بازتاب سفر معاون نخست‌وزیر جمهوری آذربایجان به ایران در رسانه‌های باکو

  باکو - ایرنا – سفر روز یکشنبه " شاهین مصطفی اف " معاون  نخست وزیر جمهوری آذربایجان و هیات همراه  به ایران در رسانه های چاپی ، مجازی و  تصویری جمهوری آذربایجان بازتاب گسترده داشت .

 به گزارش ایرنا،  رسانه های جمهوری آذربایجان در گزارش های خود به انعکاس دیدارهای انجام گرفته در سفر معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان و رییس کمیسیون بین دولتی همکاری های اقتصادی ، تجاری و فرهنگی این کشور و ایران و نیز موضوعات مورد مذاکره همکاری دو کشور همسایه در حوزه های انرژی ، تجاری، حمل و نقل و نیز تدوین توافقنامه تجارت ترجیحی، پرداختند .

  خبرگزاری" ترند " در گزارشی با عنوان " حجم گردش تجاری میان جمهوری آذربایجان و ایران افزایش یافته است" به نقل از معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان ، نوشت: در ۹ ماه سال جاری حجم گردش تجاری میان جمهوری آذربایجان و ایران در مقایسه با زمان مشابه یک سال قبل ۲۲ درصد افزایش یافته است .

  بنا به این گزارش ، شاهین مصطفی اف در دیدار با رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی ایران اظهار داشت : با وجود تاثیر منفی همه گیری کرونا بر اقتصاد کشورها ، در دو سال گذشته حمل و نقل میان جمهوری آذربایجان و ایران یک روز هم متوقف نشده است .

  مصطفی اف با اشاره به این که مذاکرات میان دو کشور در باره افزایش حجم روابط تجاری ادامه دارد و پروژهای مشترک برای اجرا در حوزه های انرژی و نیروی برق وجود دارد، افزود : در حال حاضر دو هزار شرکت ایرانی در جمهوری آذربایجان ثبت رسمی شده اند و پروژه های موفقیت آمیزی را اجرا کرده اند.

 "ترند " در گزارش دیگری با اشاره به چشم انداز همکاری ایران و جمهوری آذربایجان در حوزه نفت و گاز، نوشت : جواد اوجی وزیر نفت ایران پس از دیدر و گفت و گو با " شاهین مصطفی اف" گفت :  توافقات خوبی در باره همکاری دو کشور در صنعت گاز حاصل شده است .

  وی افزود : مذاکرات در باره توسعه منابع نفتی در دریای خزر انجام گرفت و امید است  در پی اجلاس کارشناسی امروز ، در هفته های آینده یک توافقنامه در این زمینه امضا شود .

  خبرگزاری " رپورت " نیز در گزارشی با عنوان" همکاری جمهوری آذربایجان و ایران در حوزه نفت و گاز بررسی شد " نوشت : در دیدار شاهین مصطفی اف و جواد اوجی همکاری های متقابل میان جمهوری آذربایجان و ایران در حوزه نفت و گاز مفید و موثر توصیف شده است .

  بنا بر این گزارش ، دو طرف روند  اجرای توافقات حاصله در زمینه مبادلات گاز طبیعی را بررسی و بر ضرورت ادامه کار در این راستا  تاکید کردند .

  همچنین وجود ظرفیت های زیادی برای همکاری جمهوری آذربایجان و ایران در صنعت نفت و گاز مورد تاکید قرار گرفته و مذاکرات مفید در خصوص گسترش همکاری در این حوزه انجام گرفته است.

  خبرگزاری " آپا " در گزارشی تحت عنوان" پیشنویس نوافقنامه تجارت ترجیحی میان آذربایجان و ایران " تدوین می شود " با اشاره به دیدار معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان با وزیر راه و شهرسازی ایران ، نوشت : شاهین مصطفی اف  طرفیت های زیادی برای همکاری میان دو کشور همسایه را مورد تاکید قرار داد .   

 مصطفی اف همچنین اعلام کرد که در این سفر در خصوص برگزاری اجلاس آتی کمیسیون دولتی همکاری های اقتصادی ، تجاری و فرهنگی جمهوری آذربایجان و ایران در باکو ، مذاکره می شود.

  بر اساس این گزارش ، معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان با اشاره به این که دو کشور چند پروژه مشترک همکاری در حوزه انرژی دارند و برخی از این پروژها در مرحله نهایی قرار گرفته است  ،  افزود : جمهوری آذربایجان و ایران همچنین می توانند در حوزه های تولید لوازم یدکی ، بخش کشاورزی و تولید ماشین آلات کشاورزی همکاری کنند .

وی در بخشی از سخنان خود با اشاره به این که  همه‌گیری ویروس کرونا به روابط تجاری بین همه کشورها آسیب وارد کرده است، افزود : اما این همه‌گیری تأثیری بر روابط تجاری ایران و جمهوری آذربایجان نداشته است و ما روابط ترانزیتی خود را در این مدت ادامه دادیم.

  طبق این گزارش ، وزیر راه و شهرسازی ایران در این دیدار دو کشور را دوست و برادر خواند و اظهار داشت ،  این گفتگوها روابط ما را بیشتر توسعه می دهد و موانع بین دو کشور را از بین می برد. ساخت پل جاده ای در مرز آستارا - آستارا و همچنین تکمیل راه آهن رشت - آستارا از پروژه های مهم دو کشور است. ما در مورد هر دو پروژه بحث و نتیجه مثبتی خواهیم گرفت.

قاسمی با اشاره به اینکه سرمایه‌گذاران جمهوری آذربایجان در ترمینال آستارا سرمایه‌گذاری می‌کنند، گفت: دو طرف برای برگزاری نشستی در آستارا (ایران) و مذاکرات در این زمینه به توافق رسیدند و پیش از برگزاری نشست کمیسیون، نشستی در آستارا (جمهوری آذربایجان) برگزار می‌شود. همچنین موضوع قطار مسافری نخجوان - مشهد و همچنین مسائل حمل و نقل و ترانزیت در این جلسات مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.

  روزنامه " ینی مساوات " در مطلبی با  عنوان " جمهوری آذربایجان و ایران در باره انتقال  گاز طبیعی به نخجوان توافق کردند" نوشت : جواد اوجی وزیر نفت ایران مذاکرات با معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان در تهران را بسیار سازنده خواند .

  بنا به این گزارش ، وزیر نفت ایران با اشاره به وجود ظرفیت های زیادی برای همکاری دو کشور در صنعت نفت و گاز ، گفت که در مذاکرات با معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان در باره انتقال سواپ (Swop) گاز ترکمنستان به جمهوری آذربایجان و نیز انتقال گاز طبیعی به نخجوان توافق شد .

 این گزارش افزود : اوجی درباره میادین نفت و گاز دریای خزر گفت: مذاکرات مقدماتی با هیئت جمهوری آذربایجانی در این زمینه انجام شد و کارشناسان در حال مذاکره هستند و توافق خوبی حاصل خواهد شد.

مصطفی اف نیز با بیان اینکه جمهوری آذربایجان و ایران کشورهای دوست و همسایه هستند و روابط تاریخی بین مردم دو کشور وجود دارد، گفت: ایران و جمهوری آذربایجان در همه زمینه ها به ویژه در بخش انرژی همکاری موفقی دارند. ما در مورد تعدادی از پروژه های جدید بحث کردیم. بر این باوریم که در آینده نزدیک مذاکرات ما منجر به امضای اسناد جدید خواهد شد.

  پایگاه خبری " Pravda.az " نیز در گزارشی با عنوان " پروژه ریلی رشت – آستارا برای ایران و جمهوری آذربایجان با اهمیت است " نوشت : معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان در سفر به ایران و دیدار با وزیر راه و شهر سازی ایران به اهمیت اجرای این پروژه برای هر  دو کشور تاکید کرد .

بنا به این گزارش ، وزیر راه و شهرسازی ایران نیز با اشاره به این که این راه آهن در یکی از مهم ترین کریدورهای بین المللی (کریدور شمال - جنوب) قرار دارد، افزود : در سفر هیات جمهوری آذربایجان به تهران مذاکرات برای رسیدن به نتیجه مثبت در رابطه با این پروژه انجام خواهد گرفت .

  رستم قاسمی همچنین افزود : ایران می‌خواهد مبادلات تجاری با جمهوری آذربایجان را به حداکثر برساند و ما می‌خواهیم به توافق‌هایی برسیم که در جلسه بعدی کمیسیون امضا شود.

  پایگاه خبری روسی زبان " حقین . آذ " نیز در گزارشی تحت عنوان" وزیر راه و شهرسازی ایران در باره پروژه های مشترک ایران و آذربایجان بحث کرد " نوشت : رستم قاسمی در دیدار با هیات جمهوری آذربایجان گفت که پروژه راه آهن رشت - آستارا در استان گیلان برای ایران و جمهوری آذربایجان حائز اهمیت است.

بر اساس این گزارش ، وزیر ایرانی  خاطرنشان کرد که برای ساخت پایانه راه آهن در آستارای ایران سرمایه گذاری شده است. بخشی از این ترمینال قبلا ساخته شده است و برای ساخت مابقی در نشستی در آستارا تصمیم گیری خواهد شد.

وی افزود : دو کشور در مورد مسیر ریلی مسافری نخجوان-مشهد و همچنین همکاری های حمل و نقل و ترانزیتی رایزنی خواهند کرد و تردد کامیون ها بین دو کشور افزایش می یابد. توافق در مورد ایجاد کریدور از خلیج فارس به دریای سیاه تعیین کننده و مهم است، در مورد همکاری های دریایی بحث هایی صورت خواهد گرفت. امیدوارم توافقی بین دو کشور برای رفع برخی از موانع موجود در حوزه حمل و نقل جاده ای حاصل شود.

به گفته وی، در خصوص توسعه صنعت خودروسازی ایران در جمهوری آذربایجان، تولید مشترک و صادرات خودرو به کشورهای همسایه بحث و تبادل نظر خواهد شد.

قاسمی گفت: شرکت خودروسازی ایران خودرو در نظر دارد کامیون ها و اتوبوس های مختلف در جمهوری آذربایجان تولید کند وشرکت های ایرانی می توانند پروژه های مشترکی را در حوزه راه و شهرسازی در جمهوری آذربایجان اجرا کنند.

این منبع خبری همچنین در گزارشی با عنوان " گفتگوی شاهین مصطفی اف و وزیر امور خارجه ایران در تهران " نوشت : شاهین مصطفی اف معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان در سفر به تهران با حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران دیدار کرد و در این دیدار طرفین درباره رویدادهای قفقاز و همچنین همکاری‌های دوجانبه گفتگو کردند.

بر اساس این گزارش  ، وزیر امور خارجه ایران از آمادگی شرکت های ایرانی برای مشارکت در احیای سرزمین های آزاد شده جمهوری آذربایجان خبر داد.

در این دیدار همچنین بر لزوم افزایش تلاش‌ها و برگزاری جلسات برای توسعه پایدار روابط تجاری و اقتصادی دو کشور، همکاری در بخش‌های نفت و گاز، گردشگری، حمل‌ونقل، انرژی، ترانزیت، پروژه‌های مشترک صنعتی و سرمایه‌گذاری ، فناوری اطلاعات و ارتباطات، کشاورزی، بشردوستانه و سایر حوزه ها تاکید شد .

  پایگاه خبری " هفته . آذ " نیز در گزارشی تحت عنوان" معاون نخست وزیر آذربایجان همکاری های اقتصادی در ایران را بررسی کرد " نوشت : شاهین مصطفی اف در پی دیدار با رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی ایران در نشست خبری مشترک ، گفت که دو کشور می توانند در حوزه های انرژی ، حمل و نقل جاده ای و ریلی و نیز حوزه آموزش و پرورش همکاری کنند .

  معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان خاطرنشان کرد که در حال حاضر ۱۲۲۵ ایرانی در جمهوری آذربایجان و ۹۵ تبعه جمهوری آذربایجان در ایران تحصیل می کنند.

مصطفی اف همچنین به خبرنگاران گفت که هیأت همراه وی چند دیدار پربار در ایران داشته است.

 برخی رسانه های تصویری جمهوری آذربایجان از جمله " آتی وی " ، "اسپیس" ، "خزر ، "آ اربی " هم در گزارش های خبری به سفر معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان به ایران و مذاکرات انجام گرفته در این سفر ، پرداختند . 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha