۲۳ آذر ۱۳۹۹،‏ ۱۱:۳۷
کد خبرنگار: 1229
کد خبر: 84145101
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

کرونا در سوئد؛ تشدید بحران به دلیل کمبود نیروی پرستار

تهران- ایرنا- خبرگزاری بلومبرگ با اشاره به رشد گسترش کرونا در سوئد، از کمبود نیروهای کادر درمان و پرستار در مقایسه با تعداد زیاد مبتلایان و در نتیجه بحرانی شدن وضعیت نظام بهداشتی آن خبر داد.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا به نقل از این خبرگزاری آمریکایی، سوئد که از جمله کشورهای به شدت متاثر از ویروس کرونا است در پی افزایش استعفای نیروی پرستار، با کمبود نیروی متخصص روبرو است.

«سینوا ریبرو» (Sineva Ribeiro) رئیس انجمن متخصصان بهداشت این کشور اسکاندیناوی می‌گوید اوضاع "وحشتناک" است. وی در یک مصاحبه تلفنی گفت: «حتی پیش از موج نخست شیوع همه گیری کووید -۱۹ در ماه مارس (اسفند)، کمبود پرستار متخصص، از جمله در بخش‌های آی سی یو وجود داشت».

این امر نشان می‌دهد که حتی کشورهایی با نظام منحصر به فرد مراقبت بهداشتی وجود دارند که اکنون در حال دست و پنجه نرم کردن با کووید -۱۹ هستند. در هفته جاری ظرفیت مراقبت‌های ویژه استکهلم (پایتخت سوئد) تا ۹۹ درصد تکمیل شد و شهر را به وحشت انداخت به گونه‌ای که این کشور خواستار کمک‌های خارجی شد.

اما حتی اگر تعداد بیشتری تخت مراقبت‌های ویژه فراهم شود، نگرانی بزرگتر این است که آیا سوئد به‌اندازه کافی پرستار ماهر برای مراقبت از بیماران کرونایی را دارد.

ریبرو می‌گوید که در ماه می (اردیبهشت)، اعضای اتحادیه پرستاران نسبت به یک وضعیت غیرقابل تحمل هشدار دادند. وی گفت: «در حال حاضر تعداد پرستاران ماهر نسبت به بهار کمتر شده و این امر حتی در شرایطی که ظرفیت بخش مراقبت‌های ویژه هم افزایش یابد تغییری ایجاد می‌کند».

ریبرو افزود: «کارکنان بیمارستان‌ها در وضعیت به شدت ناامیدکننده‌ای بسر می‌برند و استعفا را تنها راه نجات می‌دانند». یک نظرسنجی انجام شده در سوئد نشان داد که در ۱۳ منطقه از ۲۱ منطقه این کشور، استعفا در مشاغل مربوط به مراقبت‌های بهداشتی در حال حاضر نسبت به یک سال قبل افزایش یافته و ماهیانه ۵۰۰ نفر است.

همزمان «ایرن سونونیوس» (Irene Svenonius) شهردار استکهلم می‌گوید که اوضاع "بسیار متشنج" است. وی روز جمعه اذعان داشت که کارکنان بخش مراقبت‌های بهداشتی بیش از اندازه کار می‌کنند و نیازی به افزودن پرسنل وجود دارد. اما مشخص نیست که این ظرفیت اضافی از کجا خواهد آمد.

دولت سوئد از نیروهای مسلح درخواست کادر مراقبت‌های بهداشتی کرده، هرچند مشخص نیست که ارتش منابع لازم برای کمک به آن‌ها را دارد. در عین حال، گزارش شده است که بیش از ۱۰۰ کارمند از یک بیمارستان کودکان به بخش‌های مراقبت ویژه اعزام شده‌اند، به این معنی که کودکانی که قرار بود تحت عمل جراحی غیراضطراری قرار بگیرند اکنون مجبور به انتظار هستند.

سوئد که از زمان آغاز گسترش همه گیری ویروس کرونا از برقراری مقررات قرنطینه خودداری کرده بود، حال به سایر کشورهای شمال اروپا متوسل شده است. روز شنبه فنلاند همسایه شرقی این کشور اعلام کرد که با آزادسازی فضا برای بیماران بخش مراقبت‌های ویژه آماده کمک رسانی است.

از سوی دیگر، موج دوم کرونا در سوئد دیرتر از دیگر کشورها آغاز شد و هنوز به پایان نرسیده است. اما نگرانی اصلی این است که با وجود گام‌های علمی که به پزشکان اجازه می‌دهد کووید -۱۹ را بهتر درک و درمان کنند، پرستار لازم برای استفاده عملی از این دانش وجود ندارند.

گزارش‌ها نشان می‌دهد بخشی از مشکل کمبود پرستار به این دلیل است که پرستاران به دلیل پایین بودن سطح دستمزد، تمایلی در به خطر انداختن جان خود ندارند. یک دستیار پرستار بخش مراقبت‌های ویژه در مصاحبه با بلومبرگ گفت که از کارش استعفا داده زیرا نمی‌توانست با پرداخت ۳۳۶۰۰ دلار حقوق سالانه، زندگی خود را تامین کند.

براساس آمارهای تارنمای «ووردو میترز» (worldometers.info) سوئد تاکنون ۳۲۰ هزار مورد ابتلا به کووید -۱۹ و ۷ هزار ۵۱۴ جان باخته را به ثبت رسانده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha