قطع سپیدارهای ۷۰ ساله در «سِکُنج» کرمان

کرمان- ایرنا- قطع تعدادی از درختان سپیدار که اهالی می‌گویند ۶۰ تا ۷۰ ساله هستند در روستای هدف گردشگری سِکُنج از توابع بخش ماهان شهرستان کرمان سبب اعتراض مردم و فعالان حوزه های محیط زیست و گردشگری شده است.

به گزارش ایرنا زمان قطع این درختان روز گذشته(چهارشنبه) درحالی اعلام شده است که مسئولان روستا می گویند قطع درختان کار نماینده موقوفه قنات روستا بوده است.

این مسئولان می‌گویند قرار نبوده درختان سالم را قطع کنند، بلکه مقرر شده بود تنها بخش های خشک شده درختان را هرس کنند.

برخی از اهالی روستا روز پنجشنبه با مراجعه به خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا) استان کرمان ضمن ارائه جزییات این رویداد اعتراض خود را اعلام کردند.

یکی از این افراد به نام محمدحسین حسینی‌صفا به خبرنگار ایرنا گفت: روز گذشته عده ای در حال قطع درختان سپیدار بوده اند که مطلع شدیم و خودمان را رساندیم و حین قطع درخت بودند که باهمکاری نیروی انتظامی مانع ادامه اقدامشان شدیم.

وی تاکید کرد که درصورتی که اهالی مانع نمی شدند تعداد بیشتری از درختان قطع می شد.

اگرچه بر سر تعداد درختان قطع شده اختلاف آماری وجود دارد اما این شهروند تعداد درختان قطع شده و ارزشمند سپیدار را ۹ درخت اعلام کرد.

این شهروند مدعی شد که پیمانکاری که درختان را قطع می کرده ادعا داشته مبالغ بالایی بابت تنه درختان پرداخت کرده است.

احسان ابراهیمی دیگر ساکن روستای سکنج نیز با اشاره به موقعیت گردشگری و شمار بالای گردشگران در این روستای خوش آب و هوا اظهارداشت: بخش مهمی از هویت روستا به این درختان است و نمی دانیم چرا اقدام به قطع آنها کرده اند.

خبرنگار ایرنا با محمدرضا شریعتمداری دهیار روستا تماس گرفت که وی در این زمینه توضیحاتی ارائه داد و گفت: هیچ گونه مجوزی از طرف دهیاری و شورای اسلامی برای قطع درخت صادر نشده بلکه فقط بابت هرس درختان و شاخه های خشک تعدادی از آنها از طریق نماینده موقوفه با دهیاری هماهنگی صورت گرفته بود.

وی توضیح داد: از آنجا که تعدادی از درختان سالم را قطع کرده اند موضوع با حضور نیروی انتظامی صورتجلسه شده و روند تشکیل پرونده قضایی در مراجع متولی جریان دارد.

شریعتمداری گفت: همچنین نماینده موقوفه را مکلف می کنیم برای جایگزین درختان قطع شده با نهال چنار بکارند.

دهیار سکنج همچنین اظهارداشت: البته برخی سپیدارها از داخل تنه پوک شده اند و احتمال افتادن آنها نیز وجود دارد که بایدبا چنار جایگزین شوند اما بنا بر قطع درختان سالم نبوده است و ما نیز معترض هستیم.

قطع سپیدارهای ۷۰ ساله در «سِکُنج» کرمان

محمد سکنجی رئیس شورای اسلامی روستای سکنج نیز به خبرنگار ایرنا گفت: دیروز وقتی عده ای در حال قطع درختان بودند مطلع شدیم و به اتفاق اهالی به محل رفتیم و مانع ادامه قطع درختان شدیم.

وی با بیان اینکه درختان هویت روستا و متعلق به روستا و مال مردم هستند اظهارداشت: تعدادی از درختان که قطع شده اند، سالم بودند.

سکنجی افزود: ما این موضوع را برای تعیین تکلیف و رسیدگی به تخلف انجام گرفته پیگیری خواهیم کرد.

روستای سکنج در شرق ماهان و شمال جاده بم- کرمان در شرق شهر کرمان قرار دارد و گردشگران داخلی و خارجی هر هفته برای استفاده از آب و هوای مناسب به آنجا سفر می کنند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha