خراسان رضوی رتبه برتر کشور در پلاک‌گذاری دام سبک و سنگین

مشهد- ایرنا- مدیر امور دام سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: این استان با پلاک‌گذاری و هویت‌بخشی شش میلیون و ۶۵۸ هزار و ۱۴۹ راس دام سبک و سنگین رتبه نخست کشور را در این زمینه دارد.

احمد داوطلب روز سه‌شنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا افزود: این میزان دام هویت گذاری شده، معادل بیش از ۷۷ درصد دام موجود در استان است.

وی ادامه داد: هم اکنون جمعیت دام استان معادل هشت میلیون و ۶۰۷ هزار  ۸۲۷ دام سبک و سنگین است که هشت میلیون و ۲۵۳ هزار و ۱۲۴ راس آن سبک است.

مدیر امور دام سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: همچنین ۳۵۴ هزار و ۷۰۳ راس از این شمار را دام سنگین شامل گاو و گوساله تشکیل می‌دهد.

وی افزود: با توجه به افزوده شدن سالانه ۸۰ درصد جمعیت دامی از طریق زاد و ولد و حذف درصد بسیاری از جمعیت دامی، نمی‌توان برای اجرای طرح هویت‌گذاری،  پایانی متصور شد اما هر سال تلاش داریم با پلاک‌گذاری، بیشترین میزان جمعیت دامی سبک و سنگین موجود، وضعیت خوبی را در این زمینه برای استان فراهم کنیم.

داوطلب ادامه داد: طرح ملی پلاک‌گذاری دام از اسفندماه پارسال در همه استانهای کشور اجرایی شده است.

وی گفت: هدف این طرح جلوگیری از سرقت و قاچاق دام، دستیابی به آمار واقعی دامها، استقرار صحیح و کارآمدی بیشتر نظام بهداشتی دام، تسهیل در پردازش توزیع نهاده‌های دامی و کنترل بازار عرضه و تقاضای دام است.

۱۰ درصد جمعیت دامی کشور به ظرفیت ۱۵ میلیون راس متعلق به خراسان رضوی است.

سالانه ۷۶ هزار تن گوشت قرمز، ۱۵۳ هزار تن گوشت سفید و ۱۴۰ هزار تن تخم‌مرغ در استان خراسان رضوی تولید می‌شود. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha