۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۰،‏ ۱۸:۲۱
کد خبرنگار: 808
کد خبر: 84319336
۰ نفر

برچسب‌ها

محاکمه ۹ ایتالیایی در فرانسه به اتهام اقدام تروریستی

تهران – ایرنا – ۹ شهروند ایتالیا که پس از محکوم شدن به اتهام حملات تروریستی دهه ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰میلادی به فرانسه پناهنده شده بودند، روز چهارشنبه پس از چند سال در دادگاه پاریس برای بررسی بازگردانده شدن به کشورشان، دوباره محاکمه می شوند.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از خبرگزاری اسوشیتدپرس؛ با اینکه این نشست بررسی قضایی نخستین مرحله از روند ۲ سه ساله برای تصمیم گیری در باره بازگردانده شدن آنان به ایتالیا به شمار می رود، اما بازداشت آنها اقدام مهمی برای حل و فصل اختلاف دراز مدت سیاسی و قضایی میان رم و پاریس به شمار می رود.

پاریس بر اساس قانون معروف به دکترین میتران مربوط به دهه ۱۹۸۰ به نام فرانسوا میتران رئیس جمهوری سوسیالیست پیشین فرانسه، نمی توانست این کنشگران چپ گرای افراطی ایتالیایی را که به فرانسه گریخته بودند، بازگرداند، مگر اینکه مدارک ارتکاب جنایت توسط آنان در دست باشد.

این گروه که هفت تن از آنها چهارشنبه گذشته در خانه هایشان در فرانسه دستگیر و ۲ تن دیگر روز بعد تسلیم پلیس شدند، پس از بازجویی، به صورت موقت آزاد شدند و ماموران هنوز در جستجوی یک نفر دیگر هستند.

این گروه ۱۰ نفری در دهه ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ به اتهام ارتکاب جنایت در ایتالیا محکوم شده بودند، اما پیش از زندانی شدن از کشورشان گریخته و پناهنده شده بودند. دادگاه پاریس باید در باره درخواست رم برای بازگرداندن آنها تصمیم بگیرد. پنج تن از این افراد عضو سابق بریگاردهای سرخ بودند که در دهه های ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ مرتکب کشتار،  آدم ربایی و خشونت شده بودند.

ایتالیا تاکنون درخواست بازگردانده شدن نزدیک به ۲۰۰ کنش گر را کرده که از سال ها پیش در فرانسه اقامت داشته اند و پاریس در سال جاری پس از مذاکرات درازمدت، با دستگیر کردن این ۱۰ متهم به ارتکاب به جنایت های سنگین موافقت کرده است.  

سرخط اخبار جهان