دهها دادستان منصوب دولت ترامپ باید استعفا دهند

تهران- ایرنا- بلومبرگ از اعلام تصمیم قریب‌ الوقوع وزارت‌ دادگستری آمریکا به منظور طرح درخواست از ۵۶ دادستان ایالات‌متحده منصوب دولت ترامپ برای ترک مقام خود خبر داد.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا به نقل از این خبرگزاری، وزارت دادگستری دولت «جو بایدن» خود را آماده می کند تا از بیشتر دادستان های منصوب دولت «دونالد ترامپ» بخواهد از سمت خود استعفا دهند و همزمان از دو مقام دیگر که ​​در پرونده های حساس سیاسی فعالیت می کنند می خواهد که به کار خود ادامه دهند.

یک مقام دولت بایدن که خواست نامش فاش نشود در این خصوص گفت: وزارت دادگستری قصد دارد اوایل روز سه شنبه این درخواست را مطرح کند.

جایگزینی دادستان های عالی یک روند استاندارد در هر دولت جدید است که می خواهد مهر خود را بر دفاتر وکلای دادگستری آمریکا در سراسر کشور بگذارد. اما کناره گیری این مقامات به طور معمول هفته ها زمان می برد.

این تصمیم دولت بایدن برای کنارگذاشتن دادستان های منصوب دولت پیشین که پیشتر توسط شبکه خبری سی ان ان گزارش شده بود، ۵۶ دادستان آمریکایی مورد تایید سنا را شامل می شود. براساس گزارش وزارت دادگستری، ۹۳ دادستان در آمریکا وجود دارد.

گفته می شود علی رغم خانه تکانی های اساسی در دولت جدید، دولت بایدن از «دیوید ویس» (David Weiss) دادستان آمریکا در ایالت دلاور (زادگاه بایدن) می خواهد که به کار خود ادامه دهد. ویس بر تحقیقات مالیاتی «هانتر بایدن» پسر رئیس جمهوری نظارت می کند. یک مقام وزارت دادگستری آمریکا گفت: «مونتی ویلکینسون» (Monty Wilkinson) دادستان کل موقت ایالات متحده طی تماسی دوشنبه شب این درخواست را از ویس مطرح کرد.

این مقام گفت از «جان دورهام» دادستان ایالت کنتیکت هم که در روزهای پایانی دولت ترامپ توسط ویلیام بار دادستان کل وقت آمریکا منصوب شده بود، خواسته می شود که از این سمت کناره گیری کند اما وی به عنوان مشاور ویژه در خصوص معاملات ترامپ با روسیه کار خود را ادامه می دهد.

در سال ۲۰۱۷ و در آغاز دولت ترامپ هم «جف سشنز» دادستان کل وقت از ۴۶ دادستان آمریکایی منصوب «باراک اوباما» خواست استعفای خود را ارائه دهند. بیشتر آنها مجبور شدند به سرعت سمت خود را ترک کنند، اگرچه به برخی مهلت داده شد تا کار خود را به پایان برسانند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha