معضل اطاله دادرسی باید رفع شود

تهران - ایرنا - رئیس کل دادگستری استان تهران، رفع اطاله دادرسی را مهم‌ترین هدف دادگستری استان تهران دانست و پیشنهاد داد تا با تشکیل کمیته اطاله دادرسی در هر مجتمع قضایی، رفع این معضل مهم مورد توجه قرار گیرد.

به گزارش ایرنا از دادگستری استان تهران، علی القاصی مهر در نخستین نشست شورای معاونین دادگستری با تاکید بر لزوم استفاده از همه نیروها و امکانات، برای افزایش بهره‌وری در دادگستری استان تهران گفت: در دستگاه قضایی جنس ماموریت کاملا متفاوت با سازمان‌های دیگر است و تاثیر کاری که صورت می‌پذیرد و مهم‌ترین و اساسی‌ترین امورات مردم بدست همکاران دادگستری قلم می‌خورد.
وی خاطرنشان کرد: مجموعه استان تهران به لحاظ ظرفیت‌ها و جنس مأموریت‌ها و اهمیتی که در این حوزه وجود دارد، متفاوت با دیگر استان‌هاست؛ چرا که ماموریت‌های ما فراتر از سطح استان و در سطح ملی است.

القاضی مهر با اشاره به اهمیت مشورت و همفکری گفت: در کارها همیشه فکر جمعی برگ برنده است و خودرایی و تک‌نظری، آسیب‌پذیری بیشتری داشته و هزینه‌هایی را برای خود و سازمان در پی دارد؛ لذا مبنای کار را فکر جمعی قرار می‌دهیم.

رئیس کل دادگستری استان تهران با اشاره به ظرفیت بالای مجموعه دادگستری تهران گفت: باید این ظرفیت‌ها را تقویت کنیم و نقش مدیریت در این موضوع بسیار مهم است. نباید دچار روزمرگی شویم. مهم آن است که با این مشکلات و کمبودها بتوانیم مشکلات مردم را رفع کنیم.

وی افزود: مجموعه دادگستری استان تهران یک هدف اصلی را دنبال می‌کند که آن اجرای سند تحول و ماموریت‌های محول شده است و در این مسیر اولویت‌هایی داریم که نباید از آن غافل شویم.

القاصی مهر با بیان اینکه رضایت و اعتماد مردم جزء مهم‌ترین و شاه‌بیت ماموریت‌های دستگاه قضایی استان تهران است، گفت: یکی از موضوعاتی که مردم از آن رنج می‌برند این است که کار آنها با تاخیر انجام می‌شود و اطاله در کار مردم واقعیتی است که با آن روبرو هستیم.

رئیس کل دادگستری استان تهران گفت: قصد داریم در ابتدای دوره جدید مدیریتی با امکانات و نیروی موجود، برنامه‌های تدوین شده را آغاز کنیم و در این مسیر با تشکیل کمیته کارسنجی با کاربینی کل استان تهران نسبت به توزیع عادلانه امکانات و نیروها بر اساس کارها و نیازها با فوریت اقدام خواهیم کرد.

القاصی مهر با اشاره به تدوین برنامه عملیاتی دادگستری استان تهران با تعیین ۱۲ راهبرد اظهار کرد: مطمئن هستیم با همکاری یکایک همکاران قضایی و اداری و مدیران مجموعه، در مسیر تحول و تعالی قوه قضاییه گام‌های مناسبی برخواهیم داشت.

رئیس کل دادگستری استان تهران در تشریح برنامه عملیاتی دادگستری و ۱۲ راهبرد ارائه شده در آن، راهبرد رفع اطاله دادرسی را مهم‌ترین هدف این برنامه دانست که در ذیل آن ۴۰ راهکار پیش بینی شده است.

وی پیشنهاد داد تا با تشکیل کمیته اطاله دادرسی در هر مجتمع قضایی رفع این معضل مهم مورد توجه قرار گیرد.

القاصی مهر ادامه داد: رویکرد نظارت‌ها و بازرسی‌های دادگستری باید در جهت رفع اطاله دادرسی باشد. در این زمینه، می‌توان از ظرفیت بخش‌های نظارتی و ارزشیابی بهره‌مند شد.

رئیس کل دادگستری استان تهران با اشاره به پرونده‌های کثیرالشاکی گفت: پرونده‌های کثیرالشاکی باید به فوریت و در اولویت کارها و در دستور کار ویژه باشد. پرونده‌های مفاسد اقتصادی نیز باید ساماندهی شود و وضع موجود را حتما باید تغییر داد.

وی بر لزوم ایجاد فضای رقابتی میان کارکنان تاکید کرد و افزود: هنر یک مدیر این است که در مجموعه بتواند رقابت کاری سالم ایجاد کند.
در پایان این نشست لوح فشرده حاوی برنامه عملیاتی دادگستری استان تهران به معاونان تحویل داده شد و مقرر شد تا معاونان طی پنج روز پیشنهادات و نظرات خود را به رئیس کل دادگستری استان تهران ارسال کنند تا پس از تدوین نهایی طی هفته آینده جهت اجرا ابلاغ شود.

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha