رییس دانشگاه تربت حیدریه:نخبگان توان رفع تمامی مشکلات کشور را دارند

تربت حیدریه- ایرنا- رییس دانشگاه تربت حیدریه گفت: بسیاری از مشکلات کشور از قبیل کمبودهای معیشتی و اقتصادی با استفاده از توان و ظرفیت نخبگان قابل رفع است و دولت سیزدهم در این خصوص نگاه مثبتی دارد و باید از فرصت ایجاد شده به درستی استفاده کرد.

دکتر محمد حسن فتحی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: رهبر فرزانه انقلاب اسلامی در دیدار اخیرشان با تعدادی از نخبگان کشور بر گره‌گشایی از مشکلات و یافتن راه‌حلهای علمی برای آنها با کمک نخبگان جامعه تاکید کردند.

وی ادامه داد: رییس جمهوری هم بر ضرورت بهره‌گیری دولت از ظرفیت نخبگان کشور، تاکید و به مسوولان دستگاه‌های اجرایی اعلام کرد که به دور از نگاه سیاسی با صاحب‌نظران و نخبگان، جلسات منظم کارشناسی برگزار کنند و از نظرات آنان بهره‌مند شوند.

رییس دانشگاه تربت‌حیدریه گفت: واقعیت این است و تجربه تاریخی هم ثابت کرده که حل مشکلات در درجه نخست در گرو بهره گیری از توان متخصصان و نخبگان است همان گونه که وقتی فردی بیمار می شود به پزشک مراجعه می کند برای حل مشکلات کشور هم باید همین منش و روش در پیش گرفته شود.

فتحی افزود: در سالهای اخیر شاهد افزایش مهاجرت نخبگان به خارج از کشور هستیم که این موضوع قدری نگران کننده و گویای این است که کارهایی که برای شناسایی و حمایت از نخبگان انجام می‌دهیم اقدامات کاملی نیست و نواقصی دارد و بهادادن به نیروی جوان نخبه و به کارگیری وی در مناصب دولتی و غیردولتی مثل شرکت های دانش بنیان از راه های کاهش مهاجرت نخبگان است.

وی ادامه داد: اگر نخبه احساس کند در کشور از توان و تخصص او استفاده می شود به فکر مهاجرت نمی افتد اما وقتی تصور کند که  وجودش در کشور مورد توجه و استفاده نیست به مهاجرت فکر می کند.

رییس دانشگاه تربت‌حیدریه گفت: کشور ما از نیروهای صاحب فکر و اندیشه بهره مند است و  باید به قشر نخبه توجه شود و از ظرفیت آنها در بخش‌های اقتصادی، سیاست گذاری، صنعت و  کشاورزی استفاده کرد تا از ثمرات این حضور بهره‌مند شویم و جلوی مهاجرت نخبگان هم گرفته شود.

دانشگاه تربت حیدریه با ۴۰ عضو هیات علمی و ۲۹ کد-رشته در سه مقطع کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد دانشجو می پذیرد.

مرکز شهرستان ۲۲۵ هزار نفری تربت حیدریه در فاصله ۱۵۰ کیلومتری جنوب مشهد قرار دارد. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha