شاخص دی‌اکسید گوگرد در تمام ایستگاه‌های سنجش آلایندگی اراک افزایش یافت

اراک - ایرنا - رئیس امور آزمایشگاه‌های اداره کل حفاظت محیط‌زیست استان مرکزی گفت: شاخص دی‌اکسید گوگرد در تمام ایستگاه‌های سنجش آلودگی هوای اراک روز سه‌شنبه افزایش یافته که علت آن استفاده از سوخت مازوت در نیروگاه حرارتی شازند است.

« علیرضا محرابیان» در گفت و گو با ایرنا افزود: بیشترین میزان آلاینده دی‌اکسید گوگرد شبانه‌روز اخیر به ثبت رسیده که رقم آن در این مدت به ۲۵۸ و وضعیت خطرناک و رنگ بنفش بوده است.

رئیس امور آزمایشگاه‌های اداره کل حفاظت محیط‌زیست استان مرکزی ادامه داد: داده‌های ذرات معلق در ایستگاه‌های مخابرات، دانشگاه علوم پزشکی و پردیس باهنر بالاتر از استاندارد بوده است.

محرابیان عنوان کرد: افزایش دی‌اکسیدگوگرد عوارض متعددی در سلامت بدن مردم دارد و تدام روند مازوت سازی به‌صورت جدی برای ساکنان اراک بیماری‌ها را سبب می‌شود.

وی گفت: بر اساس اطلاعات دریافت شده از ایستگاه‌های سنجش آلودگی هوای استان مرکزی، متوسط شاخص کیفیت هوای اراک در ٢٤ساعت گذشته منتهی به ساعت ۹ صبح امروز (سه‌شنبه) به عدد ۱۴۷ رسید که بیانگر کیفیت هوای ناسالم برای گروه‌های حساس بوده است.

رئیس امور آزمایشگاه‌های اداره کل حفاظت محیط‌زیست استان مرکزی افزود: آلاینده مسئول، دی اکسید گوگرد و علت آلودگی پدیده وارونگی دما و افزایش آلاینده‌های جوی است.

اراک یکی از هشت کلانشهر آلوده کشور است که از ابتدای امسال تاکنون ۱۲۲ روز ناسالم در کارنامه خود به ثبت رسانده است.

بر اساس مستندات تحقیقی اگر انسان به مدت ۱۰دقیقه در معرض هوای محتوی ppm۶ دی‌اکسید گوگرد قرار گیرد، حدود ۴۰درصد به مقاومت مجاری تنفسی در مقابل عبور هوا اضافه می‌شود.

SO۲ حتی در غلظت‌های بسیار کم موجب ایجاد واکنش‌هایی در مغز، تحریک غشای مخاطی دستگاه تنفس، افزایش مقاومت ریه به جریان هوا، درد در ناحیه سینه، ریزش خون از بینی، اثر بر سیستم گوارش، تحریک چشم، تنگی نفس، افزایش ضربان قلب، افزایش سرعت حرکات تنفسی، توسعه بیماری‌های مزمن ریوی به‌  خصوص برونشیت، سرفه و کاهش ظرفیت تنفسی می‌شود.

دستگاه تنفسی انسان اولین عضوی است که در معرض خطر SO۲ قرار می‌گیرد و پژوهش‌های انجام‌شده در این زمینه نشان می دهد که مجاری تنفسی انسان در مقابل ورود گاز SO۲ عکس‌العمل نشان داده و تنگ می‌شود به ‌طوری ‌که تنفس از حالت عادی خارج می‌شود و اگر غلظت گاز SO۲ بین ۱۰ تا ۱۵ ppm و زمان تنفس ۳۰دقیقه یا بیشتر باشد، سرعت حرکت لایه مخاطی بافت اپیتیلیوم دستگاه تنفسی ۱۰ تا ۱۵ درصد کاهش می‌یابد. لذا خروج باکتری‌ها از دستگاه تنفسی کند شده و موجب  عفونت می‌شود و در غلظت‌های بالاتر از ppm۱۵ تولید خلط زیاد و عفونت تشدید می شود.

خون افرادی که در معرض این گاز قرار می‌گیرند نشان می‌دهد که این گاز سنتز DNA (عامل انتقال وراثت) را مختل و از رشد برخی از گلبول‌های سفید خون (لنفوسیت‌ها) جلوگیری می‌شودو در نتیجه سیستم دفاعی بدن افت می‌کند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha