امام جمعه میبد: اعضای موسسه های خیریه از موازی کاری پرهیز کنند

یزد- ایرنا- امام جمعه میبد با تاکید بر همبستگی اعضای موسسه‌های خیریه و دوری از موازی کاری خواستار تامین نیازهای افراد نیازمند همراه با تکریم و پیشگیری از آسیب های اجتماعی از جمله اعتیاد و طلاق از طریق ترسیم نقشه راه و تقسیم کار بین مسئولان نهادها و اداره‌ها شد.

به گزارش ایرنا، حجت‌الاسلام والمسلمین علیرضا اعرافی عصر پنجشنبه در نشستی با مسئولان اداره بهزیستی و موسسه های زیر مجموعه آن نهاد به مناسبت هفته معلولان (هشتم تا ۱۴ آذر) از کسانی که نسبت به کمک های مردمی و انجام فعالیت های جهادی توجه و اهتمام دارند، قدردانی کرد.

وی افزود: آنچه باید مورد توجه قرار گیرد باید همه ما و مسئولان عهد ببندیم که در شهرستان میبد حتی یک فقیر و محروم از تحصیل ، اشتغال ، مسکن و ازدواج  نداشته باشیم .

وی ادامه داد: اگر در شهری مانند میبد  خانواده ای به خاطر بیکاری در رنج باشد یا جوانی به خاطر نداشتن امکانات مالی از ازدواج محروم شود و یا مردم در تامین هزینه تحصیل ، مسکن و ازدواج در رنج باشند ، همه ما مسئول هستیم.

مدیر حوزه های علمیه سراسر کشور همچنین تامین تسهیلات برای رفع مشکل مردمی و نیز رفع مشکل  ازدواج و تامین جهیزیه نوعروسان را یادآور شد و خاطرنشان کرد: همه ما در پیشگاه خدا مسئول هستیم اگر سن ازدواج از دوره جوانی عبور کند و با وجود فعالیت های انجام شده نهضت در ارتباط با نیازهای اولیه ازدواج نیاز است باید تدبیری در این مورد اندیشیده شود.

امام جمعه میبد در ادامه تصریح کرد: همه اصناف ، صاحبان صنایع ، مسئولان ، خیران ،دستگاه ها و موسسه  های مردمی باید برای تامین اشتغال مناسب ، ازدواج به موقع ، تامین مسکن مناسب  ، تامین زیرساخت های درمانی ، تامین شرایط برای رشد تحصیلی و به حداقل رساندن آسیب های اجتماعی زنجیره ای منسجم تشکیل دهند.

امام جمعه میبد:موسسه های خیری از موازی کاری پرهیز کنند

وی با اشاره به اعلام آماده شدن نرم افزار کمیته امداد خمینی(ره) تاکید کرد: امروز روز شروع هم افزایی در قالب نرم افزاری جدید است تا به نتیجه نهایی برسد و این آغازی است که نیاز به عزم بر همکاری و هم افزایی همه مسئولان بهزیستی ، کمیته امداد ، موسسات و نهادها دارد.

اعرافی در ادامه هدف گذاری بر تامین مسکن مددجویان با توجه به اقدام ملی مسکن بر اساس طرح جامع را خواستار شد و همراهی خود را برای رفع مشکل در این ارتباط اعلام کرد.

رییس شورای فرهنگ عمومی میبد در ادامه با اشاره به مشکل مناسب سازی فضای اداره ها و مکان های عمومی شهر اشاره کرد و از فرمانداری خواست در ابلاغ قاطع مشکل مناسب سازی و سد معبر در شهر میبد پیگیری شود.

وی از نبود حمایت دولت از مرکز تحقیقات ژنتیک گلایه کرد و در ادامه بر ارتقای مشاوره‌ها برای جلوگیری از آسیب های اجتماعی تاکید کرد و ارتقای امکانات تفریحی شهر از جمله نبود پارک مناسب برای بانوان و لزوم کمک به تامین نیازهای سلامت ، بهداشت و تحصیل و اشتغال خانگی آنها  را متذکر شد و خواست این موارد در اولویت  دستور کار قرار گیرد.

همچنین محمد علی عطابخش مدیرکل بهزیستی استان یزد با اشاره به تامین اعتبار برای تکمیل مرکز محبت و  قدردانی از فعالیت‌های این مرکز در رفع مشکل درمانی معلولان در زمان  شیوع کرونا ، مشکل تامین اعتبار موسسه تحقیقات ژنتیک را نیز یادآور شد.

مسئولان تعدادی از موسسه ها هم پیشنهادات خود را در ارتباط با ایجاد اشتغال خانگی برای بانوان و حمایت از اشتغال خانگی ، مناسب سازی فضای اداره ها ، مشارکت بیشتر خیران در کمک رسانی به مددجویان بهزیستی بیان کردند.

هم اکنون ۲۱ موسسه زیر نظر اداره بهزیستی میبد فعالیت دارد که از این تعداد ۱۴ موسسه خیری است  و مرکز این شهرستان ۱۰۶ هزار نفری در ۵۰ کیلومتری شمال غربی شهر یزد قرار دارد.

سوم دسامبر مصادف با ۱۲ آذرماه از سال ۱۹۹۲ و از سوی مجمع عمومی سازمان ملل متحد روز جهانی معلولان نام‌گذاری شد.

*** میراث انقلاب اسلامی به دست دانش آموزان سپرده می‌شود

به گزارش ایرنا، مدیر حوزه‌های علمیه کشور با تأکید بر اینکه میراث عظیم اسلام و انقلاب شکوهمند اسلامی به دست دانش‌آموزان امروز سپرده می‌شود ، گفت: اگر دین در متن زندگی فردی و اجتماعی ما نقش‌آفرین شود، بدون شک انسان در همه ابعاد به اوج می‌رسد.

حجت الاسلام والمسلمین علیرضا اعرافی در یادواره شهدای دانش‌آموز میبد که عصر پنجشنبه  در راستای طرح ملّی لاله‌های روشن در دبیرستان شاهد حضرت ولی‌عصر (عج ) برگزار شد ،افزود: انقلاب اسلامی یک حرکت بزرگ تمدنی است، گفت: همه ما در قِبال آموزش‌و پرورش مسئول هستیم .

وی با اشاره به آیه شریفه نهم سوره مبارکه اسراء، گفت: دین مبین اسلام و قرآن کریم؛ بهترین راه‌ها را به بشر نشان می‌دهد از این رو آنچه در معارف الهی، دین و قرآن ذکر شده ؛ هدایت‌گر و نجات‌بخش است.

امام جمعه میبد با بیان اینکه بشر مجموعه‌ای از نیازها را دارد که فقط دین پاک می‌تواند به این مجموعه نیازها پاسخ دهد، خاطرنشان کرد: بشر بدون راهنمایی دین به سرمنزل درستی نخواهد رسید و انسان؛ دارای مجموعه‌ای از کشش‌ها، نیازها و گرایش‌های متنوع است که پاسخ بدان‌ها در دین اسلام و قرآن شریف وجود دارد.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور، تصریح کرد: بشر در چند قرن اخیر پیشرفت‌های چشمگیری کرد به رغم این پیشرفت‌ ها ؛ جهت‌گیری تمدن غربی، مادی و فراموشی عالم ماورای طبیعت و حاکمیت ماده بر همه وجود انسان است.

وی با اشاره به اینکه انقلاب اسلامی؛ حرکت بزرگ تمدنی است که می‌خواهد پیج تمدنی را تغییر بدهد، اظهار کرد: کار بزرگ انقلاب ، دوران پرافتخار هشت سال دفاع مقدس و شهدای عالیقدر همین حرکت تمدنی است، گرچه نهضت های بسیاری  در طول تاریخ روی داده  اما انقلاب  و ملّت ایران، حرف نو را به تمدن امروز بشر ارایه کرد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، تاکید کرد: شالوده تمدن غربی با همه دستاوردهایی که دارد (لازم است بگوییم که ما با هیچ چیزی متعصبانه برخورد نمی‌کنیم) یک شالوده‌ای است که نمی‌تواند به همه نیازهای فکری، معرفتی، عقلی، عاطفی، اجتماعی و فرهنگی بشر پاسخ دهد.

وی با بیان اینکه تفکر انقلاب در دنیا علاقه‌مندان زیادی دارد و شخصاً در جریان سفرهای مختلف این علاقه را شاهد بودم، اضافه کرد: شما دانش آموزان، معلّمان و مربیان پرتلاش؛ سازندگان گفتمان جدید، صیانت‌گران از این راه مقدس و ادامه دهنده این مسیر جدید در تمدن بشری هستید.

عضو فقهای شورای نگهبان ضمن تأکید بر اینکه شهدای معظم از خود برون آمدند، از درون عبور کردند، به جهان دیگر نگریستند و خود را فدایی آرمان‌ها و ملّت کردند، ادامه داد: امروز باید در عرصه خطیر علم و فناوری، قلّه‌ها را درنوردیم و بیش از پیش استحکام فرهنگی داشته باشیم.

وی افزود: نوجوانان و جوانان زیادی هستند که روحیه شهادت و جهاد در آنها موج می‌زند و ارزش جوانِ خوبِ مجاهد و انقلابی امروز مطمئناً از جوانِ خوب زمان انقلاب اسلامی و دفاع مقدس بیشتر است چراکه جوان امروز با هزار شبهه و سئوال و انواع مشکل مواجه است اما باز خود را در مسیر حق حفظ کرده است.

نماینده مردم استان تهران در مجلس خبرگان رهبری به ضرورت ترویج روحیه ایمانی و جهادی در بین آحاد و اقشار مختلف مردم به‌ویژه نوجوانان و جوانان اشاره کرد و گفت: گام دوم انقلاب؛ گام های بزرگتری را ترسیم کرد که دانش آموزان و جوانان باید در این راستا حرکت کنند.

وی در ادامه؛ آموزش و پرورش را محور و کانون همه تحول و مسایل  فکری، فرهنگی و اجتماعی دانست و گفت: رسالت معلمان و مربیان، مسئولان و مدیران و دانش آموزان از همه بخش ها مهم تر است چراکه تمام آینده بر روی دوش نسلی است که در آموزش و پرورش تربیت می یابند.

وی با ذکر  ۲ موضوع محوری شامل اینکه «آینده به دست آموزش و پرورش است» و «همه ما در قِبال آموزش و پرورش مسئولیم» یادآور شد: آموزش و پرورش شهرستان میبد باید در علم، پژوهش، دانش و تربیت دانشمند و محقق مثل گذشته کوشا باشد و گام های بزرگتری را بردارد و بایستی در این دیار؛ شخصیت های بزرگی همانند آیت الله شیخ عبدالکریم حائری که جهانی را نورانی کرد، تربیت کنیم.

وی، اظهار کرد: آموزش و پرورش باید کانون جوشان تربیت انسان‌های بزرگ، عالمان و محققانی باشد که در دانشگاه ها و حوزه‌های علمیه قلّه‌ها را درنوردند و راهبران آینده ایران و جهان باشند. همچنین در کنار علم و دانش که بیان شد؛ دومین نکته یعنی اخلاق، ادب و نور ایمان باید در آموزش و پرورش حاکم باشد و به دانش آموزان منتقل شود.

امام جمعه میبد با تأکید بر اینکه همه دستگاه‌ها باید گام بردارند تا آموزش و پرورش بیش از همیشه قوی باشد، افزود: در کنار ۲ اصل یاد شده (علم آموزش و اخلاق) باید روحیه انقلابی، شجاعت، ایثارگری و فداکاری در آموزش و پرورش جلوه‌گر باشد و ترویج یابد.

همچنین نماینده مردم میبد و تفت در مجلس شورای اسلامی در این مراسم یاد و خاطره ۱۰۸ شهید دانش‌آموز و ۱۵ شهید والامقام فرهنگی میبد را گرامی‌داشت وگفت: خداباوری عامل اصلی پیروزی ملت ایران در دوران هشت سال دفاع مقدس بود.

سید جلیل میرمحمدی میبدی با  ابراز خوشحالی از توفیق حضور در مراسمی که حال و هوای شهادت، جهاد و دفاع مقدس در آن متجلی است؛ افزود: در طول دوران پرافتخار هشت سال دفاع مقدس حدود ۵۵۰ هزار دانش‌آموز به صورت متوالی در جبهه های حق علیه باطل حضور داشتند و ۳۶ هزار شهید دانش‌آموز تقدیم انقلاب اسلامی شده است.

نماینده مردم میبد و تفت در مجلس شورای اسلامی ضمن برشمردن تعدادی از ویژگی‌های مقطع زمانی آغاز جنگ تحمیلی، اظهار داشت: بخش قابل توجهی از نیروی انسانی در جبهه‌ها را دانش‌آموزان این سرزمین تشکیل می دادند و از نزدیک شاهد بودیم که در جریان برخی از عملیات ها، ارتشی های حزب بعث توسط دانش آموزان رزمنده به اسارت در می آمدند که برای دشمنان بهت آور بود.

وی با اشاره به رهبری حکیمانه حضرت امام خمینی (ره ) در دوران دفاع مقدس و با بیان اینکه معنویت در جبهه ها موج می زد، یادآور شد: خداباوری عامل اصلی پیروزی ملت ایران در جنگ تحمیلی بود.

این جانباز دوران دفاع مقدس با تاکید بر اینکه قبل از وقوع انقلاب شکوهمند اسلامی در جریان جنگ‌های مختلف، بخش هایی از خاک کشورمان جدا شد اما در جنگ تحمیلی حتی ذره ای از خاک ایران جدا نشد، تأکید کرد: هیچ کسی در پیروزی ملت ایران در جنگ تحمیلی شک ندارد و همگان اذعان دارند که جمهوری اسلامی در جنگ به پیروزی رسید.

 میرمحمدی میبدی به ضرورت حضور فعال دانش‌آموزان در عرصه‌های مختلف از جمله مساجد، هیئات، نماز جمعه، اجتماع ، فعالیت های جهادی و لزوم به‌خوبی درس خواندن اشاره کرد، گفت: پیشنهاد می کنم خاطره والدین و خانواده های صبور شهدا از سوی دانش آموزان میبدی ثبت شود چراکه هم نشینی دانش آموزان با پدر و مادر شهید بسیار موثر خواهد بود.

عضو هیات رئیسه فراکسیون انقلاب اسلامی در پایان؛ تبدیل شدن به یک چهره علمی اثرگذار را از جمله موضوع هایی دانست که بایستی جزو  اهداف دانش آموزان امروز باشد و مطالعه کتاب های «نورالدین؛ پسر ایران»، «وقتی مهتاب گم شد» و «سرباز کوچک امام» را پیشنهاد کرد.

میبد حدود ۵۰۰ شهید تقدیم انقلاب اسلامی کرد.

مرکز شهرستان ۱۰۶ هزار نفری میبد در ۵۰ کیلومتری شمال غربی شهر یزد قرار دارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha