گوترش:نابرابری در دسترسی به واکسن بی عدالتی بین کشورها را گسترش می دهد

نیویورک - ایرنا - آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل متحد اظهار داشت: نابرابری در دسترسی به واکسن و فقدان احساس همبستگی، بسیاری از نابرابری‌ها و بی‌عدالتی‌های دیگر را بین کشورها و مناطق، بین غنی و فقیر، و بین شمال و جنوب جهان گسترش می دهد.

 به گزارش ایرنا، دبیر کل سازمان ملل متحد روز سه شنبه به وقت محلی در سخنانی در چهل و پنجمین اجلاس سالانه وزرای امور خارجه گروه ۷۷ بعلاوه چین افزود: پیش بینی می شود اقتصاد جهان در سال جاری ۵.۹ درصد رشد کند اما سرعت بهبودی بسیار نابرابر است.

 گوترش اضافه کرد: زمانی که اقتصادهای توسعه یافته می توانند ۲۸ درصد از تولید ناخالص داخلی خود را برای احیای اقتصادی سرمایه گذاری صرف کنند، اما کشورهای با درآمد متوسط فقط می توانند ۶.۵ درصد و کشورهای کمتر توسعه یافته تنها ۱.۸ درصد از تولید ناخالص خود را برای احیای اقتصادی سرمایه گذاری کند؛ این نابرابری در بهبودی اقتصادی تعجب آور نیست.

 دبیر کل سازمان ملل گفت: در کشورهای جنوب صحرای آفریقا، صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی می‌کند که رشد اقتصادی طی پنج سال آینده ۷۵ درصد کمتر از سایر نقاط جهان خواهد بود. آفریقا باید خیلی سریعتر از بقیه جهان رشد کند اما به دلیل نابرابری هایی که توضیح دادم این امر رخ نمی دهد.

گوترش تصریح کرد: این تفاوت خطرناک با خطر گسترش مواجه است و انتظار می رود نرخ های  رشد در سال ۲۰۲۲ کاهش یابد. افزایش تورم همچنین می تواند تأثیر منفی بر هزینه استقراض و خدمات بدهی، به ویژه برای کشورهای در حال توسعه داشته باشد.

 دبیر کل سازمان ملل متحد تاکید کرد: علاوه بر دسترسی جهانی به واکسن کرونا، ما باید نقدینگی مورد نیاز کشورهای در حال توسعه را فراهم کنیم تا بتوانند در بهبودی پایدار سرمایه گذاری کنند، اقتصاد خود را دوباره راه اندازی و جوامع پر جنب و جوش خود را احیا کنند.

 گوترش اظهار داشت: من از اقدام صندوق بین المللی پول برای اختصاص ۶۵۰ میلیارد دلار به حق ویژه برداشت استقبال می کنم اما کشورهای بسیار ثروتمند از این بودجه بهره بیشتری می برند.

وی افزود: هیچ کشوری نباید مجبور به انتخاب میان پرداخت بدهی یا خدمت رسانی به مردم خود شود. ما به یک سیستم مالی جهانی نیاز داریم که در واقع برای همه کشورها کار کند که به آنها کمک می کند انعطاف پذیری ایجاد و برای مردم خود سرمایه گذاری کنند.

دبیرکل سازمان ملل اضافه کرد: نهادهای چندجانبه باید برای تضمین اجرای تعهدات بین‌المللی، با شفافیت و پاسخگویی، توانمند شوند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha