افزایش ۶۳.۵ درصدی شمار معاملات آپارتمان‌های مسکونی در تهران

تهران- ایرنا- بانک مرکزی با انتشار گزارش تحولات بازار مسکن شهر تهران در آبان‌ماه ۱۴۰۰، از افزایش تعداد معاملات در این ماه خبر داد و اعلام کرد:‌ شمار معاملات در آبان، به حدود ۷.۳ هزار واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب معادل ۳۳.۵ و ۶۳.۵ درصد افزایش نشان می‌دهد.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا، براساس گزارش بانک مرکزی، متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیر بنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران در آبان امسال ۳۲۰.۱ میلیون ریال بود که نسبت به ماه قبل ۱.۲ درصد افزایش نشان می‌دهد.

همچنین این رقم نسبت به ماه مشابه سال قبل معادل ۱۷.۷ درصد افزایش داشته که در مقایسه با رشد نقطه به نقطه آبان ماه سال ۱۳۹۹ (معادل ۱۱۸.۲ درصد) به مراتب کمتر بوده و بیانگر کند شدن آهنگ رشد قیمت مسکن در سال جاری است.

بررسی توزیع تعداد واحدهای مسکونی معامله شده در شهر تهران به تفکیک عمر بنا در آبان‌ماه حاکی از آن است که از مجموع هفت هزار و ۳۰۴ واحد مسکونی معامله شده، واحدهای تا ۵ سال ساخت با سهم ۳۲.۰ درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص داده‌اند. سهم مذکور در مقایسه با آبان‌ماه سال قبل حدود ۶.۹ واحد درصد کاهش یافته و در مقابل به سهم واحدهای با قدمت بالا در گروه‌های ۶ تا ۱۰ سال؛ ۱۱ تا ۱۵ سال و ۱۶ تا ۲۰ سال ساخت افزوده شده است.

افزایش ۶۳.۵ درصدی شمار معاملات آپارتمان‌های مسکونی در تهران

توزیع تعداد معاملات انجام شده برحسب مناطق مختلف شهر تهران در آبان حکایت از آن دارد که از بین مناطق ۲۲ گانه شهر تهران، منطقه ۵ با سهم ۱۳.۸ درصدی از کل معاملات، بیشترین تعداد قراردادهای مبایعه نامه را به خود اختصاص داده است. همچنین مناطق ۱۰ و ۲ به ترتیب با اختصاص سهم های ۹.۰ و ۸.۳ درصدی در رتبه های بعدی قرار گرفته اند.

در بین مناطق ۲۲ گانه شهرداری  تهران، بیشترین متوسط قیمت یک متر زیربنای مسکونی معامله شده معادل ۷۲۷.۵ میلیون ریال به منطقه یک و کمترین آن با ۱۴۵.۲ میلیون ریال به منطقه ۱۸ تعلق داشته است.

ارقام مزبور نسبت به ماه مشابه سال ۱۳۹۹ به ترتیب ۳۲.۲ و ۲۰.۶ درصد افزایش نشان می‌دهند.

تحولات اجاره بهای مسکن

بررسی شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و کل مناطق شهری در آبان ماه امسال نشان‌دهنده رشد به ترتیب معادل 51.6 و 54.9 درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل است.

به گزارش ایرنا، «گزارش تحولات بازار معاملات مسکن شهر تهران در آبان ۱۴۰۰» برگرفته از آمارهای خام سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور است که توسط اداره بررسی‌ها و سیاست‌های اقتصادی بانک مرکزی تهیه و منتشر می‌شود.

افزایش ۶۳.۵ درصدی شمار معاملات آپارتمان‌های مسکونی در تهران

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha