افزایش جان باختگان کرونا در آمریکا نسبت به سال ۲۰۲۰ به رغم واکسیناسیون

تهران- ایرنا- آمارها نشان می دهد که به رغم واکسیناسیون گسترده در آمریکا، افراد بیشتری در این کشور به دلیل ابتلا به کرونا طی سال جاری میلادی در مقایسه با سال گذشته جان خود را از دست داده‌اند.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، روزنامه نیویورک تایمز طی گزارشی در این رابطه عنوان کرد: قرار بود امسال واکسیناسیون باعث شود تا همه گیری کرونا در آمریکا تحت کنترل درآید اما برعکس افراد بیشتری نسبت به سال گذشته به دلیل ابتلا به بیماری کووید-۱۹ جان خود را از دست دادند.

براساس آمارهای مرکز پیشگیری و کنترل بیماریها در آمریکا تا روز سه‌شنبه، ۳۸۶ هزار و ۲۳۳ نفر در سال جاری میلادی به دلیل کرونا فوت کرده اند که این آمار در کل سال ۲۰۲۰، ۳۸۵ هزار و ۳۴۳ نفر بود. این در حالی است که آمار نهایی سال جاری با توجه به اینکه هنوز ۲۰۲۱ به پایان نرسیده، بیشتر نیز خواهد شد.

کارشناسان اعلام کرده اند که مرگ‌ومیر بالاتر ناشی از کرونا در نتیجه یکسری عوامل بوده که عبارتند از میزان واکسیناسیون مورد نیاز کمتر، کاهش یکسری محدودیت ها و پروتکل های بهداشتی از جمله ماسک نزدن‌ها و عدم فاصله‌گذاری‌های اجتماعی و در نهایت گونه جدید کرونا دلتا.

کارشناسان حوزه بهداشت و درمان می گویند، بسیاری از آمریکایی به گونه ای رفتار می کنند گویی بیماری کووید-۱۹ در حال حاضر یک بیماری قابل مهار و محدود شده است تا یک بحران؛ رویدادی که در نهایت رخ می دهد اما هنوز رخ نداده است.

در این میان هنوز بسیاری در آمریکا از واکسینه شدن امتناع می کنند که در افزایش آمارها نیز تاثیرگذار بوده است.

"جنیفر نوزو" یک متخصص بیماری های واگیردار در مرکز جان هاپکینز برای امنیت بهداشتی گفت: شرایط بسیار نامناسبی وجود دارد که شاهد سطح بالای پوششی واکسیناسیون نیستیم و در کنار آن در بیشتر مناطق رفتارها و اقدامات افراد به حالت عادی بازگشته که این مسئله وضعیت جسمانی افراد را بیشتر در معرض خطر قرار می دهد.

وی افزود: اگر شما هیچ یک از تدابیر محافظتی را در پیش نگیرید، با ویروسی روبرو هستید که می تواند سریعتر انتقال یابد  و شاهد شکاف خطرناکی در روند ایمن سازی خواهید بود.

ین در حالی است که کاخ سفید اخیرا اعلام کرده که برنامه ای برای بازگشت به دوران قرنطینه و تعطیلی اقتصاد به منظور جلوگیری از شیوع موج جدید کرونا را ندارد؛ تصمیمی که به نظر می رسد دولت بایدن به دلیل بروز اعتراضات در آمریکا به دنبال ناارامی ها در چند پایتخت اروپایی اتخاذ شده است.

جهش های ویروس کرونا در اروپا نشان می دهد که آمریکا باید منتظر ورود ویروس جدید باشد. شیوع ویروس در ایتالیا و اسپانیا در اغاز همه گیری باعث افزایش موارد ابتلا در شهر  نیویورک شد و گونه آلفای ویروس قبل از ورود آمریکا و سراسر جهان، انگلیس را در نوردید.

جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا با مقاومت هایی در مقابل واکسیناسیون اجباری در محل کار مواجه است اما از صحبت درباره محدودیت های اجرا شده به سبک سال ۲۰۲۰ خودداری کرده و در مقابل در زمینه واکسن تبلیغ می کند و میلیون ها دوز از قرص های درمانی کووید را پیش خرید کرده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha