آمریکا به حکم دادگاه انگلیس علیه استرداد آسانژ اعتراض کرد

لندن – ایرنا – دولت آمریکا روز جمعه با ارائه دادخواست تازه‌ای، علیه رای دادگاه لندن در مخالفت با استرداد بنیان‌گذار سایت افشاگر ویکی‌لیکس ، به این کشور اعتراض کرد.

به گزارش ایرنا، «مارک رایموندی» سخنگوی وزارت دادگستری آمریکا با تائید این مطلب به خبرگزاری فرانسه گفت که دولت آمریکا همچنان به دنبال استرداد جولیان آسانژ است.

در همین حال نشریه گاردین انگلیس نوشت که رئیس جمهوری آمریکا با ارائه این دادخواست نشان داده که به دنبال محاکمه بنیان‌گذار سایت افشاگر ویکی‌لیکس به جرم افشای اسناد محرمانه پنتاگون در مورد حمله به عراق و افغانستان است.

دولت آمریکا تا روز جمعه فرصت داشت تا علیه رای دادگاه لندن که با درنظر گرفتن وضعیت سلامتی آسانژ و احتمال خودکشی، او را از استرداد به آمریکا معاف کرد شکایت کند.

قاضی «ونسا بریتسر» ۱۵ دی‌ماه گذشته با صدور حکمی ضمن مخالفت با استرداد آسانژ تصریح کرد؛ اتهاماتی که آمریکا علیه وی وارد ساخته در انگلیس جرم شناخته می‌شود و مدرکی برای اثبات این ادعا وجود ندارد که رئیس جمهوری آمریکا با آسانژ و ویکی‌لیکس خصومت دارد.

وی ادعا کرد که استرداد آسانژ با گذشت چندین سال از زمان محاکمه وی، ناعادلانه و ظالمانه نیست و این مساله مانعی برای امکان او در از دفاع خود ایجاد نکرد.

آسانژ ۴۸ ساله از آوریل (فروردین) سال گذشته میلادی تاکنون در زندان انگلیس تحت تدابیر امنیتی شدید بسر می‌برد. او در سال ۲۰۱۰ میلادی با استفاده از تارنمای ویکی‌لیکس، اسناد دیپلماتیک و نظامی طبقه‌بندی شده را درباره اقدامات آمریکا در بمباران عراق و افغانستان افشا کرد که برای دولت ایالات متحده شرم‌آور بود.

از آن زمان به بعد، آسانژ گرفتار پیگردهای قضایی بوده و اکنون با تلاش واشنگتن برای استرداد او از انگلیس به آمریکا روبه رو است.

اتهام او در آمریکا نقض قانون جاسوسی است که می‌تواند برایش ۱۷۵ سال زندان حکم صادر شود.

پدر آسانژ اخیرا در گفت‌ و گو با نشریه ایندیپندنت انگلیس از شرایط هولناک پسرش در زندان پرده برداری کرد و گفت: او در سلولی به ابعاد ۶ مترمربع زندانی است که دیوارهای آن از بتون و درِ آن از فولادی ساخته شده که وسط آن یک سوراخ است؛ تا نگهبان هر نیم ساعت از درون آن زندانیان را زیر نظر داشته باشد.

به گفته «جان شیپتون»، برخی زندانیان بالغ بر ۱۰ سال است که در این وضعیت قرار دارند و مغز آن‌ها پوسیده و نابود شده است. به همین خاطر فقط فریاد می‌زنند تا پژواک صدای خود را بشنوند.

شیپتون می‌گوید: نگهبانان هم از آن جهت هر نیم ساعت یکبار از زندانیان سرکشی می‌کنند که دست به خودکشی نزنند و به این وضع زجرآور ادامه دهند. وی بیان داشت: «زبان از بیان این وضعیت متعفن قاصر است. اما در کل شرایطی است که آسانژ در آن قرار دارد».

پیش تر گروهی از پزشکان و روانشناسان در نامه‌ای سرگشاده به دولت‌ انگلیس نسبت به وضع سلامتی بنیان‌گذار سایت افشاگر ویکی‌لیکس ابراز نگرانی کرده و هشدار دادند که ممکن است او در زندان تلف شود.

هفته گذشته هم ۲۴ نهاد حقوق بشری از دولت بایدن خواستند تا از پیگیری این پرونده صرف نظر کند. ‌آن‌ها در نامه‌ای سرگشاده با اشاره به اینکه خبرنگاران بنا به اقتضاء این حرفه ممکن است اسنادی را دریافت کنند که از نظر دولت ها محرمانه تلقی می‌شود تاکید کردند که شکایت از آسانژ پیشینه بدی را برای فعالان این حرفه به جا می‌گذارد.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha