کاهش فرایند مجوزها و اعطای تسهیلات درخواست نخبگان زنجانی از دولتمردان

زنجان - ایرنا - با اعلام رسمی زمان سفر رییس جمهوری به استان زنجان، نخبگان و کارآفرینان مستعد زنجانی نیز بار دیگر مطالبات خود را بازخوانی کرده و مهمترین آن را کاهش فرآیند صدور مجوزها، اعطای تسهیلات با درصد مناسب و حمایت از طرح و برنامه ارائه شده از سوی این قشر عنوان کردند.

پارک ­‌های علم و فناوری، به‌عنوان یکی از نهادهای اجتماعی مؤثر در امر توسعه فناوری و به تبع آن، توسعه اقتصاد دانش‌مدار و اشتغال‌زایی تخصصی، مورد توجه بسیاری از کشورهای جهان واقع شده است، این پارک ها محیط‌هایی مناسب برای استقرار و حضور حرفه‌ای شرکت­‌های فناوری کوچک و متوسط، واحدهای تحقیق و توسعه صنایع و همچنین مؤسسات پژوهشی بوده است که در تعامل سازنده با یکدیگر و با دانشگاه‌ها، به فعالیت در حوزه­‌های مختلف فناوری اشتغال دارند. 

هدف نهایی این هم‌نشینی، ایجاد چشمه‌های فناوری، تسهیل فرآیند جذب و ارتقاء و انتشار آن است، به نحوی که تمام و یا بخش‌های عمده‌ای از فعالیت‌های منتهی به محصولات فناورانه در این پارک‌ها، به صورت حرفه‌ای قابل انجام باشد. اهم این فعالیت‌ها، شامل بازارسنجی، ایده­‌پردازی، پژوهش‌های علمی، طراحی مهندسی، نمونه­‌سازی، طراحی صنعتی، استانداردسازی، تدوین دانش فنی، ثبت مالکیت فکری، فروش و عملیات مستشاری بعدی برای تحقق محصولات فناورانه در عرصه تولید صنعتی و همچنین عرضه سایر خدمات تخصصی است.

در زمان حاضر استان زنجان ۶۹ واحد دانش بنیان دارد که در حوزه های مختلف مشغول فعالیت هستند که در صورت حمایت و رفع مشکلات می توانند به رشد و بالندگی برسند و در اقتصاد کشور نیز نقش تعیین کننده ای را داشته باشند.

 در این میان رسالت راهبردی پارک علم و فناوری زنجان افزایش ثروت در جامعه از طریق تشویق و ارتقاء فرهنگ نوآوری و افزایش قدرت رقابت در میان شرکت ها و موسساتی است که بر پایه علم و دانش در محیط پارک فعالیت می کنند.

طی سال های گذشته پارک علم فناوری استان روند روبه رشدی را طی کرده اما به گفته کار آفرینان و نخبگان فعال در این عرضه موانع و مشکلاتی موجب شده است، آنگونه که باید و شاید این مسیر  دلخواه نرسند.

با توجه به درپیش بودن سفر رییس جمهوری، نخبگان و کار آفرینان مستعد زنجانی مطالباتی دارند، آنان معتقدند کاهش فرآیند، مجوزها، اعطای تسهیلات با درصد مناسب و حمایت از طرحو برنامه ارائه شده می تواند چشم اندار بهتری را مهیا کند.

تسیهیل فرآیندها خواسته اصلی کارآفرینان زنجانی 

رییس سازمان نظام صنفی رایانه ای استان زنجان با اشاره به اینکه در جلسه معارفه استاندار جدید زنجان که با حضور وزیر کشور برگزار شد، شاخص اقتصادی زنجان توجه به دیجیتال و دانش بنیان معرفی شد، گفت: در این حوزه و فناوی نوین، آی تی، صنعت بلاکچین به عنوان نماینده بخش خصوص تسهیلگری در امور و فریندها را مطالبه دارد.

افشین عاشوری افزود: اگر یک سرمایه گذار برای سرمایه گذاری به استانی مراجعه کند، فرآیند دریافت مجوز بسیار طولانی بوده که این مهم می تواند بصورت پنجره واحد تسهیلگری شود و بهترین حالت در طرح های متوسط، بزرگ به بالا طی فرآیند حداقل یکسال به طول می انجامد که نیازمند توجه جدی مسوولان و رییس جمهوری است.

وی حمایت و ارائه تسهیلات ویژه به این صنعت که به عنوان یک انقلاب جهانی معرفی شده است را از دیگر مطالبات فعالان این بخش بیان کرد و گفت: انقلاب صنعتی چهار حوزه بلاکچین، آی تی، آی سی تی و اقتصاد دیجیتال را در برمی گیرد که می توان صنعت یاد شده را به عنوان لوکوموتیو و پیشران صنعت اقتصاد دیجیتال در نظر گرفت. 

عضو هیات مدیره شورای مرکزی سازمان نظام صنفی رایانه کشور ادامه داد: حوزه بلاکچین فقط به رمز ارزها اختصاص ندارد، این حوزه به متخصصان زبده و آموزش دیده نیاز دارد، در این راستا ایجاد مراکز اقتصاد دیجیتال، منطقه آزاد فضای مجازی و مرکز اقتصاد دیجیتال و صنعت بلاکچین و به عنوان پایلوت پیشنهاد داده شده است.

 لزوم توجه دولت به خروج نخبگان از کشور 

وی با بیان اینکه یکی از معضلات حوزه آی تی و آی سی تی و صنایع مرتبط خروج متخصصین و نخبگان این صنعت از کشور است، اضافه کرد: کشورهای همسایه پذیرای این متخصصان هستند و در واقع می توان گفت یکی از مشکلات عمده خروج سرمایه های انسانی به دلیل اعطای تسهیلات بیشتر است که افراد رفتن را بر ماندن ترجیح می دهند.

عاشوری افزود: انتظار بخش خصوصی این است که به زودی اولین ناحیه صنعتی بلاکچین در زمینه تولید و تجهیزات استخراج رمز ارزها با برق خود تامینی  ایجاد شود که این امر حمایت های ویژه ای برای صدور مجوز، تسهیل و اقدامات عاجل را می طلبد، این در حالی است صنایع هایتک و فناوری های نوین مثل آی تی و اقتصاد دیجیتال اقدات سریع را می طلبد، به عنوان مثال به این مهم توجه داشت متاسفانه کارشناسان فرآیند را طولانی می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه موضوع طولانی بودن فرآیند در تمامی کسب و کارها وجود دارد و می توان با اقداماتی این مهم را به حداقل رساند، گفت: سرمایه گذار برای سرمایه گذاری به دلیل طولانی بودن مجوزها  و طی مراحل مختلف که یکسال به طول می انجامد که  کاهش این زمان می تواند به فعالیت های فعالان و توسعه بخش های ان منتهی شود.

این مسوول با بیان اینکه  بانک های  عامل می توانند دارایی های مشروط و غیر مشروط را به عنوان آورده های کسب و کارها لحاظ کنند، ادامه داد: بانک های عامل باید در کنار سرمایه گذاران برای توسعه اقتصاد دیجیتال همراهی کنند و سپرده گذاری پول  با توجه به اخذ سود آن عوایدی را برای توسعه فراهم نمی کند، بلکه می توانند از این مبالغ برای توسعه بخش های فناوری  استفاده کنند.

وی با اشاره به افزایش نقدینگی بانک ها و نیامدن آن  به چرخه تولید و اقتصادی تورم های افسارگسیخته ای را به بار می آورد، گفت: بانک های عامل باید در کنار کنشگران جدید اقتصادی باشند، نیازهای آنان را با انجام کارهای نظیر اعطای  تسهیلات  رفع کنند و با بررسی طرح های ارائه شده اقدام سریع را مورد توجه قرار دهند.

عاشوری، وجود مدیران متخصص، متعهد، و جسور، جهادی انقلابی را از فاکتورهای مهم ارائه  خدمات دهی به گروههای هدف به ویژه کارآفرینان عنوان کرد و افزود:  در زمان حاضر کشور با تحریم هایی مواجه شده ولی در چنین شرایطی برخی ادارات و ساز و کارهای اداری سرمایه گذاران را فراری می دهند.

نقدینگی مشکل عمده شرکت های دانش بنیان 

مدیرعامل شرکت ماشین سازان زنجان نیز در ادامه یکی از برزگترین  مشکلات شرکت دانشور و مستقر در پارک علم و فناوری استان را مشکل نقدینگی عنوان کرد و گفت: از آنجایی این شرکت در زمینه ماشین آلات فراوری صنعت و معدن  تولیداتی دارد، می توان گفت در شمالغرب کشور بی رقیب هستیم.

حسن قورقانی افزود: فضای کسب و کار این شرکت، به شدت مستعد گسترش بود، در این میان زمینی به مساحت ۲ هزار متر در شهرک صنعتی اشراق خریداری شده، امابه دلیل مشکل نقدینگی امکان ساخت، تجهیز و فعالیت عمرانی سوله وجود ندارد.

این کار آفرین  همچنین  پایین بوده سرمایه در گردش  را از دیگر مشکلات ذکر کرد و گفت: تحقق این مهم می تواند پاسخگوی پروژه های مورد نیاز باشد.

وی با بیان اینکه بسیاری از نهادها و بانک ها تسهیلات خود به شرکت ها را  با درصد بالایی اعطا می کنند، اظهار داشت: باز پرداخت وام با نرخ بالا خودش مسائلی ایجاد می کند  و ماحصل آن نتیجه ای  ندارد.

نیاز مالی مشکل اصلی شرکت های فناور 

مدیر شرکت تجهیزات انرژی توان چرخه زنجان نیز با اشاره به اینکه این شرکت فعالیت کاری خود را از سال ۸۵ اغاز کرده است، گفت: این شرکت در زمینه تولید  انواع دیگهای حرارتی، موتور خانه های صنعتی و مسکونی و غیره فعالیت می کند و با بهره گیری ار تجارب کارشناسان خود نسبت به خدمت رسانی  اقدام می کند.

محمد اسماعیل سلیمی شندی یکی از نیازهای و مطالبات اصلی شرکت  را تزریق منبع مالی ۱۰ میلیارد تومانی برای ارتقای فعالیت های خود بیان کرد و افزود: در زمان حاضر  ۲۰ نفر به صورت مستقیم با این شرکت همکاری می کنند که اگر مورد نظر محقق شود  به افزایش اشتغال ۸۰ تا ۱۰۰ نفری منتهی خواهد شد.

این کارآفرین برتر زنجانی ادامه داد: در زمان حاضر این شرکت به بیش از ۱۵ استان کشور خدمت رسانی می کند.

وی اظهار داشت:  این شرکت مطابق با آخرین استانداردها لازم فعالیت می کند و با  اقدامات روبه رشد خو توانسته در سطح کشور حرفی برای گفتن داشته باشد و حتما حمایت های مستمر از جانب مسوولان چشم انداز بهتری را مهیا می کند.

سلیمی با اشاره به اینکه پارک فناوری استان زنجان در حد مقدورات خود توانسته حمایت های مختلفی را از شرکت های  دانش بنیان داشته باشد، خاطر نشان کرد: با توجه به ظرفیت های بالای استان در حوزه پارک وفناوی، حمایت های مسوولان کشوری اثر گذاری موثری در رسیدن به نقطه ای مطلوب خواهد داشت. 

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha