۲۷ اسفند ۱۳۹۹،‏ ۲۱:۳۵
کد خبرنگار: 1235
کد خبر: 84268989
۰ نفر

برچسب‌ها

تمرینات مشترک ناتو و گرجستان در دریای سیاه

باکو- ایرنا- تمرینات مشترک ناوگروه ناتو متشکل از چهار ناو نظامی و گارد ساحلی گرجستان در آبهای ساحلی این کشور روز چهارشنبه در دریای سیاه ادامه یافت.

به گزارش ایرنا به نقل از منابع خبری گرجستان، این ناوگروه ناتو که متشکل از ناوگان "CRISTOBAL COLON" اسپانیا، "REGINA MARIA" رومانی، "KEMALREIS" ترکیه و "SMELI" بلغارستان است و فرماندهی آن را دریادار "مانوئل آگیره آلدرگیا" بر عهده دارد، روز ۱۵ مارس ( ۲۵ اسفندماه) وارد آب های ساحلی گرجستان در دریای سیاه  شده است.  

 هدف از سفر ناوگروه ناتو به آبهای ساحلی گرجستان در دریای سیاه، افزایش سطح تعاملات نیروهای دریایی این کشور و کشورهای عضو ناتو اعلام شده است.

به گزارش وزارت کشور گرجستان، سفر ناوگروه ناتو به آن کشور، طبق پروتکلهای بهداشتی مرکز ملی کنترل بیماری های گرجستان در حال اجراست.

ناوگان نظامی ناتو ۱۸ مارس (برابر ۲۸ اسفندماه) پس از پایان تمرینات مشترک با گارد ساحلی گرجستان، آب های ساحلی این کشور در دریای سیاه را ترک خواهند کرد.

روابط گرجستان و ناتو یک سال بعد از فروپاشی شوروی سابق در سال ۱۹۹۲ میلادی برقرار شده است.

در سال ۱۹۹۴ میلادی گرجستان همراه با چند کشور دیگر تازه استقلال یافته به برنامه مشارکت برای صلح ناتو پیوستند.

در پی انقلاب مخملی سال ۲۰۰۳ میلادی، گرجستان در راستای تقویت روابط با ناتو اقدام و عضویت در این سازمان را در اولویت سیاست خارجی خود اعلام کرد که این تلاش های دولت تفلیس مورد حمایت در اجلاس سران کشورهای عضو ناتو در سال ۲۰۰۸ میلادی در بخارست قرار گرفت.

در ماه سپتامبر سال ۲۰۰۸ میلادی کمیسیون ناتو–گرجستان برای بررسی عضویت این کشور در آینده به ناتو، تاسیس شد.

در زمان حاضر گروههای نظامی گرجستان در عملیات حفاظت صلح ناتو در افغانستان مشارکت دارند و همه ساله تمرینات  مشترک نیروهای دریایی این کشور و ناتو در دریای سیاه برگزار می شود.

برچسب‌ها

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha