عدم پیگیری ساخت جاده های ایمن هشدار داد.

وی گفت: اعضای این انجمن به همراه تعدادی از مردم داراب در فرمانداری ویژه داراب و دفتر نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی حضور پیدا کرده و اعتراض شدید خود را اعلام داشتند و اگر در روزهای آینده شاهد فعالیت های بهتر در این محور مداصلاتی نباشیم قطعا در مرکز استان و حتی تهران مراجعه خواهیم نمود.

دکتر وحید عوض زاده رئیس بیمارستان امام حسن مجتبی (ع) داراب نیز در خصوص مصدومین حوادث ترافیکی و جاده ای گفت: در ۷ ماه گذشته بیش از ۴ هزار مصدوم ترمایی به بیمارستان داراب آورده شده که اکثرا راهی اتاق عمل شدند.

وی به عواقب ناشی از این تصادقات اشاره کرده و افزود: جامعه ای با این همه مصدوم که گاها دیگر امکان برگشت به زندگی عادی برای آنها فراهم نیست به شدت در معرض خطر است و باید به عنوان یک معظل اجتماعی به آن نگاه شود.

دکتر امین رضایی جراح مقیم بیمارستان داراب نیز از آمار فاجعه بار مصدومین ابراز نگرانی کرده و گفت: روزانه بیش از ۳۰ الی ۵۰ مورد مصدومین حوادث به بیمارستان داراب مراجعه می کنند که بیش از نیمی از آنها راهی اتاق عمل و سی سی یو می شوند و متاسفانه تعدادی از آنها نیز فوت می کنند.

بزرگراه شیراز _ داراب _ بندرعباس یکی از محورهای ترانزیتی و شاهراهی جنوب به شمال کشور است که سالانه تعداد زیادی مسافر و ماشین های سنگین از آن عبور می کند.

یکی از حوادث تلخ این محور کشته شدن ۹ دانش آموز دختر  مینابی و مصدومیت ۳۴ دانش آموز دیگر بود که کشور را در عید قربان سال ۹۶ عزادار کرد و حال روزی نیست که مردم داراب خبر تصادف عزیزان خود را در این جاده ها که معروف به جاده مرگ شده است نشنوند.

مردمان داراب؛ زرین دشت؛ فسا؛ سروستان؛ نیریز؛ استهبان؛ بندرعباس؛ کرمان؛ زاهدان؛ جهرم؛ لار و شیراز از مسافرین بزرگراه شیراز بندرعباس هستند که چشم انتظار نگاه ویژه دولت به این محورند تا با خیال آسوده سفر کنند.

شهرستان داراب در ۲۲۵ کیلومتری شیراز و در شرق استان فارس قرار دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha