۱۱۰ میلیون مترمکعب حق‌آبه به بخش کشاورزی مهاباد پیشنهاد شده است

مهاباد- ایرنا- مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی گفت: میزان حق آبه بخش کشاورزی مهاباد برای سال ۱۱۰ میلیون مترمکعب پیشنهاد دادیم که در صورت افزایش میزان بارندگی و بهبود شرایط مخزن سد این امر محقق خواهد شد.

یاسر رهبردین روز چهارشنبه در جلسه بررسی مشکلات صنعت برق و آب مهاباد با بیان اینکه وضعیت خشکسالی شرایط سختی را به وجود آورده است، افزود: هم اکنون مخزن سد مهاباد به ۵۶ میلیون مترمکعب رسیده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۹ درصد کمتر شده است.
وی با اشاره به تصرفات غیرمجاز اطراف سد بیان کرد: در صورت درخواست و مصوبه شورای اداری شهرستان، این شرگت آمادگی کامل را جهت همکاری و رفع تصرف حاشیه سد دارد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی در خصوص طرح گردشگری برای بخش پایین دست و خارج از سازه سد مهاباد ادامه داد: اجرای پروژه های گردشگری در بخش پایین دست سد مهاباد با اولویت سرمایه گذاری بومی شهرستان با واگذاری ۲۰ ساله در دستور کار قرار دارد.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق آذربایجان‌غربی هم در این جلسه گفت: برای شهر گوگ تپه توافق شده یک دفتر اتفاقات برق با حضور چهار نیرو راه اندازی کنیم و هم اکنون نیز این دفتر در بخش خلیفان فعال بوده و در حال ارایه خدمات قطعی برق است.

اکبر حسن بگلو افزود: راه اندازی پست ۱۳۲ خلیفان مهاباد که مقرر شده در دهه مبارکه فجر افتتاح شود، ۱۰ برابر قطعی برق آن منطقه را کاهش خواهد یافت و برای چهار آینده نیز مشکل تامین برق توسعه یافتگی به ویژه برای احداث شهرک صنعتی در خلیفان، برطرف خواهد شد.

نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی هم در این جلسه بیان کرد: طبق مصوبه ستاد احیای دریاچه ارومیه براساس میزان پیشرفت پروژه های آبیاری تحت فشار و از محل صرفه جویی مصرف آب،حق آبه کشاورزی کاهش یابد که در عمل این اتفاق نیافته است.

جلال محمودزاده ادامه داد: با وجود اینکه میزان صرفه جویی مصرف آب از محل اجرای پروژه های آبیاری تحت پوشش به کمتر از ۲ میلیون متر مکعب می رسد و این در حالی است که میزان حق آبه طی سالیان گذشته از ۱۴۵ میلیون مترمکعب به ۸۵ میلیون متر مکعب رسیده است.

وی اظهار داشت: هم اکنون از ۱۲ هزار هکتار اراضی کشاورزی نزدیک به ۶ هزار هکتار در حال مجهز کردن به آبیاری تحت فشار است و تنها ۳۰۰ هکتار آن به اتمام رسیده است.

وی تاکید کرد: کاهش میزان حق آبه بخش کشاورزی مهاباد بدون توجه به اتمام پروژه های آبیاری تحت پوشش و میزان پیشرفت آنها را قبول نداریم.

وی با اشاره به مشکلات مربوط به بخش برق شهرستان نیز گفت: باتوجه به فرسودگی و قطعی برق چند روزه به علت بارش برف در سال گذشته، نوسازی ۴۱ کیلومتر از کابل های سطح شهر در دستور کار قرار گرفته و مطالعه برای نوسازی ۶۰ کیلومتر دیگر برای سال آینده انجام خواهد شد.

این نماینده مجلس با اشاره به اینکه قطعی برق در زمان آبیاری تاثیر مستقیم به کاهش میزان بهره مندی از  آب را دارد، افزود: با هماهنگی های انجام شده باید برق پمپاژهای آبرسانی بخش کشاورزی از برنامه زمان بندی جهت جلوگیری از پرت آب خارج کنیم و این مهم در سال گذشته علی رغم پیگیری مطابق انتظارات نبود.

فرماندار مهاباد هم در این جلسه ضمن قدردانی از تامین حق آبه تالاب کانی برازان و احیا آن اظهار داشت: از شرکت آب منطقه ای درخواست داریم سهم حق آبه تالاب بین المللی کانی برازان به عنوان یک مطالبه زیست محیطی شهروندات هر ساله محقق و نیاز به پیگیری و مکاتبات نشود.

عارف خدرلو اضافه کرد: افزایش میزان بهره وری تولید برق از محل نیروگاه سد مهاباد باید در دستور کار گیرد تا بتوان از آن محل بخشی از نیاز برقی شهرستان را در مواقع ضروری تامین کرد.

وی با بیان اینکه مدیریت خوبی در سال تنش آبی در سطح شهرستان انجام شد، افزود: جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز در حاشیه سد و همچنین مقابله با تغییر کاربری در منطقه نیز به طور جدی در دستور کار قرار دارد.

در ادامه جلسه سایر مشکلات بخش برق رسانی و حوزه آب شهری و روستایی توسط مدیران استانی و شهرستانی مطرح و مورد بررسی قرار گرفت.

مهاباد با ۲۴۰ هزار نفر جمعیت دارای ۲ بخش مرکزی و خلیفان است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha