استاندار اردبیل: توجه به تحول‌خواهی برای رفع مشکلات ضروری است

اردبیل- ایرنا- استاندار اردبیل گفت: نگاهی به مشکلات و آسیب‌ها از جمله در حوزه‌های اجتماعی و اقتصادی بیانگر این است که باید تمهیدی نو اندیشیده شود تا از این شرایط خارج شویم و مهمترین موضوع در این زمینه توجه به تحول‌خواهی است.

به گزارش ایرنا، سید حامد عاملی روز یکشنبه در هشتمین جشنواره جهادگران علم و فناوری اظهار کرد: حوزه‌های مختلف آموزشی، اقتصادی و اجتماعی جامعه برای سالیان سال در شرایط و فضایی به جلو رفته است که اکنون نگاه دوباره به آن روند نشان می‌دهد که امروز کارآمدی خاصی ندارد.

وی با تاکید بر اینکه طرح موضوع تحول‌خواهی در برخی مجامع با مقاومت‌هایی همراه می‌شود، افزود: ساز و کارها، قواعد و ساختارهای موجود جوابگوی نیازهای امروز و فردای جامعه نیست و برای سر و سامان دادن امور در بسیاری حوزه‌ها و ملموس نمودن تغییرات برای مردم نیازمند تحول‌خواهی است. 

استاندار اردبیل بیان کرد: تحول‌خواهی نیازمند تلاش و مجاهدت است و علاوه بر آن اقتضائاتی دارد که در برابرش برخی مقاومت‌ها صورت می‌گیرد؛ در این شرایط یکی از حوزه‌های مهم تحقق مفهوم تحول، حوزه علم و فناوری است.

وی اضافه کرد: اگر بخواهیم زندگی بهتر و عزتمندانه‌تر برای مردم استان اردبیل و کشور فراهم کنیم، باید به سمت راهکارهای تازه و استفاده از فناوری‌های جدید حرکت کنیم و گرنه تحول‌خواهی محقق نخواهد شد.

عاملی با اشاره بحران تامین آب در نقاط مختلف کشور، ادامه داد: چنین موضوعی در استانی مانند سیستان و بلوچستان یا یزد شاید مفهومی داشته باشد اما در اردبیل با وجود منابع آبی قابل توجه، مشکل کمبود آب پذیرفتنی نیست.

وی گفت: اگر مساله را بررسی کنیم به این نتیجه می‌رسیم که بحث کمبود آب در استانی مانند اردبیل با موضوع استفاده از علوم و فناوری‌های نوین برای مدیریت آب ارتباط مستقیم دارد و در این زمینه تاکنون اتفاق خاصی رخ نداده است.

استاندار اردبیل افزود: حساب سرانگشتی بحث استفاده از ظرفیت‌های اقتصادی این استان برای ایجاد اشتغال نشان می‌دهد که به راحتی امکان ایجاد ۵۰ تا ۶۰ هزار فرصت شغلی وجود دارد اما با این وجود در حال حاضر حدود ۷۰ هزار بیکار داریم.

وی با طرح این پرسش که چه عواملی موجب شده تا ظرفیت‌ها به فرصت‌های اقتصادی و اشتغال مردم تبدیل نشود، بیان کرد: وضعیت کنونی، روزمرگی، ساختارها و قواعد و قوانین موجود ما را در مسیری قرار داده است که نتوانیم استفاده از بهتری از ظرفیت‌ها داشته باشیم.

عاملی با تاکید بر ضرورت توجه به مفهوم تحول‌خواهی، اضافه کرد: انتظار می‌رود نخبگان، بسیجیان و همه افرادی که دغدغه کشور، نظام، مکتب و پاسداری از خون شهدا را دارند به جد و به صورت تخصصی بر روی مفهوم تحول‌خواهی کار کنند.

وی لزوم تحول‌خواهی در سطح استان و کشور را ضروری دانست و تصریح کرد: اگر مقاومت‌ها و اعتراض‌ها در برابر مفهوم تحول‌خواهی ادامه پیدا کند، ناچار هستیم به صورت شفاف موضوع با مردم درمیان گذاشته شود؛ چرا که مسامحه با حقوق مردم معنا ندارد.

استاندار اردبیل: توجه به تحول‌خواهی برای رفع مشکلات ضروری است

بسترسازی برای توسعه زیست بوم علم و فناوری ضروری است

رئیس پارک علم و فناوری استان اردبیل نیز با اشاره به ضرورت بسترسازی برای توسعه فعالیت بازیگران زیست بوم علم و فناوری گفت: صنایع خلاق امروزه در جامعه جهانی نقشی اساسی ایفا می‌کنند و اگرچه استان اردبیل در این زمینه رتبه خوبی دارد، اما می‌توان بهتر از این نیز عمل کرد.

حبیب ابراهیم‌پور با اشاره به جایگاه شانزدهم این استان در زمینه صنایع خلاق گفت: پارک اگرچه به عنوان متولی اصلی شناخته می‌شود اما توسعه در این زمینه تنها به پارک علم و فناوری برنمی‌گردد و سایر دست‌اندرکاران از دانشگاه‌ها گرفته تا صنایع و جامعه هدف در این زمینه تاثیرگذار هستند.

وی افزود: اگر یکی از اجزای حلقه مانند دانشگاه در این زمینه ضعیف عمل کند، این ضعف به ترتیب به مراکز رشد، پارک علم و فناوری، صنایع و در نهایت جامعه انتقال خواهد یافت.

رئیس پارک علم و فناوری استان اردبیل اضافه کرد: ۲ سال پیش زیرساخت‌های مورد نیاز وجود نداشت، این پارک چندان شناخته شده نبود و تنها هفت مرکز رشد و یک مرکز نوآوری داشتیم؛ اما امروز شرایط تغییر کرده و ۱۱ مرکز نوآوری داریم که آماده پذیرش نخبگان است.

وی با اشاره به توسعه فعالیت‌های مرتبط با اقتصاد دانش‌بنیان در همه نقاط استان اردبیل اظهار کرد: امروز شرایط بهتری نسبت به گذشته داریم و پارک علم و فناوری و مراکز رشد خدمات خوبی را ارائه می‌دهد و به پیشرفت استان و کشور کمک می‌کند.

ابراهیم‌پور تولید کالاها و خدمات دانش‌بنیان از سوی واحدهای مستقر در پارک علم و فناوری و مراکز رشد استان اردبیل را مورد اشاره قرار داد و یادآور شد: امروزه سنسور تشخیص لای‌روبی که در بنادر کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد، از سوی فناوران این استان تولید شده است.

وی تاکید کرد: باید همه دست‌اندرکاران کمک کنند تا صنایع دانش‌بنیان توسعه پیدا کنند که خوشبختانه تا حدودی این اتفاق افتاده است اما نیاز داریم تا توجه بیشتری به این موضوع صورت گیرد و سرفصل درس‌ها در همین راستا تغییر کند و استادان به مباحث مرتبط آشنا شوند.

رئیس پارک علم و فناوری استان اردبیل تصریح کرد: یکی از مشکلات این است که نهادها و صنایع بومی به دستاوردهای علمی و فناوری اعتماد لازم را ندارند؛ به طوری که کالاهای تولیدی اردبیل ابتدا در استان‌های دیگر مصرف می‌شود و سپس به منطقه انتقال می‌یابد که این دغدغه باید مورد توجه باشد.

وی با ابراز رضایت از مقاله‌ها و رتبه‌های علمی استان اردبیل گفت: دانشگاه و بنیاد نخبگان باید دانشجویان را به سمت اقتصاد دانش‌بنیان سوق دهند و از رویکرد پژوهش صرف به سمت محصول‌محوری حرکت داشته و به حل مسائل استان و کشور کمک کنند.

ابراهیم‌پور با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در مورد اقتصاد دانش‌بنیان اظهار کرد: یکی از مهمترین راه‌های نجات کشور از شرایط کنونی پرداختن به توسعه اقتصاد دانش‌بنیان است و این امر در گرو توجه جدی دانشگاهیان و نخبگان به موضوع می‌باشد.

دامون نوری و میلاد نعمتی به عنوان ۲ فناور برگزیده جشنواره در کنار برگزیدگان بسیج اقشار اساتید، جامعه پزشکی، مهندسین صنعت، مهندسین عمران، مهندسین کشاورزی، دانشجویی، دانش‌آموزی، فرهنگیان، حقوقدانان، طلاب، کارگری، رسانه، جامعه زنان با اهدای لوحی قدردانی شدند.

افزون بر یک‌هزار و ۴۵ واحد تولیدی در ۲۰ شهرک و ناحیه صنعتی دولتی و بخش خصوصی و ۵۵۰ واحد فناور در پارک علم و فناوری، مراکز رشد و دانشگاه‌های استان اردبیل فعالیت دارند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha