۴ خرداد ۱۴۰۰،‏ ۱۶:۲۶
کد خبرنگار: 2091
کد خبر: 84342673
۰ نفر

برچسب‌ها

شاخص اهدای عضو در کشور ۷۰ برابر ارتقا یافت

سمنان- ایرنا- مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایران گفت: شاخص نسبت اهداکنندگان مرگ مغزی به جمعیت در طول ۲۰ سال گذشته در کشور حدود ۷۰ برابر ارتقا پیدا کرده است.

به گزارش ایرنا، کتایون نجفی‌زاده روز سه‌شنبه در جلسه ویدیو کنفرانس با مدیر و کارکنان شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه شاهرود و ناحیه سمنان و دامغان در زمینه اهمیت و پاسداشت روز اهداء عضو و پیوند اعضا (آیروس)، ابراز داشت: آمار اهدای عضو در سال ۹۸ (قبل از شیوع کرونا) در ایران ، یک‌هزار و ۷۸ مورد و میزان PMP( نسبت اهداکنندگان مرگ مغزی به جمعیت) ۱۴.۳ بود.
وی ادامه داد: باتوجه به جمعیت ۸۲ میلیونی کشور ، نسبت اهداکنندگان مرگ مغزی به جمعیت( PMP) مورد انتظار ایران باید نزدیک به ۳۰ و در حالت ایده آل ۵۰ باشد.
وی بیان کرد: طبق آیین نامه وزارت بهداشت در بخش پیوند هر دانشگاهی موظف است واحد فراهم آوری اعضا داشته باشد و در زمان حاضر ۵۶ واحد فراهم آوری اعضا در کشور وجود دارد.
وی تصریح کرد: آیروس یک نرم افزار آموزشی است که با رعایت سایر موارد می تواند با افزایش دانش فنی پزشکان و کارشناسان مربوطه در ارتقای جمعیت اهدا کننده عضو  موثر باشد.
نجفی‌زاده خاطرنشان کرد: طبق بررسی‌های انجام شده در این حوزه، ۵۰ درصد تمایل اهدای عضو به مسائل فرهنگی مرتبط است ولی بزرگترین مشکل در زمان حاضر در بحث فراهم آوری و پیوند اعضا و وجود مشکلات زیرساختی و فقدان همکاری مناسب مسئولان ستادی دانشگاه های علوم پزشکی به عنوان متولیان این امر است. 
وی خاطرنشان کرد: اولین گام در اثربخشی دوره آموزشی آیروس، همراه کردن مسئولان ستادی و رفع مشکلات زیر ساختی است.
اعضای قابل اهداء از فرد مرگ مغزی شامل قلب، ریه ها، کبد، روده ها، لوزالمعده و کلیه هاست.
علاوه بر این، برخی از بافت های بدن از جمله پوست، قرنیه، تاندون، غضروف، استخوان و دریچه قلب نیز قابل پیوند است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha