گام بزرگ دولت برای خصوصی‌سازی واقعی و مردمی‌کردن واگذاری‌ها

تهران- ایرنا- نحوه واگذاری‌های دولتی در سال‌های گذشته همواره مورد انتقاد بود، زیرا معمولا به جای خصوصی‌سازی، «خصولتی سازی» صورت می‌گرفت، اما دولت دوازدهم با عرضه صندوق‌ سرمایه‌گذاری (ETF) گام بزرگی برای مشارکت واقعی مردم در اقتصاد برداشته است.

پذیره‌نویسی صندوق‌ سرمایه‌گذاری (ETF) که گام بزرگ دولت برای مردمی کردن اقتصاد به شمار می رود تا سه روز دیگر به پایان می رسد؛ یونیت های (واحدها) این صندوق ها با تخفیف ۲۰ درصدی به مردم فروخته می شود، پذیره‌نویسی واحدهای صندوق سرمایه گذاری "واسطه‌گری مالی یکم" نیز از ۱۴ اردیبهشت تا ۳۱ اردیبهشت انجام می شود که طی آن سهام برخی بانک ها و بیمه ها به مردم واگذار می شود.

بر اساس این طرح، سهام باقیمانده دولت در بانک‌های تجارت، صادرات و ملت و بیمه‌های البرز و اتکایی امین از طریق صندوق واسطه‌گری مالی یکم(ETF) به مردم عرضه می شود.

واگذاری مستقیم به مردم به جای فروش بلوکی

دولت می‌ توانست به راحتی سهام خود در سه بانک و دو شرکت بیمه را از طریق بورس به فروش رساند؛ اما عرضه سهام به ‌صورت ETF، با هدف مردمی کردن اقتصاد (افزایش ضریب نفوذ بازار سرمایه) و انتفاع عامه مردم (حتی افرادی که تاکنون در بازار سرمایه فعال نبوده اند) از رشد بازار سرمایه صورت گرفته است.

ارزش کل سهام این صندوق ۳۲ هزار میلیارد تومان است که با تخفیف ارایه شده ۱۷هزارمیلیارد تومان از مردم دریافت خواهد شد.

بنابراین، این ادعا که دولت با فروش واحدهای این صندوق به دنبال پوشش کسری بودجه خود است، اشتباه است زیرا برای جبران کسری بودجه بهتر بود که به دنبال عرضه سهام به شکل بلوکی می‌رفت.

همچنین مدیریت دولت در این صندوق تا سال ۱۴۰۰ است؛ پس از آن، هر شخص حقیقی و حقوقی که بیش از یک دهم درصد از واحدهای این صندوق را داشته باشد، می تواند در مجامع این صندوق برای تصمیم‌گیری‌ها شرکت کند.

۳ روز مانده تا پایان مهلت پذیره‌نویسی

شروع پذیره‌نویسی از بامداد روز یکشنبه ۱۴ اردیبهشت تا ساعت ۲۴ روز چهارشنبه (۳۱ اردیبهشت) انجام می شود. گفته می شود که این زمان تمدید نخواهد نشد.

همچنن دو مرحله دیگر عرضه سهام دولتی در قالب صندوق انجام خواهد شد که البته مربوط به سایر شرکت های دولتی است.

شیوه های پذیره‌نویسی واحدهای صندوق

پذیره‌نویسی واحدهای این صندوق از طریق کارگزاری‌ های بورس، سامانه ‌های آنلاین معاملاتی و درگاه ‌های غیرحضوری و حضوری (شعب) بانک‌ های منتخب صورت می ‌پذیرد.

درگاه ‌های غیرحضوری و حضوری بانک‌ های منتخب به ‌منظور پذیره‌نویسی واحدهای صندوق سرمایه گذاری "واسطه‌گری مالی یکم" به ارایه خدمات می پردازند.

درصورت افزایش درگاه ‌های غیرحضوری مندرج در جدول فوق توسط بانک‌ها یا اضافه‌ شدن بانک‌های دیگری به لیست بانک‌های منتخب جهت انجام فرآیند پذیره‌نویسی، مراتب ازطریق روابط عمومی وزارت امور اقتصادی و دارایی اطلاع ‌رسانی خواهد شد.

کمترین پول مورد نیاز برای پذیره‌نویسی صندوق

حداقل مبلغ پذیره‌نویسی برای هر یک از اشخاص حقیقی ایرانی دارای کد ملی ۱۰ هزار تومان و حداکثر مبلغ پذیره‌نویسی معادل ۲ میلیون تومان است که بر اساس مضربی از ۱۰ هزار تومان تعیین می شود.

ممنوعیت خرید توسط اشخاص حقوقی

پذیره‌نویسی واحدهای سرمایه ‌گذاری موضوع این دستورالعمل صرفاً شامل اشخاص حقیقی ایرانی بوده و اشخاص حقوقی نمی‌توانند در پذیره‌نویسی شرکت کنند و استفاده از حساب آن‌ها برای پرداخت وجوه امکان‌پذیر نیست.

امکان خرید توسط ایرانیان خارج کشور

امکان پذیره‌نویسی برای هر فرد ایرانی دارای کد ملی بدون وجود محدودیت سنی وجود دارد و تفاوتی در اقامت در داخل و یا خارج کشور وجود ندارد.

بر این اساس، اتباع غیر ایرانی قادر به خرید یونیت های این صندوق نخواهند بود.

زمان مجاز شدن معاملات یونیت ها

پس از گذشت ۲ ماه از پایان پذیره‌نویسی، امکان معامله کل یونیت ‌های صندوق سرمایه گذاری فراهم می‌ شود.

این زمان احتمالا در اوایل تیرماه خواهد بود. مهلت دو ماهه در نظر گرفته شده برای آزادسازی فروش واحدهای صندوق سرمایه گذاری برای این است که خریداران زمان کافی برای دریافت کدهای بورسی داشته باشند.

راه های تداوم سودآوری صندوق

ارزش سهام موجود در این صندوق منجر به افزایش یا کاهش ارزش واحدهای صندوق می ‌شود. ضمن این‌که تلاش می‌شود از طریق سرمایه‌ گذاری مبالغ نزد صندوق برای بازارگردانی، حداکثر سود ممکن حاصل شود. بدین ترتیب، سود تضمینی برای واحدهای سرمایه ‌گذاری صندوق وجود نداشته و صرفاً سود احتمالی از طریق راهکارهایی مانند افزایش قیمت سهام موجود در صندوق قابل تحقق است.

واریز سود سالانه ناشی از عملکرد سهام شرکت ‌های موجود در صندوق و سود حاصل از سرمایه‌ گذاری منابع صندوق به ‌صورت سپرده‌ گذاری و خرید اوراق نیز از شیوه های دیگر سودآوری این صندوق است.

کاهش آسیب پذیری صندوق از افت احتمالی شاخص بورس

حتی درصورت افت شاخص از آن‌جا که در حال حاضر مردم سهام را با تخفیف ۲۰ درصدی نسبت به قیمت‌ های  ۳۱ اردیبهشت می‌خرند، با فرض کاهش شاخص بورس در این حدود نیز متضرر نخواهند شد.

همچنین حدود یک هزار میلیارد تومان برای انجام بازارگردانی نزد صندوق "واسطه ‌گری مالی یکم" نگهداری می‌ شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha