۸ آذر ۱۴۰۰،‏ ۱۰:۳۹
کد خبرنگار: 1371
کد خبر: 84555589
۰ نفر

برچسب‌ها

مرمت مسجد خسرو  شهرستان اردستان  آغاز شد

کاشان- ایرنا- رییس اداره میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی شهرستان اردستان گفت: مرمت مسجد خسرو واقع در محله راهمیان اردستان با اختصاص بالغ بر پنج میلیارد ریال از محل اعتبارات تملک دارایی آغاز شده است.

به گزارش ایرنا، مهدی مشهدی روز دوشنبه گفت‌وگو با خبرنگاران افزود: این‌مسجد به شماره ۱۶۹۴ در ۱۷ آذرماه سال ۱۳۶۴ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

وی اضافه کرد: این مجموعه از بناهای تاریخی دوره صفویه است که به‌صورت مجموعه شامل؛ مسجد، آب‌انبار، ساباط و دیگر تأسیسات جانبی ساخته شده است.
رییس اداره میراث فرهنگی گردشگری و صنایع‌دستی اردستان خاطرنشان کرد: این مسجد در سه‌طبقه و با معماری بسیار زیبا در محله راهمیان اردستان سال‌ها محل حضور نمازگزاران و زاهدان بسیاری بوده است.
مشهدی اظهار داشت: این بنای دینی و تاریخی با گنبد بسیار زیبا که روی پایه‌های مربع شکل تا ارتفاع خاصی بالا می‌رود و به هشت گوشواره و شانزده نیم لوزی تبدیل و عمامه گنبد روی آن قرار می‌گیرد.
وی اضافه کرد: حیاط جنوبی آن بام شبستان را تشکیل می‌دهد و این شبستان زیرزمینی بسیار زیبا دارد، همچنین در قسمت شمال این مسجد آب‌انباری وجود دارد که معروف به حاج معدل السلطان است که در زمان قاجاریه توسط این فرد که از بزرگان شهر بوده بناشده است، در شرق و غرب مسجد دو معبر دارای ساباط وجود دارد.
رییس اداره میراث فرهنگی گردشگری و صنایع‌دستی اردستان در ادامه افزود: اولین مرمت این مسجد در دهه پنجاه هجری قمری شروع‌شده، میراث فرهنگی در چند نوبت مرمت و استحکام‌بخشی این بنا را انجام داده است.
مشهدی گفت: در این مرحله نمای بیرونی ضلع جنوبی مسجد نماسازی، حیاط جنوبی کف فرش و باغچه آن ساماندهی می‌شود.
شهرستان اردستان با افزون بر ۴۳ هزار نفر جمعیت و برخورداری از ۶۷ اثر ثبت ملی، یک اثر جهانی، ۲ بافت تاریخی و ۸۲ محوطه باستانی در ۱۱۸ کیلومتری شمال‌شرقی اصفهان قرار دارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha