رییسی: روابط رو به گسترش ایران و تاجیکستان با قوت ادامه خواهد یافت

تهران- ایرنا- رییس‌جمهوری با تاکید بر روابط رو به گسترش ایران و تاجیکستان، گفت: روابط بسیار خوب تهران - دوشنبه در زمینه‌های تجاری، فرهنگی و اقتصادی با قوت ادامه خواهد یافت.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، آیت‌الله سید ابراهیم رییسی که روز گذشته برای حضور در اجلاس همکاری اقتصادی (اکو) به ترکمنستان سفر کرده، تاکنون با تنی چند از سران کشورهای عضو اکو دیدار و گفت وگو کرده است.

رییس‌جمهوری با ابراز خرسندی از تجدید دیدار با امامعلی رحمان رییس‌جمهوری تاجیکستان پس از اجلاس شانگهای، گفت: اولین سفر خارجی من به عنوان رییس‌جمهوری ایران به تاجیکستان بود و این سفر منشا تحول در روابط دو کشور شد.

آیت‌الله رییسی افزود: نشست امروز  به دو دلیل مهم است؛ نخست اینکه اقدامات گذشته را مرور کنیم و دوم اینکه برای روابط آینده تصمیم بگیریم.

رییس‌جمهوری با اشاره به دیدار با همتای تاجیکستانی خود در شهر دوشنبه و در حاشیه اجلاس شانگهای ادامه داد: آن دیدار بسیار ارزشمند و تاثیرگذار بود و موجب شد تفاوت معناداری در سطح روابط ایجاد شود و این افزایش سطح روابط دو کشور به نفع منطقه خواهد بود.

وی اضافه کرد: روابط بسیار خوب ایران و تاجیکستان در زمینه‌های تجاری، فرهنگی و اقتصادی با قوت ادامه خواهد یافت.

آیت‌الله رییسی خاطرنشان کرد: تردیدی نداریم که روابط رو به توسعه خواهد بود چرا که سطح فعلی مبادلات قانع‌کننده نیست و با احیای ظرفیت‌ها بین دوکشور می‌توان سطح روابط را چند برابر ارتقا داد.

رییس‌جمهوری با دعوت از امامعلی رحمان برای حضور در تهران گفت: ما به دلیل روابط عمیق فرهنگی و همزبانی و سابقه دیرینه مودت و دوستی احساس می‌کنیم بیش از دیگران باید با هم همکاری و همفکری کنیم.

آیت‌الله رییسی در مورد مواضع جمهوری اسلامی ایران درباره افغانستان، گفت: مواضع ما در قبال کشور افغانستان روشن است. جمهوری اسلامی ایران از تشکیل دولت فراگیر واقعی در افغانستان که همه مردم، اقوام و گروه‌های سیاسی افغانستانی را نمایندگی کند، استقبال می‌کند.

رییس‌جمهوری تاکید کرد: آمریکایی‌ها ۲دهه در افغانستان حضور داشتند و جز قتل و غارت چیزی برای این کشور باقی نگذاشتند. در ایران از حدود ۴ میلیون افغانستانی با افتخار پذیرایی می‌کنیم. ما میزبان افغانستانی‌ها هستیم و امیدواریم مردم این کشور برای سرنوشت خودشان تصمیم بگیرند.

وی با تروریستی خواندن گروه داعش، گفت: داعش برای منطقه ناامنی ایجاد می‌کند؛ این گروه دست پرورده آمریکایی‌ها است. داعش به نمایندگی از آمریکایی‌ها در منطقه کشتار می‌کند. همکاری‌ ما و شما به نفع امنیت منطقه و افغانستان است و از این نظر حایز اهمیت است.

امامعلی رحمان رییس‌جمهوری تاجیکستان هم در این دیدار گفت: همه اقوام و گروه‌ها باید در دولت افغانستان حضور داشته باشند و دولت این کشور نماینده تمامی اقوام و طوایف این کشور باشد.

وی با اشاره به تحولات اخیر افغانستان تاکید کرد: ناامنی در این کشور به ضرر منطقه و کشورهای همسایه افغانستان است به همین دلیل نگران آینده این کشور هستیم و همه باید تلاش کنیم اقوام و گروه‌های مختلف مردم در آسایش در این کشور زندگی کنند.

رییس‌جمهوری تاجیکستان با اشاره به دیدار گذشته خود با آیت‌الله رییسی افزود: پس از آن دیدار سطح روابط دو کشور توسعه پیدا کرده و رشد مبادلات تجاری در آینده چند برابر خواهد شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha