دانشنامه امام خمینی (ره) منتشر شد

تهران- ایرنا- حاصل تلاش ۲۶۰ پژوهشگر و نویسنده در دوره ۱۰ جلدی دانشنامه امام خمینی (ره) منتشر شد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا دانشنامه امام خمینی (ره) در ۱۰ جلد و در شش هزار و ۸۰۰ صفحه از سوی موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) در قطع رحلی منتشر و توسط موسسه چاپ و نشر عروج عرضه شد. این دانشنامه حاصل تلاش ۲۶۰ نفر از عالمان، پژوهشگران، نویسندگان، مدیران و مجریان در بخش‌ های مختلف مدیریت علمی و اجرایی، نگارش، ارزیابی، بازنویسی، بررسی ‌ها و بازبینی‎‌ های فردی و گروهیِ چندباره و ویرایش علمی و فنی و خدمات حروف ‌زنی و تصاویر است.

این دانشنامه که با مقدمه ‌ای از حجت الاسلام سیدحسن خمینی منتشر شده، دارای بیش از ٨۶٠ مدخل اصلی، از جمله مدخل گسترده و جامع ویژه امام خمینی(ره) و بیش از ۵٠٠ مدخل ارجاعی است و افزون بر مجموعه تصاویر پایانی که شامل ٢۶۴ صفحه برگزیده و بیش از یک سوم مقاله های آن مصور است. در این دانشنامه ابعاد مختلف زندگی شخصی ویژگی های شخصیتی دیدگاه ها و عملکرد امام راحل و مسایل پیرامونی و افراد مرتبط با ایشان در حوزه های مختلف به شکل مستند با تکیه بر منابع فراوان نشان داده شده است.

امام خمینی (ره) افزون بر استعداد و هوش سرشار، محیط خانوادگی و تحصیلی مناسب و قدرت فوق العاده، از ویژگی هایی چون خلوص، صداقت، شجاعت، سعه صدر، قاطعیت، استواری و مردم داری بهره می جست و علاوه بر جایگاه مرجعیت دینی و رهبری انقلاب اسلامی ایران، از شخصیت های علمی جهان اسلام و جامع بسیاری از علوم گوناگون اسلامی به شمار می رفت.

حضرت امام در بیشتر علوم دینی چون فقه، اصول، تفسیر، فلسفه و عرفان، سرآمد روزگار بود و آثار علمی بسیاری در این علوم، از ایشان به یادگار مانده است که بسیاری از آنها در سایه حوادث پرشتاب سیاسی، ناشناخته مانده است یا بسیار کم مورد توجه قرار گرفته است؛ چنان که کار سترگ ایشان در احیای فکر دینی و ابعاد گسترده اقدامات و خدمات بی شمار ایشان در ربع قرن مبارزه و اداره حکومت، حوادث و اتفاقات حیرت آور و کید دشمنان قدرتمند و مانع تراشی جریان تحجر و کج فهم دینی، همچنان ناشناخته مانده است.

برای شناخت و معرفی شخصیتی مانند امام خمینی (ره) با آن همه برکات وجودی نیز، راهی جز مطالعه دقیق و موشکافانه از میراث به جامانده از ایشان در حوزه های مختلف نیست. آشنایی با منظومه فکری امام خمینی (ره) و درک درست چرایی بسیاری از رویدادها که گاه با حجاب معاصرت یا پرده پوشی های زمان، به ویژه برای نسل جوان در هاله ای از ابهام قرار می گیرد، نیازمند آن است که افزون بر داشته ها و آثار نظری و علمی، سیره اخلاقی و علمی ایشان، هم در ساحت فردی، هم در حوزه کنش های اجتماعی و سیاسی، همچنین فضا و زمینه این رفتارها، به درستی بیان شود. دانشنامه امام خمینی (ره) با هدف پاسخگویی به این نیاز و با توجه به ضرورت وجود مرجعی جامع که دربردارنده زوایا و ابعاد مختلف شخصیت امام خمینی در حوزه نظر و عمل باشد.

این دانشنامه برای آنکه تصویر درست تر و کامل تری از زندگی، زمانه و کارنامه امام خمینی (ره) ترسیم کند، در کنار محورهای مختلف اندیشه، زندگی و ابعاد مختلف شخصیتی ایشان، و نیز علاوه بر معرفی برنامه ها و آثاری که تاکنون برای شناخت امام خمینی (ره) و انقلاب اسلامی تولید شده، روایت رویدادهای مربوط به نهضت اسلامی ایران، تاسیس نظام جمهوری اسلامی و حوادث پس از آن، همچنین معرفی نهادها و گروه های سیاسی و شخصیت های علمی، سیاسی و مبارز را نیز از نظر دور نداشته است.

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha