۶ قلاده سگ شکاری آموزش دیده در دام محیط بانان زنجان افتاد

زنجان - ایرنا - فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان زنجان گفت: پنج شکارچی غیرمجاز به همراه ۶ قلاده سگ شکاری از نوع تازی در دام محیط‌بانان این استان گرفتار شدند.

اسماعیل قلی زاده روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این شکارچیان متخلف که در قالب سه گروه و با استفاده از سگ های شکاری در پی شکار خرگوش در منطقه حفاظت شده فیله خاصه بودند که با اطلاع و حضور به موقع محیط بانان، قبل از شکار دستگیر شدند.

وی اظهار داشت: این پنج شکارچی خاطی که از اهالی استان های همجوار بودند به منظور شکار این گونه جانوری وارد منطقه شده و مدعی بودند که اطلاع نداشتند این منطقه حفاظت شده است.

قلی‌زاده با بیان اینکه سگ های شکاری با استفاده از یک دستگاه خودرو به این منطقه انتقال یافته بودند که تا صدور دستور قضایی تحت حفاظت این اداره کل خواهند بود، تصریح کرد: ۳ قبضه سلاح شکاری ته پر، ۸۱ تیر انواع فشنگ ساچمه ای، ۲ قبضه چاقو و یک دستگاه پروژکتور نیز از آنان به دست آمد و شکارچیان نیز پس از تشکیل و تکمیل پرونده به جرم شروع به شکار غیرمجاز خرگوش، به مراجع قضایی معرفی شدند تا مورد اعمال قانون قرار گیرند.

قلی زاده اظهار داشت: سگ‌های شکاری از تولگی برای این کار آموزش دیده اند و با کمک قوه بویایی قوی، خرگوش‌ها را که روزها در مخفیگاه خود در حال استراحت هستند پیدا کرده و با سرعت بسیار بالایی که دارند این حیوان زبان بسته را که زنجیره غذایی مهمی برای گونه های جانوری گوشتخوار به ویژه گرگ ها هستند تعقیب و شکار می‌کنند.

شکار هر راس خرگوش چهار میلیون و ۵۰۰ هزار ریال تعیین شده است که شکارچیان متخلف در صورت شکار هر خرگوش باید این میزان مبلغ را به عنوان ضرر و زیان به طبیعت باید به حساب محیط زیست وارد کنند و از جنبه عمومی جرم نیز قاضی رسیدگی کننده به پرونده باید رای و نظر دهد.

به گزارش ایرنا، منطقه شکار ممنوع فیله خاصه از توابع بخش قره پشتلو و زنجانرود در شهرستان زنجان قرار دارد از سال ۸۶ جزو مناطق شکار ممنوع استان زنجان اعلام شد و وسعت آن ۱۱۰ هزار و ۵۳۲ هکتار است و آهوی ایرانی، گراز، سمور سنگی، پرندگانی چون کبک، باقرقره، انواع پرندگان شکاری، انواع پرندگان آبزی و کنار آبزی مهاجر زمستانی و انواع خزندگان در این منطقه وجود دارد.  

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha