عضو مجلس خبرگان: امروز به جهاد مالی نیاز داریم

تهران-ایرنا- نماینده مردم استان تهران در مجلس خبرگان رهبری گفت: اگر در دوران دفاع مقدس برای حفاظت از نظام اسلامی و تمامیت ارضی کشور، همه امکانات برای پشتیبانی از جبهه ها بسیج شد، امروز برای مقابله با تحریم‌های دشمن و سوء استفاده از بیت‌المال نیاز به جهاد مالی داریم.

آیت الله عباسعلی اختری روز یکشنبه در گفت وگوی اختصاصی با ایرنا اظهار داشت: یکی از مسایلی که در قرآن بسیار تاکید شده و غالبا مدیرانی که بر اساس آموزه های غربی درس خوانده اند و مراحل علمی را طی کرده اند به آن توجه ندارند، ( اگرچه از دید غربی ها و فرهنگ بین الملل همچنان مورد توجه است) مساله اهمیت مال در اسلام و جامعه اسلامی است.

وی افزود: قرآن در رابطه با مال تعبیری دارد شبیه به همان تعبیری که در رابطه با حج دارد؛ یعنی درآیه پنج سوره نساء به جامعه اسلامی نه تنها توصیه بلکه امر می کند که " زمام امور مالی تان را که وسیله قیام و برپایی شماست در اختیار سفیهان نگذارید، برای اینکه سفیهان نمی توانند مدیران خوبی برای امور مالی جامعه باشند. "

آیت الله اختری ادامه داد: کسانی که منافع جامعه را نمی توانند حراست کنند و شاید در مواردی هم بخاطر سستی در عقیده منافع شخصی و گروهی را بر منافع جامعه اسلام و مسلمانان مقدم می دارند، اینها در مدیریت امور اقتصادی جامعه اسلامی موفق نخواهند بود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس خبرگان رهبری توضیح داد: قرآن می گوید مال در جامعه اسلامی وسیله قیام و برپایی جامعه است و اگر به دست کسانی بیفتد که انگیزه، جدیت، همت یا علم شایسته برای مدیریت کردن امور مالی ندارند، این برای تمام جامعه خسارت ایجاد می کند.

وی گفت: جالب است که در راستای همین بیان قرآن که در سوره نساء آمده، امام صادق (ع) تاکید دارد که " یکی از عوامل بقاء و برپایی اسلام و مسلمانان آن است که اختیار اموالشان در دست کسانی باشد که می فهمند چگونه برای امور شایسته و معروف مصرف کنند و از هزینه کردن های بی مورد، اصراف، ضایع کردن اموال، زیاده خواهی، زیاده روی و ریخت و پاش های بی مورد جلوگیری کنند. "

آیت الله اختری افزود: ما در سالهای اخیر در کنار تحریم های دشمن که البته نقش تعیین کننده نداشته، نابسامانی هایی به واسطه سوء مدیریت را شاهد بودیم که به کشور ضربه زده است.

وی افزود: سوء مدیریتی که اگر تصمیماتی از قبل گرفته شده، حالا آثار آنها نمود می یابد؛ مواردی همچون استقراض های بی مورد که در زمان حاضر اثرش در جامعه ظاهر شده و مردم آثار ناگوار آن تصمیم گیری های نابخردانه را تحمل می کنند.

آیت الله اختری با اشاره به تصمیمات دولت قبلی یادآور شد: رئیس دولتی که مدعی بود حتی یک بشکه نفت هم نمی توانیم بفروشیم در تدوین لایحه بودجه ۱۴۰۰ بر خلاف واقع، درآمد نفتی را ۲ برابر سال ۹۹ پیش بینی کرد و عجیب است از نظر دیدگاه اقتصادی که کسی که هنوز بودجه ندارد، هزینه را مشخص می کند.

وی افزود: ۲ برابر سال ۹۹ درآمد نفتی را در بودجه پیش بینی و بر اساس آن هزینه هایی را مقرر کردند و نتیجه آن شد که دولت کنونی با ۴۵۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه روبرو شده است.

آیت الله اختری گفت: سوال اینجاست که وقتی شما می گویید ما یک بشکه نفت هم نمی توانیم بفروشیم، چگونه به این میزان در تنظیم لایحه بودجه از منابع نفتی منظور داشتید؟

وی افرود: به دنبال همین سوء مدیریت که باعث این کسری بودجه کلان شده ما اقلام دیگری را هم از نابسامانی های اقتصادی داریم؛ مواردی همچون حقوق های نجومی که از سال ۹۵ پرونده آن گشوده شد اما آن سال و سال بعد از آن هیچ عملی در رابطه با رفع مشکل حقوق های نجومی شاهد نبودیم.

آیت الله اختری یادآوری کرد: طبق ماده ۲۹ سامانه ثبت حقوق و مزایا راه اندازی شد، اما دولتمردان جز درصد بسیار کمی حقوق و مزایای شان را در این سامانه حقوق و مزایا ثبت نکردند.

وی با طرح این سوال که چرا این مهم به صورت جامع صورت نگرفت؟ گفت: بخاطر اینکه زیادی خواهی و زیادی خواری وجود داشت و قهرا اگر مدیری خودش مقرراتی نباشد، نمی تواند جلوی خلاف کاری ها و ریخت و پاش های زیردستان خود را بگیرد و سستی عقیده باعث می شود که به مساله مسئولیت الهی و اینکه در پیشگاه خدا چه جوابی خواهند داشت، به آن نیاندیشند.

آیت الله اختری اظهار داشت: کسانی که اموال کشور را غارت می کنند از غارت کنندگان خیمه های امام حسین(ع) در کربلا بدترند.

وی با بیان اینکه خائن، خائف است و غیر خائن که خائف نمی شود، گفت: آن کسی که حساب پاکی دارد از محاسبه باکی ندارد.

آیت الله اختری افزود: بسیاری از آنهایی که از محاسبه باک دارند و حاضر نیستند در سامانه ثبت حقوق و مزایا اطلاعات لازم را وارد کنند، اموال بیت المال را ضایع کردند.

وی ادامه داد: یادآوری می کنیم که غارت کردن کشور امام زمان (عج) و عامه مردم با اسلام، قرآن، دین و دیانت سازگار نیست و با جوانمردی و مروت هم نمی سازد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha