۱۴ آذر ۱۴۰۰،‏ ۹:۴۷
کد خبرنگار: 1881
کد خبر: 84565806
۰ نفر

برچسب‌ها

نیروهای اورومو در آستانه تصرف پایتخت اتیوپی قرار دارند

تهران - ایرنا - رسانه های گروهی از پیشروی نیروهای موسوم به «ارتش اورومو» به سوی «آدیس آبابا» پایتخت اتیوپی خبر دادند و فرماندهی نیروهای «جبهه آزادی بخش خلق تیگرای» اعلام کرد که این نیروها بزودی تکلیف نبرد با دولت به رهبری «ابی احمد» را یکسره خواهند کرد.

به گزارش امروز (یکشنبه) ایرنا، ارتش موسوم به «آزادیبخش اورومو» در پایگاه این ارتش در توییتر اعلام کرد که در حال پیشروی و نزدیک شدن نیروهای آنها به آدیس آبابا پایتخت اتیوپی هستند، به همین منظور مقامات این کشور تصمیم گرفتند، تمام دبیرستان‌ها را تعطیل کنند.

بر اساس آخرین گزارش‌ها در شبکه های اجتماعی محلی، ارتش اورومو که دیروز پیشروی به سوی آدیس‌آبابا را اعلام کرده بود، پیشتر نیز هماهنگی خود با نیروهای جبهه آزادیبخش تیگرای را برای سرنگونی دولت ابی احمد نخست وزیر اتیوپی و تشکیل یک دولت گذار، اعلام کرده بود.

فرمانده نیروهای جبهه آزادیبخش خلق تیگرای نیز در توییتی تاکید کرد که نیروهایش در حال آماده شدن برای «حمله بزرگی هستند که تکلیف نبرد با نیروهای دولتی به رهبری ابی احمد را یکسره خواهد کرد».

این فرمانده افزود: ما عقب‌نشینی نکردیم و برنامه ما اکنون این است که زمان را کوتاه کنیم تا مانع از ادامه درد و رنج مردم اتیوپی شویم.

همزمان مقامات اتیوپی تصمیم گرفتند، تمام دبیرستان‌ها را تعطیل کنند تا دانش‌آموزان بتوانند به جای حضور در جبهه جنگ داخلی، در برداشت محصول مشارکت داشته باشند.

به گفته وزیر آموزش اتیوپی، تعطیلی مدارس به مدت یک هفته ادامه می‌یابد.

بر اساس اطلاعیه دولت اتیوپی، حدود دو میلیون دانش‌آموز به دلیل جنگی که سال گذشته در اقلیم تیگرای در شمال کشور آغاز شد، ترک تحصیل کرده‌اند.

به گزارش شبکه خبری «اسکای نیوز»، در بحبوحه تشدید درگیری میان نیروهای دولتی اتیوپی و نیروهای جبهه آزادی بخش خلق تیگرای، نیروهای دولتی این کشور اعلام کردند که در حال تصرف شهرهایی هستند که تحت کنترل جبهه آزادی بخش خلق تیگرای بودند.

بر اساس این گزارش، ارتش اتیوپی چهارشنبه گذشته اعلام کرده بود که کنترل شهر تاریخی «لالی بلا» که شامل کلیساهای ثبت شده در فهرست میراث جهانی «یونسکو» است را بازپس گرفته است.

ابی احمد نخست‌وزیر اتیوپی نیز از آغاز عملیات نظامی گسترده ارتش در روزهای آینده برای آزادسازی شهرهای «خمیسی»، «باتی» و «کومبشلا» از کنترل جبهه آزادیبخش خلق تیگرای خبر داد.

نخست‌وزیر اتیوپی در سخنرانی خود از جبهه‌های نبرد گفت که عملیات آغاز شده و شهرها ظرف دو روز باز پس گرفته خواهند شد.

شهرهایی که ابی احمد به آنها اشاره کرد، بزرگترین شهرهای منطقه «آمهره» هستند که به تصرف جبهه تیگرای در آمده بودند.

نخست‌وزیر اتیوپی با بیان اینکه پیروزی به دست آمده در روزهای گذشته در شرق و غرب کشور، در این شهرها و سایر مناطق تکرار خواهد شد، افزود: مناطق بیشتری از چنگ نیروهای تیگرای آزاد خواهند شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha