۱ اردیبهشت ۱۴۰۰،‏ ۱۱:۵۹
کد خبرنگار: 2971
کد خبر: 84303886
۰ نفر

برچسب‌ها

جنگنده سوخو-۵۷ روسیه به پهپاد مجهز می شود

مسکو- ایرنا - یک مقام صنایع هوایی روسیه از برنامه تجهیز جنگنده چندمنظوره سوخو-۵۷ (پیشرفته ترین جنگنده روسیه) به پهپادهای تجسسی و ضربتی خبر داد.

به گزارش ایرنا، خبرگزاری ریانووستی روز چهارشنبه به نقل از این مقام روس نوشت: جنگنده سوخو-۵۷ می تواند تا ۱۰ پهپاد حمل کند که برای تجسس و حمله به واحدهای دشمن بکار گرفته می شوند.

این پهپادها در هنگام پرواز جنگنده رها می شوند و می توانند به واحدهای پدافند هوایی دشمن حمله یا در سیستم های ضدهوایی اخلال ایجاد کنند.

پهپادها در درون هواپیما یا در زیر بالهای آن نصب خواهند شد.

سوخو-۵۷ هواپیمای جنگی جدید روسی نسل پنجم متفاوت با الگوی ساخت دیگر جنگنده‌های روسی، به عنوان جنگنده چند منظوره؛ پنج هزار و ۵۰۰ کیلومتر برد پروازی دارد و توسط مهندسان سوخو طراحی شده و نخستین فروند از این نوع هواپیماها در سال ۲۰۲۰ به نیروی هوافضای روسیه تحویل شد. 

این هواپیما، جنگنده کم پیدا برای رادارها با برتری در هوا، قوی در نابودی هدف‌های هوایی، زمینی و سطح دریا با توان تجهیز به انواع تسلیحات از جمله موشک‌های «هوا-هوا»، «هوا-زمین»، بمب‌ها و توپ نیرومند است.

برنامه ساخت سوخو-۵۷ که از سال ۲۰۰۱ در دستور کار روسیه قرار گرفته است، با وزن ۳۵. ۵ تن به عنوان جنگنده تک نفره متکی به ۲ موتور پرقدرت که تا ۲ هزار و ۶۰۰ کیلومتر بر ساعت سرعت دارد و با ارتفاع ۳۳ متر بر ثانیه اوج می‌گیرد و همچنین ۱۰ تن مهمات حمل می‌کند.

این جنگنده که افزون بر سوختگیری در حال پرواز، قدرت بالای کشف پرنده‌های دشمن و توان مانورهای ناگهانی به دلیل ویژگی‌های آیرودینامیکی دارد، می‌تواند همزمان در یک شعاع ۴۰۰ کیلومتری ۶۰ هدف را ردگیری کرده و ۱۶ نقطه پرخطر را با انواع تسلیحات، هدف قرار دهد، تجهیزاتی که در دیگر جنگنده‌های روسی کمتر دیده شده است.

کاربرد پیشرفته‌ترین سامانه راداری در کنار مواد کامپوزیتی ضد ردیابی توسط دشمن و امکان نشست و برخاست در باندهای کوتاه نیز از دیگر ویژگی‌های این جنگنده معرفی شده است.

سوخو-۵۷ با طول ۲۰ متر و عرض نوک تا نوک بال ۱۵ متر، مجهز به سامانه هدایت مجازی به عنوان همکار خلبان جنگنده است و می‌تواند شتاب و توان ضربه زنی در جنگ هوایی را افزایش دهد.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha