زاخارووا ادعای حمله روسیه به اوکراین را به سخره گرفت

مسکو - ایرنا - ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه ادعاهای رسانه های غربی در مورد حمله احتمالی روسیه به اوکراین و انتشار نقشه این حمله را به سخره گرفت.

به گزارش ایرنا،  زاخارووا روز یکشنبه در واکنش به انتشار نقشه ای از سوی روزنامه آلمانی «بیلد» در کانال خود در تلگرام نوشت: روزنامه نگاران آلمانی (روزنامه بیلد) در ترسیم نقشه حمله به اوکراین از اسامی سال ۱۹۴۲ استفاده کرده و عکس نقشه را هم از روزنامه آمریکایی واشنگتن پست گرفته اند.

روزنامه بیلد به تازگی نقشه ای از حمله احتمالی روسیه به اوکراین را منتشر کرد و به استناد منابع ناتو، چند نقطه در اوکراین را که از سوی روسها مورد حمله قرار می گیرد نام برد. 

سخنگوی وزارت خارجه روسیه با کنایه نوشت: آلمان بطور خستگی ناپذیر حقیقت را می گوید و همه نکات جدید را بیان می کند.

وی با اشاره به دروغ پردازی مقامهای حکومت آلمان نازی خاطرنشان کرد که در زمان حاضر نیز طرف آلمانی از این تاکتیک کهنه آلمان استفاده می کند و مقاله روزنامه آلمانی در واقع تبلیغاتی است که بر اساس ایدئولوژی نابودکننده منطق منتشر شده است.

زاخارووا به عنوان مثال به نام شهر لووف در غرب اوکراین اشاره کرد که در دوره اشغال اوکراین توسط نیروهای آلمان نازی در سال ۱۹۴۲ لمبرگ نامیده می شود و در نقشه منتشر شده توسط روزنامه بیلد همین نام به جای لووف نوشته شده است. 

 وی از روزنامه نگاران آلمانی پرسید: شما از چه نقشه ای این نام شهر لووف را گرفتید؟

«الکسی پوشکوف» رئیس کمیسیون امور سیاستگذاری اطلاعاتی شورای فدراسیون (مجلس سنای روسیه) نیز در کانال خود در تلگرام با انتقاد از انتشار نقشه حمله روسیه به اوکراین در رسانه های آلمانی و آمریکایی نوشت: خبرنگاران آمریکایی و آلمانی به شدت خواهان جنگ با روسیه هستند. 

وی افزود: جنگ عراق، لیبی، سوریه و افغانستان برای آنها کم بود.

سناتور روس در ادامه نوشت: این اقدامات خبرنگاران، روحیه حاکم بر عالی ترین مقامهای شماری از کشورهای عضو ناتو را نشان می دهد که باید روسیه را سر جای خود نشاند. 

 پوشکوف معتقد است که با انتشار این گونه مقالات زمینه لازم برای جنگ و تجاوز فراهم می شود. این گونه تنش آفرینی ازسوی رسانه های غربی، پیش از حمله غرب به عراق و لیبی صورت گرفته بود.  

سفارت روسیه در آمریکا نیز امروز در بیانیه ای در واکنش به ادعای حمله روسیه به اوکراین از سوی مقامها و رسانه های آمریکای نوشت: روسیه هیچ کشوری را تهدید نمی کند و حق دارد ارتش خود را در هر نقطه از کشور خود مستقر کند.

در بیانیه آمده است: ارزیابی های عصبی مقامهای آمریکایی که مدعی می شوند روسیه در حال آماده شدن برای حمله به اوکراین است، دروغ از آب در آمد. 

جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا به تازگی اعلام کرد که واشنگتن طرحی را برای دفاع از اوکراین دربرابر آنچه که اقدامات خصمانه روسیه خواند، تهیه کرده است. 

مارک میلی رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا نیز تحرکات روسیه در نزدیکی مرز اوکراین را بسیار نگران کننده خواند و گفت که واشنگتن شواهد کافی در مورد فعالیت نظامی مسکو را در دست دارد.

کیف و متحدان ناتو نسبت به تحرکات نیروهای نظامی روسیه در مرز با اوکراین هشدار دادند و ابراز نگرانی کردند که درگیری در شرق اوکراین می‌تواند تبدیل به یک جنگ تمام عیار شود. 

آمریکا از سال ۲۰۱۴ و با آغاز مناقشه در مناطق روس تبار شرق اوکراین، صدها میلیون دلار تسلیحات به اوکراین تحویل داده است.  

در روزهای اخیر برخی رسانه های آمریکایی به نقل از مقام های اطلاعاتی آمریکا و اوکراین اعلام کردند که روسیه قصد دارد اواسط زمستان سال جاری به اوکراین حمله کند.
  منابع آگاه به شبکه سی‌ان‌ان گفتند که دولت جو بایدن رییس جمهوری آمریکا در حال بررسی ارسال مشاوران و تجهیزات نظامی جدید از جمله تسلیحات به اوکراین است. 

گفت و گو در مورد بسته کمکی پیشنهادی به اوکراین در حالی انجام می شود که این کشور علنا هشدار داده که حمله ممکن است در ماه ژانویه اتفاق بیفتد. 

منابع آگاه گفتند که این بسته کمکی می‌تواند شامل موشک های ضد تانک و ضد زره جدید جاولین و همچنین چندین خمپاره باشد.

ارسال سیستم‌های دفاع هوایی مانند موشک‌های استینگر نیز در دست بررسی هستند و وزارت دفاع آمریکا برای ارسال برخی تجهیزات مانند بالگردهای  Mi-۱۷ به اوکراین اصرار می‌ورزد. Mi-۱۷ یک بالگرد روسی است که در ابتدا ایالات متحده آن را برای دادن به افغان ها خریداری کرد اما پس از خروج ایالات متحده از افغانستان در ماه اوت اکنون پنتاگون در حال بررسی است که از آنها به چه نحوی استفاده کند.

اما برخی در دولت آمریکا معتقدند که ارسال استینگر و بالگرد به اوکراین از دید روسیه یک عامل تنش زای بزرگ تلقی شود.

به گزارش شبکه خبری بلومبرگ، آمریکایی‌ها تخمین می‌زنند که همزمان با تجمع دوباره نیروهای روس در نزدیکی مرز، ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه حمله به اوکراین در اوایل سال آینده را ارزیابی می‌کند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha