۱۳۰ هزار و ۷۷۰ تردد مسافری در مرز بازرگان ثبت شد

ارومیه- ایرنا- مدیر پایانه مرزی بازرگان با اشاره به اینکه این مرز یکی از بزرگترین پایانه‌های ورود و خروج کشور است، گفت: از ابتدای سال‌جاری تاکنون تردد مسافر از این مرز ۱۳۰ هزار و ۷۷۰ نفر بوده که البته به خاطر شیوع کرونا، ۹۱ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کمتر است.

جابر اکبرپور روز ‌دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه با وجود تلاش‌ها، هنوز تردد عادی مجاز از مرز بازرگان مجاز نیست، ادامه داد: در مدت مشابه سال گذشته تردد مسافر از این مرز، یک میلیون و ۳۲۳ هزار و ۷۴۹ نفر بود.

وی بیان کرد: طی ۹ ماه امسال ۸۱ ‌هزار و ۶۸۹ مسافر ایرانی از این مرز بعد از انجام پروتکل‌های بهداشتی تردد داشته‌اند در حالی که این رقم در مدت مشابه سال گذشته ۶۵۱ هزار و ۶۸۴نفر بود.

مدیر پایانه مرزی بازرگان اضافه کرد: در این مدت تنها ۱۵ هزار و ۷۳۵ تبعه خارجی از مرز بازرگان خارج شده اند که کاهش ۹۵ درصدی را نسبت به مدت مشابه سال گذشته نشان می دهد.

وی ادامه داد: همچنین در ۹ ماه امسال، شاهد ورود ۳۳ هزار و ۳۴۶ مسافر خارجی از مرز بازرگان بوده ایم که در این خصوص نیز کاهش حدود ۹۱ درصدی را شاهد هستیم.

اکبرپور با بیان اینکه به علت شیوع ویروس کرونا در ایران از اسفند گذشته مرزهای ایران با کشور ترکیه بسته و تردد مسافر و کامیون متوقف شده بود، افزود: پس از رایزنی لازم توسط مقام‌های ۲ کشور، فقط کشور ترکیه ورود اتباع خود و کامیون‌ها را در چندین مرحله پذیرفت.

گمرک بازرگان روز پنجشنبه ۱۵خرداد ‌سال جاری پس از  پیگیری‌ های متعدد مسوولان فقط برای تردد کامیون‌ها به صورت ۲۴ساعته فعال شده است.

گمرک بازرگان و شهرستان ماکو در مجاورت مرز ایران با کشورهای ترکیه و جمهوری‌آذربایجان قرار دارد؛ مرزهای جمهوری اسلامی در این منطقه و با این کشورها به ترتیب ۱۳۰ و ۱۴۰ کیلومتر است.

این گمرک در سال ۱۳۰۵ شمسی تاسیس شد و تنها مرز بین‌المللی بین  کشور ایران و ترکیه به شمار می‌رود که به صورت ۲۴ ساعته در حال فعالیت است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha