سه هزار میلیارد ریال  برای تکمیل راه آهن یزد - اقلید فارس اختصاص یافت

یزد- ایرنا - رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان یزد از اختصاص سه هزار میلیارد ریال بودجه در سال ۹۹ برای تکمیل طرح راه آهن به اقلید فارس خبر داد و گفت: ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال این مبلغ نقدی است.

 سیدمجتبی حسینی پور احداث راه آهن یزد- اقلید را یکی از طرح‌های بزرگ زیرساختی استان و کشور برشمرد که در توسعه متوازن و عادلانه شهرستان‌های خاتم ، ابرکوه و مهریز نقش مهمی دارد.

به گزارش روز شنبه سازمان مدیریت و برنامه ریزی یزد، وی افزود: این اعتبار به دنبال درخواست استان و با توجه به سفر رییس سازمان برنامه و بودجه کشور در سال گذشته  و نیز دستور صریح رییس جمهوری محقق شده است.

حسینی پور اظهار داشت: از اهداف راهبردی راه آهن یادشده برقراری ارتباط میان‌بر ریلی استان‌های فارس، بوشهر، کهگیلویه و بویراحمد با استان‌های یزد، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، کرمان، هرمزگان و سیستان و بلوچستان است طوریکه حلقه مفقوده  ترانزیت ریلی را تکمیل می کند.

دبیر شورای برنامه ریزی و توسعه استان ادامه داد: با بهره برداری از این طرح شاهد رونق و آبادانی بیشتر شهرستان های خاتم ، ابرکوه و مهریز و تکمیل مسیر ریلی گردشگری یزد ، اصفهان و شیراز هستیم.

حسینی پور تصریح کرد: یزد برای ایفای نقش ملی و منطقه ای خود به بعنوان مرکز اصلی بازرگانی و ترانزیت کالا نیازمند توسعه روز افزون حمل نقل ریلی ، هوایی و جاده ای است.

راه آهن اقلید - یزد به طول ۲۷۴ کیلومتر  ، فارس و یزد را به یکدیگر متصل می کند که  ۲۸ کیلومتر آن در محدوده استان فارس قرار دارد.

حدود هزار کیلومتر خط‌آهن شامل هفت درصد مجموع خطوط ریلی کشور در استان یزد قرار دارد و بیش از ۳۰ درصد عملیات معادل چهار برابر بازدهی و بهره‌وری این بخش به نسبت دیگر نواحی کشور مربوط به این منطقه است.
در هر شبانه‌روز ۱۲۰ رام قطار از این محدوده تردد می‌کند که ۳۰ مورد آن مسافربری است و راه‌آهن یزد با سهم حدود ۴۰ درصد حمل‌ و نقل بار ایران در ۱۸ سال گذشته در جایگاه نخست کشوری قرار دارد.
بیش از ۸۰ درصد موادمعدنی و افزون بر ۷۰ درصد بارهای ترانزیتی کشور از این استان جا به جا می‌شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha