سیل امسال سه هزارو ۲۰۰ میلیارد ریال به جاده‌های مازندران خسارت زد

ساری - ایرنا - مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای مازندران گفت که امسال در بیش از ۱۳۵ نقطه از جاده‌های کوهستانی استان رانش و سیل‌بردگی رخ داد که سه هزارو ۲۰۰ میلیارد ریال بر جاده‌های این استان خسارت وارد کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای مازندران ، عباسعلی نجفی در حاشیه بازدید از محور رانشی نمارستاق شهرستان آمل ، دلیل اصلی ازدیاد رانش زمین در محورهای استان را عدم اجرای طرح آبخیزداری در مناطق بالادست بیان کرد.

وی نقاط رانشی و خسارتی استان را از ابتدای سال تاکنون ،محورهای شریانی کندوان ، هراز ، سوادکوه راه های روستایی شهرستانهای بابل ، نوشهر ، نور ، تنکابن ، رامسر و آمل عنوان کرد .

نجفی  اظهار داشت : اگر اقدام بهنگام برای اجرای طرح های آبخیزداری  انجام نشود  مطمئناً شاهد خسارات بسیار شدیدی خواهیم بود.همان طوری که به دلیل شدت بارش باران پاییزی اخیر ،حجم رانش زمین نسبت به مدت مشابه سال گذشته چندین برابر افزایش یافت.

وی با بیان اینکه استان‌های شمالی بویژه مازندران، با توجه به شرایط خاص زمین شناسی، اقلیمی، آب‌های زیرزمینی، سرعت تغییرات کاربری اراضی شاهد وقوع رانش‌های متنوع و فراوان همراه با خسارات مالی، و فرسایش شدید خاک است ،تصریح کرد : بارش‌های شدید باعث اشباع سفره های زیر زمینی و خاک این مناطق شده که موجب آشفتگی و درهم ریختگی عرصه وسیع رانشی شده است.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای مازندران رانش و لغزش زمین را یکی از چالش های اصلی پیش روی ایمن سازی راه های این استان عنوان کرد.

بارندگی رگباری آبان ماه امسال که طبق اعلام رسمی هواشناسی به ۴۲۲ میلی متر نیز رسیده بود ،سبب جاری شدن سیلاب در مناطقی از شهرستان های غربی مازندران شامل رامسر، تنکابن ، عباس آباد ، چالوس و نوشهر شد و  طبق جمع بندی گزارش های مدیران عضو ستاد مدیریت بحران مازندران به بخش های زیربنایی و زیر ساختی ،کشاورزی ، واحد های مسکونی و معیشتی استان ۶هزار میلیارد ریال خسارت وارد کرد.

مسئولان مازندران پس از سیل اسفند ۱۳۹۷ و فروردین ۱۳۹۸ اعلام کرده بودند که در بیش از ۷۰۰ نقطه استان رانش زمین رخ داد. همان زمان اعلام شده بود که با توجه به سست شدن لایه‌های بالایی زمین در مناطق مستعد رانش به دلیل نفوذ زیاد آب در خاک، احتمال استمرار این رانش‌ها وجود دارد.

استان مازندران دارای ۱۰ هزار و ۴۰۰ کیلومتر راه اصلی و فرعی است که بیش از سه هزار کیلومتر از آن را محورهای مواصلاتی کوهستانی تشکیل می دهد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha