واکسن ایرانی به روایت رسانه‌های اسپانیایی زبان

تهران- ایرنا- رسانه‌های اسپانیایی زبان با اشاره به اثربخشی و کارآمدی واکسن‌های ایرانی، دریافت واکسن کووایران برکت از سوی رهبر معظم انقلاب، توجه ویژه ایشان به استفاده از واکسن داخلی و دستاورد دانشمندان جوان ایرانی را در روایت‌های خود برجسته کردند.

به گزارش شنبه ایرنا، مجله پژوهشی کن نوئسترو پرو در گزارشی با عنوان «واکسن ایرانی شش برابر اثربخش‌تر از آسترازنکا در برابر ویروس‌های جهش یافته است» به شرح و توصیف واکسن‌های ایرانی پرداخت.

مجله تحقیقاتی پرو در ابتدا به واکسن پاستور ایرانی اشاره کرد که با اثربخشی ۶۲ درصدی در برابر گونه‌های جهش یافته ویروس کرونا از واکسن آسترازنکای انگلیسی سوئدی با تنها ۱۱ درصد کارایی در برابر ویروس های جهش یافته جدید کرونا پیش افتاده است.

مجله علمی و فناوری پرو در گزارش خود بخشی از سخنان روز دوشنبه سعید نمکی وزیر بهداشت ایران را نقل کرد: واکسن پاستور با اثربخشی ۶۲ درصد در برابر گونه های جهش یافته ویروس کرونا نشان داده که شش برابر موثرتر از واکسن آسترازنکا در برابر انواع ویروس جهش یافته کرونای انگلیسی، آفریقایی و برزیلی بوده است.

کن نوئسترو با بیان اینکه کووایران برکت نخستین واکسن ایرانی است که توسط محققان ستاد فرمان اجرایی امام ساخته شده و مجوز استفاده عمومی خود را در ۱۴ ژوئن (۲۴ خرداد) دریافت کرده،  به سایر انواع واکسن های داخلی در دست ساخت مانند رازی کووپارس، فخرا و اُسوید ۱۹ (Osvid-۱۹) اشاره کرد و نوشت: ایران همچنین در همکاری با سه کشور کوبا، روسیه و استرالیا تولید واکسن های مشترک ایرانی را در دستور کار قرار داده است.

واکسن ایرانی به روایت رسانه‌های اسپانیایی زبان

خبرگزاری افه اسپانیا در گزارش خود آورد: رهبر ایران که روز جمعه اولین دوز واکسن ایرانی کووایران برکت را دریافت کرد، خاطرنشان کرد با وجود آنکه پیشتر از وی خواسته بودند مطابق با سن خود که در اولویت دریافت واکسن قرار داشت از واکسن های وارداتی استفاده کند، اما وی ترجیح داد منتظر واکسن داخلی بماند.

افه نیز پس از اشاره به طی مراحل قانونی و آزمایشی کوو ایران برکت نوشت: محققان در زمینه واکسن ایرانی اطمینان دادند که این داروی تلقیحی عوارض جانبی جزئی داشته و در برابر گونه های جدید جهش یافته ویروس کرونا نیز اثربخش است.

خبرگزاری رسمی اسپانیا همچنین نوشت: مقامات ایران، با این واکسن داخلی قصد دارند برنامه واکسیناسیون خود را تسریع ببخشند.

شبکه تله سور آمریکای لاتین نیز به بیانات افتخارآمیز رهبر معظم انقلاب در برابر واکسن ایرانی پرداخت و نوشت: رهبر ایران، روز جمعه پس از دریافت واکسن ملی کووایران برکت، از «تلاش های دانشمندان جوان ایرانی» ابراز قدردانی کردند.  

تله سور با اشاره به سن ۸۲ سالگی رهبر معظم انقلاب که در اولویت دریافت واکسن کرونا قرار دارد، با مطرح کردن دو شرط اساسی معظم له مبنی بر دریافت واکسن ایرانی و براساس نوبت طبیعی، تاکید ایشان بر اهمیت واکسن داخلی را برجسته کرد.

خبرگزاری ائوروپاپرس اسپانیا نیز با انعکاس این خبر که در صفحه رسمی توئیتر رهبر معظم انقلاب منتشر شده، به تاکید رهبر معظم ایران بر استفاده از واکسن ایرانی اشاره کرد.

واکسن ایرانی به روایت رسانه‌های اسپانیایی زبان

ائورپاپرس در ادامه قدردانی و توجه ویژه رهبر معظم انقلاب را نسبت به این دستاورد ملی برجسته کرد.  

بخش اسپانیایی رویترز نیز با تیتر «رهبر ایران واکسن ساخت داخل ضد ویروس کرونا دریافت کرد» به بازتاب دریافت واکسن ایرانی از سوی رهبر ایران اشاره کرد و نوشت: رهبر ایران روز جمعه اولین دوز واکسن ضد کووید ۱۹ را که ساخت داخلی است را دریافت کرد و تلویزیون جمهوری اسلامی ایران، رهبر این کشور را در حال دریافت واکسن ملی کووایران برکت که مجوز استفاده عمومی خود را در این ماه دریافت کرده، نشان داد.

رویترز همچنین پس از پرداختن به موضوع اجرای مراحل کارآزمایی های بالینی کووایران برکت از دسامبر گذشته (دیماه ۱۳۹۹) به طی مراحل آزمایشی سایر واکسن های ایرانی نیز اشاره کرد.  

رویترز در پایان به تحریم های واشنگتن اشاره کرد که با خروج یکجانبه آمریکا در سال ۲۰۱۸ از توافق هسته ای، بر ملت ایران تحمیل شده بود؛ اما با وجود مستثنی کردن اقلام دارویی و مواد غذایی از این تحریمها، بلافاصله نوشت: آمریکا بانکهای خارجی را از معاملات تجاری با ایران منع کرده که به گفته تهران، این موضوع به طور مکرر در مسیر دستیابی ایران به دارو و دیگر اقلام مورد نیاز اولیه و بشردوستانه اختلال ایجاد کرده است.

سایر رسانه های اسپانیایی زبان همچون ال کومرسیو اسپانیا، بخش اسپانیولی خبرگزاری فرانسه و ... نیز ضمن بازتاب خبر دریافت دوز اول واکسن ملی کووایران برکت از سوی رهبر معظم انقلاب، به دیگر واکسن های ایرانی و همچنین مساله رویارویی ایران با تحریمهای آمریکایی اشاره کردند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای صبح روز جمعه دُز اول واکسن کوو ایران برکت را دریافت کردند. این واکسن که محصول تلاش محققان و دانشمندان جوان ایرانی است به تازگی مجوز مصرف را با اتکا به دانش بومی دریافت کرد و ایران به یکی از ۶ کشور تولیدکننده واکسن کرونا در جهان تبدیل شد.

رهبر معظم انقلاب که با ۸۲ سال سن، در زمره گروه های اولویت بندی شده براساس برنامه نوبت دهی دریافت واکسن قرار داشتند، پس از دریافت واکسن کوو ایران برکت فرمودند: من مایل نبودم از واکسن غیرایرانی استفاده کنم بنابراین گفتم منتظر واکسن ایرانی می‌مانم چرا که باید این افتخار ملی را پاس بداریم‌ و تأکید داشتم که دریافت واکسن در نوبت طبیعی خود انجام شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha