نخستین واکسن کرونای اسپانیا به یکهزار بیمار تزریق می‌شود

تهران - ایرنا - پدرو سانچز نخست وزیر اسپانیا از صدور مجوز برای ورود نخستین واکسن ضد کووید-۱۹ متعلق به شرکت «هیپرا» (Hipra) به مرحله دوم کارآزمایی‌های بالینی با مشارکت یکهزار بیمار خبر داد.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا به نقل از نشریه سینکو دیاس، «آژانس اسپانیایی داروها و محصولات بهداشتی» (AEMPS) وابسته به وزارت علوم و نوآوری، مجوز مرحله دوم آزمایش‌های بالینی واکسن علیه کووید-۱۹ متعلق به شرکت «هیپرا» (Hipra) را صادر کرد.

«پدرو سانچز» نخست وزیر اسپانیا ضمن اعلام این خبر در مراسم ارائه پروژه‌های راهبردی بهبود و تحول اقتصادی گفت: این یک خبر فوق‌العاده برای علم و جامعه اسپانیا است.  

وی افزود این مطالعه در ۱۰ بیمارستان اسپانیا و با مشارکت یکهزار بیمار انجام خواهد شد.

شرکت هیپرا که پایگاه‌های تولیدی در اسپانیا و برزیل دارد، قصد دارد ۴۰۰ میلیون دُز واکسن کرونا در طول سال ۲۰۲۲ میلادی و ۱/۲ میلیارد دُز در سال ۲۰۲۳ تولید کند.

شرکت هیپرا به عنوان یک آزمایشگاه دارویی که عمدتا در حال تحقیق و تولید واکسن‌های دامپزشکی است، در حال کار روی ساخت دو واکسن کرونا است که یکی بر پایه فناوری mRNA است و دیگری که مجوز ورود به مطالعات بالینی را گرفته از نوع پروتئین نوترکیب است.

این در حالی است که آژانس اسپانیایی داروها و محصولات بهداشتی پیشتر از عدم اعطای مجوز به دیگر واکسن داخلی این کشور (MVA-COVID-۱۹) تولید شده توسط «مرکز ملی بیوتکنولوژیک» (CNB-CSIC) و شرکت بیوفابری خبر داد.

با تایید اثربخشی ۱۰۰ درصدی این واکسن ضد کرونای اسپانیا روی حیوانات که بر پایه فناوری نوع ضعیف شده ویروس ساخته شده است، انتظار می‌رفت این واکسن در ژانویه گذشته (دی- بهمن) تاییدیه آژانس دارویی را دریافت کند.

اسپانیا در حالی دستیابی به واکسن بومی ضد کرونا را در دستور کار دارد که از ده ماه پیش و آغاز برنامه واکسیناسیون  تا کنون بیش از ۷۳ میلیون و ۸۰۰ هزار دُز واکسن از شرکت های فایزر، مدرنا، آسترازنکا و جانسِن در این کشور تزریق شده است.

به این ترتیب تا کنون بیش از ۳۷ میلیون و ۴۰۰ هزار اسپانیایی (۷۹ درصد جمعیت این کشور) دُز کامل واکسن را دریافت کرده اند.  

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha