سند ۱۲۴۶ صفحه ای آینده روابط انگلیس با اتحادیه اروپا را ترسیم می کند

لندن – ایرنا – انگلیس و اتحادیه اروپا روز شنبه متن کامل پیش‌نویس سند توافقنامه‌ای را که از ابتدای سال جدید میلادی بر مراودات تجاری دو طرف نظارت دارد ، منتشر کردند.

به گزارش ایرنا، این سند یک هزار و ۲۴۶ صفحه‌ای همچنین شامل توافقات دو طرف در زمینه همکاری‌های انرژی هسته‌ای، تبادل اطلاعات طبقه‌بندی شده و مجموعه‌ای از اعلامیه‌های دو طرف است.

سند یاد شده که پس از ماه‌ها مذاکرات نفس‌گیر و طاقت فرسا روز پنجشنبه مورد توافق قرار گرفت، به این معناست که از ساعت ۲۳ شامگاه ۳۱ دسامبر، زمانی که انگلیس اتحادیه گمرکی و بازار واحد اتحادیه اروپا را ترک می‌کند صادرات و واردات بین دو طرف همچنان بدون تعرفه‌های گمرکی ادامه پیدا خواهد کرد.

این توافق همچنین تصریح می‌کند که هرگونه سرمایه‌گذاری و همکاری‌های تجاری میان دو طرف نیازمند رعایت شرایط برابر در بازار و نیروهای انگلیسی و اروپایی است؛ با این تفاوت که انگلیس دیگر ملزم به رعایت قوانین اتحادیه اروپا نخواهد بود.

در خصوص خدمات مالی هم دو طرف توافق کردند که فضای مطلوبی را برای توسعه همکاری‌های تجاری و سرمایه‌گذاری ایجاد کنند.

انگلیس پس از این ملزم به رعایت قوانین اتحادیه اروپا و احکام دیوان دادرسی اروپا نخواهد بود و در صورت بروز اختلاف نیز دیوان دادرسی اروپا مرجع حل اختلاف نخواهد بود.

دو طرف به شهروندان یکدیگر اجازه استفاده از تامین اجتماعی و خدمات درمانی داده، حمل و نقل هوایی کم و بیش مانند قبل ادامه خواهد داشت. انگلیس مقررات و استانداردهای اتحادیه اروپا را در زمینه تولیدات خود رعایت خواهد کرده و  دو طرف مدارک حرفه ای یکدیگر را شناسایی خواهند کرد.

انگلیس در مورد صدور روادید موقت، اتحادیه اروپا را به عنوان یک بلوک فرض کرده ولی این شامل اعضای آینده اتحادیه نخواهد بود. دولت انگلیس این حق را دارد که در آینده تصمیم بگیرد آیا شهروندان اروپا برای بازید موقت نیاز به ویزا دارند یا خیر.

میشل بارنیه مذاکره کننده ارشد اتحادیه اروپا در مذاکرات برگزیت دیروز ـحمعه) سفیران کشورهای عضو اتحادیه اروپا را در جریان نتیجه نهایی مذاکرات و توافق انجام شده قرار داد. آن‌ها متعاقبا طی نامه‌ای به پارلمان اروپا از تصمیم خود برای اجرای موقت توافق نامه تجاری از اول ژانویه خبر دادند.

یک دیپلمات اروپایی در گفت وگو با رویترز با بیان اینکه اجرای موقت توافقنامه زمان برای بررسی کامل و منظم پیش نویس این توافق را برای پارلمان اروپا فراهم می کند عنوان کرد که پارلمان اروپا قبلا این مسئله را آشکار کرده بود که زمان باقی مانده تا پایان سال جاری میلادی برای تصویب توافق برگزیت بسیار کوتاه است.

همزمان نمایندگان مجلس انگلیس قرار است چهارشنبه این هفته درباره توافق بدست آمده رای‌گیری کنند. با توجه به چراغ سبز حزب اصلی مخالف دولت (کارگر) انتظار می‌رود که توافق به دست آمده با اکثریت آراء تصویب شود.

«کی‌یر استارمر» رهبر حزب کارگر در واکنش به توافق لندن با اتحادیه اروپا تاکید کرد این توافقی نیست که دولت قول آن را داده بود. وی بیان داشت که توافق به دست آمده "نحیف" است و از تولید، خدمات مالی، صنایع خلاق یا حقوق نیروی کار، حمایت کافی نمی کند.

او با بیان اینکه درباره تدابیری که باید از یکم ژانویه(۱۱ دی) به اجرا گذاشته شود سووالات جدی وجود دارد عنوان کرد که امکان توافق بهتری وجود داشت اما مردم هرگز ما را به دلیل عدم توافق با اتحادیه اروپا نخواهند بخشید.

رهبر حزب کارگر با این حال اهمیت مدیریت در سطح کلان کشور را تصمیم‌گیری‌های دشوار و به سود منافع ملی خواند و افزود که به توافق به دست آمده در پارلمان رای مثبت خواهد داد.

انگلیس ۳۱  ژانویه ۲۰۲۰ (۱۱ بهمن ۱۳۹۸) رسماً اتحادیه اروپا را پس از چهار دهه عضویت ترک کرد و با پایان دوره گذار در یکم ژانویه ۲۰۲۱ (۱۲ دی) ملزم به رعایت قوانین اروپایی نخواهد بود.   

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha