فعالیت‌های سازمان زمین‌شناسی ایران در غرب آفریقا توسعه می‌یابد

تهران- ایرنا- با امضای تفاهم‌نامه همکاری میان سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی ایران و اتاق معادن کشور مالی، فعالیت‌های زمین‌شناسی و معدنی کشورمان در غرب آفریقا توسعه خواهد یافت.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، همزمان با بازدید رئیس اتاق معادن کشور مالی از مرکز پژوهش‌های کاربردی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور، تفاهم‌نامه همکاری‌های مشترک بین دو طرف به امضا رسید.

این تفاهم‌نامه که به امضای «پونا عبدوالایه» (Abdoulaye Pona) رئیس اتاق معادن کشور مالی و «علیرضا شهیدی» معاون وزیر صمت و رییس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور رسید، مشارکت، تبادل و بهره‌مندی از خدمات، تخصص‌های علمی، پژوهشی و فنی متقابل را در دستور کار دارد.

بر اساس این گزارش، هدف از امضای این تفاهم‌نامه، تبادل ظرفیت‌های علمی و فنی دو طرف در زمینه‌های تهیه نقشه‌های زمین‌شناسی در مقیاس‌های مختلف، انجام اکتشافات مواد معدنی فلزی و غیرفلزی با استفاده از تجهیزات و فناوری‌های مدرن، انجام اکتشافات ژئوشیمیایی،  همکاری در زمینه مطالعات زمین‌شناسی زیست‌محیطی، هیدروژئولوژی، مخاطرات زمین‌شناختی و زمین‌شناسی مهندسی، همکاری در زمینه‌های زمین‌شناسی پزشکی، تاسیس سیستم پایگاه داده‌های علوم زمین وGSI، ایجاد سیستم ثبت محدوده‌های معدنی در مالی، بررسی نیازسنجی و به‌روزسانی آزمایشگاه‌های سازمان زمین‌شناسی مالی بر اساس استانداردهای بین‌المللی، همکاری در زمینه آنالیز نمونه‌های برداشت شده و آموزش کارشناسان مالی در زمینه‌های مورد توافق و همکاری عنوان شده است.

«حسین طالشی صالحانی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در کشور مالی، پروفسور «کوناته دیالا» مشاور ارشد اتاق معادن کشور مالی، «گوایندو باکاری» مشاور اقتصادی اتاق معادن کشور مالی و جمعی از معاونان و مدیران سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور نیز در این جلسه و بازدید حضور داشتند.

گفتنی است، کشور مالی با نام رسمی جمهوری مالی کشوری محصور در خشکی واقع در غرب آفریقا است و از شمال شرقی با الجزایر و از خاور و جنوب شرقی با نیجر و از جنوب خاوری با بورکینافاسو و از جنوب با ساحل عاج و از جنوب غربی با گینه و از خاور با سنگال و از شمال غربی و غرب با موریتانی مرز مشترک دارد. این کشور  در جنوب صحرای بزرگ آفریقا قرار گرفته و بخش‌هایی از آن در این صحرا واقع شده‌ است.

کشور مالی علاوه بر معادن غنی طلا که عنوان سومین کشور تولیدکننده طلا را در اختیار دارد، سرشار از معادن آهن، بوکسیت، اورانیوم، لیتیم و منیزیم است که کمتر به آنها پرداخته شده است.

فعالیت‌های سازمان زمین‌شناسی ایران در غرب آفریقا توسعه می‌یابد

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha