تعویق نشست سازمان تجارت جهانی به دلیل نگرانی از شیوع سویه جدید کرونا

تهران-ایرنا- سازمان تجارت جهانی(WTO) همزمان با نگرانی ها درباره شیوع سویه جدید ویروس کرونا موسوم به «او میکرون» و اعمال محدودیت های جدید، کنفرانس وزیران این سازمان را که قرار بود این هفته برگزار شود به تاریخ دیگری موکول کرد.

به گزارش روز شنبه ایرنا، خبرگزاری رویترز به نقل از منابع آگاه در ژنو گزارش داد، سازمان تجارت جهانی روز جمعه با تعویق نشست وزیران خود که در چهارسال گذشته برای اولین بار برگزار می شود،  به اولین قربانی دیپلماتیک مهم شیوع نوع جدید ویروس کرونا به دلیل وخامت اوضاع بهداشتی تبدیل شد.

وزیران کشورهای عضو سازمان تجارت جهانی قرار بود این هفته در نشستی که روابط اعضای این سازمان را مورد بررسی قرار می دهد، شرکت کنند.

سازمان بهداشت جهانی نوع جهش یافته ویروس کرونا را  نگران کننده توصیف کرده و هشدار داده که این سویه جدید ویروس می تواند سریع تر از سویه های دیگر آن منتقل شود.

دانشمندان در حال بررسی میزان مقاومت این ویروس در مقابل واکسن ها هستند.

سوئیس مقر سازمان تجارت جهانی روز جمعه پروازهای مستقیم از آفریقای جنوبی و مناطق اطراف آن را منع کرد و سفر از دیگر کشورها از جمله بلژیک، هنگ کنگ و سرزمین های اشغالی را مشروط به تست کرونا و اعمال شرایط قرنطینه کرد.

تعویق برگزاری نشست وزیران در جلسه اضطراری روز جمعه سازمان تجارت جهانی اتخاذ شد و داچیو کاستیلو رئیس شورای عمومی این سازمان در بیانیه ای گفت به محض فراهم شدن شرایط این کنفرانس برگزار خواهد شد.

حتی قبل از تعویق برگزاری این نشست نیز پیش بینی می شد این کنفرانس نتیجه روشنی نداشته باشد.

هند و آفریقای جنوبی و تعدادی از کشورهای در حال توسعه خواستار معافیت حقوق مالکیت معنوی برای واکسن ها و دیگر روش های درمانی کووید-۱۹ هستند. جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه گفت از اعمال معافیت درباره حق مالکیت معنوی واکسن ها حمایت می کند.

قرار بود کنفرانس سازمان تجارت جهانی۳۰ نوامبر تا ۳ دسامبر (۹  تا ۱۲ آذر ) برگزار شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha