شناسایی یک ضربان‌ساز پشتیبان طبیعی در قلب

تهران- ایرنا- محققان دانشگاه منچستر یک ضربان‌ساز طبیعی در قلب شناسایی کردند که به عنوان پشتیبان عمل کرده و توانایی تولید پالس و کنترل ضربان قلب را دارد.

به گزارش روز یکشنبه پایگاه خبری ساینس، در این تحقیقات که با استفاده از ۱۱۵ بز انجام گرفت، مشخص شد یک ضربان ساز دهلیزی جانبی در قلب وجود دارد که در هنگام از کار افتادن گره سینوسی دهلیزی قادر است به طور کامل وظایف آن را بر عهده بگیرد.

گره سینوسی دهلیزی در قلب انسان، بز و سایر گونه‌های پستانداران، مجموعه‌ای از سلول‌ها است که در دیواره دهلیز راست قلب قرار داشته و در واقع ضربان‌ساز اصلی قلب است که وظیفه تحریک الکتریکی قلب و اطمینان از ضربان دائمی آن را برعهده دارد. هنگامی که عملکرد این گره سینوسی مختل می‌شود، ضربان قلب کاهش یافته و موجب تنگی نفس و بیهوشی می‌شود.

محققان در یک آزمایش، گره سینوسی دهلیزی را از ساختار قلب بزها برداشتند و متوجه شدند، یک ضربان ساز پشتیبان در قلب این جانو وجود دارد که به سرعت جایگزین گره سینوسی دهلیزی  شده و وظیفه تحریک الکتریکی قلب را به طور کامل برعهده می‌گیرد. با وجود این که نوار قلبی به دست آمده بعد از این آزمایش کمی با نوار قلبی اولیه بزها اختلاف دارد، به گفته محققان عملکرد قلب این بزها کاملا طبیعی است.

به اعتقاد محققان از آنجا که آناتومی و فیزیولوژی قلب بز با قلب انسان کاملا مشابه است و حتی تعداد ضربان قلب آن‌ها یکسان است، نتایج این تحقیقات در مورد قلب انسان نیز تا حد زیادی مصداق دارد.

ضربان نامنظم قلب احتمال سکته مغزی را افزایش می‌دهد و باید جدی گرفته شود. ضربان نامنظم قلب در فیبریلاسیون دهلیزی (AF) می‌تواند به ایجاد لخته خون و سکته مغزی منجر شود. محققان دانشگاه دوک در دورهام با بررسی هزار بیمار مبتلا به آریتمی (بی‌نظمی ضربان قلب) فیبریلاسیون دهلیزی با میانگین سنی ۶۹ سال دریافتند حدود ۳۲ درصد از این افراد نمی‌دانند که در معرض سکته قلبی قرار دارند و این درحالیست که با کاهش عوامل خطر سکته می توان از بروز آن جلوگیری کرد.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Frontiers in Physiology منتشر شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha