تأکید سوریه بر ضمانت بین‌المللی برای عدم دستیابی تروریست‌ها به تسلیحات

تهران - ایرنا - نماینده دائم سوریه در سازمان ملل با تأکید بر لزوم تعهد جامعه بین‌الملل به عدم رسیدن تسلیحات از جمله سلاح‌های سبک و کوچک به گروه‌های تروریستی در این کشور، خاطرنشان کرد: کشورهای شناخته‌شده طی ده سال گذشته به این گروه ها به ‌ویژه «داعش» و «جبهه النصره» تسلیحات مختلفی ارسال کرده‌اند.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، «بسام صباغ» نماینده دائم سوریه در سازمان ملل، دیشب (دوشنبه شب) طی یک نشست آزاد در شورای امنیت درباره «تجارت غیرقانونی سلاح‌های کوچک و سبک» گفت: سوریه بر اهمیت برخورد قاطعانه با تجارت غیرقانونی سلاح‌ها تاکید می‌کند و به نقش محوری سامانه سازمان ملل در زمینه های خلع سلاح به عنوان یک عامل اساسی برای دستیابی به اهداف منشور، از جمله مصون ماندن نسل های آینده از بلای جنگ؛ اعتقاد راسخ دارد.

صباغ خاطرنشان کرد: کشورهای شناخته شده در طول سال‌ها جنگ در سوریه به گروه ‌های تروریستی از جمله داعش و جبهه النصره (تحریر الشام) انواع سلاح‌های سبک و سنگین ارائه کرده‌اند و این برخورد خصمانه تاثیرات منفی زیاد در فرسایشی کردن جنگ و بحران سوریه و کشته شدن هزاران شهروند کشور داشت.

وی افزود: اقدام برخی کشورهای معروف به خرید تسلیحات سبک و سنگین و قاچاق آن به کشورهای دیگر با هدف بی ثباتی در تضاد با منشور سازمان ملل، اصول حقوق بین الملل و روابط دوستانه بین کشورها و نقض قطعنامه‌های شورای امنیت در رابطه با مبارزه با تروریسم است و ​​این اقدامات مستلزم محکومیت و اتخاذ اقدامات بازدارنده است.

صباغ تأکید کرد که تسهیل در اختیار داشتن سلاح‌های سبک و سنگین و انواع دیگر سلاح‌ها توسط گروه‌های تروریستی تهدیدی برای امنیت و ثبات کشورها به شمار می رود و غیرنظامیان از جمله زنان و کودکان را در معرض خطرات بزرگی قرار می‌دهد.

وی مجددا بر درخواست سوریه از کشورهای تولید کننده تسلیحات برای پایبندی به تعهد اعمال محدودیت‌های قانونی جهت جلوگیری از تجارت غیرقانونی، رعایت کامل منشورها و توافقنامه‌های بین المللی و تعیین مقصد نهایی این تسلیحات تأکید کرد.

سوریه در پی یک توطئه برنامه ریزی شده از سوی آمریکا، رژیم صهیونیستی و برخی از کشورهای عربی متحد واشنگتن، در یازده سال گذشته با بحران مبارزه با گروههای تروریستی مواجه شده است. در طول یازده سال گذشته ارتش سوریه و گروههای مقاومت اسلامی با همکاری کشورهای دوست دمشق با گروههای تروریستی مبارزه کرده و هزاران نفر از آنان را که از سراسر جهان توسط توطئه گران به سوریه اعزام شده بودند را به هلاکت رسانده است.

در جریان توطئه علیه ملت سوریه هزاران شهروند این کشور توسط گروههای تروریستی و نظامیان آمریکایی کشته شده که اکثر آنان را زنان و کودکان تشکیل می دهد. همچنین چند میلیون سوری نیز از خانه و کاشانه خود آواره شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha