پایان حضورنظامی ایتالیا درافغانستان؛ دهها تلفات و میلیاردها دلار خسارت

تهران – ایرنا –ایتالیا بعد از ۲۰ سال حضور نظامی در افغانستان، پس‌از هزینه کردن میلیاردها دلار و از دست دادن دهها سرباز، روز چهارشنبه عملیات خروج نیروهایش از افغانستان را تکمیل کرد و به دو دهه حضور نظامی خود در قالب طرح عقب نشینی سریع نیروهای ناتو از افغانستان پایان داد.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری فرانسه،  کشورهای عضو ائتلاف ناتو چندی پیش توافق کردند ماموریت خود در افغانستان را پس از آنکه جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا درخواست پایان طولانی ترین جنگ واشنگتن را مطرح کرد، خاتمه دهند.

لورنزو جیورینی وزیر دفاع ایتالیا گفت: شب گذشته، ماموریت ایتالیا در افغانستان رسما به پایان رسید.

وی افزود: اما تعهد جامعه جهانی به افغانستان که با ایتالیا آغاز می شود، اینجا خاتمه نمی یابد و به اشکال دیگری ادامه خواهد داشت که از تقویت همکاری های توسعه ای گرفته تا حمایت از نهادهای جمهوری افغانستان را شامل می شود.

براساس اعلام وزارت دفاع ایتالیا، ۵۰ هزار نظامی ایتالیایی طی ۲۰ سال گذشته و پس از آنکه حملات یازده سپتامبر، زمینه مداخله نظامی آمریکا و ناتو در افغانستان را فراهم کرد، به افغانستان اعزام شدند. در این مدت، ۵۳ نظامی ایتالیایی در افغانستان کشته و ۷۲۳ تن زخمی شدند.

ایتالیا یکی از پنج کشوری بود که در کنار آمریکا، ترکیه، انگلیس و آلمان بیشترین مشارکت را در عملیات افغانستان داشته است.

این ماموریت غیررزمی به رهبری ناتو با هدف آموزش به نیروهای افغان انجام شد تا برقراری امنیت در این کشور پس از خروج نیروهای خارجی تضمین شود.

آلمان نیز روز سه شنبه اعلام کرد که همه نظامیانش، افغانستان را در قالب طرح بزرگترین عقب نشینی ترک کرده اند.

خبرگزاری فرانسه تاکید کرد که عقب نشینی این نیروها، نگرانی از قدرت گرفتن طالبان در افغانستان را افزایش داده است.

در این میان، رم روندی را کلید زده است تا آندسته از شهروندان افغان را که به نیروهای ایتالیایی در زمان استقرارشان در افغانستان کمک کردند، به ایتالیا منتقل کند.

ارتش ایتالیا، ۲۷۰ فرد ذیصلاح  در این زمینه را شناسایی کرده است و تحقیقات در مورد ۴۰۰ نفر دیگر را در دست انجام دارد.

هشتاد و دو شهروند افغان که اکثر آنها مترجم و خانواده هایشان هستند، ۱۴ ژوئن (۲۴ خرداد) وارد فرودگاه فیومیچینو شهر رم شدند.

به تازگی دولت جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد که نیروهای آمریکایی تا ماه سپتامبر (َشهریور) از افغانستان خارج خواهند شد، بدون آنکه شرطی بگذارد. متعاقب آن دولت افغانستان اعلام کرد که به این تصمیم دولت آمریکا احترام می‌گذارد و در زمینه خروج آنان همکاری خواهد کرد.  

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha